אין סיבה שלא תרגישי בנוח
אין סיבה שלא תרגישי בנוח צילום: שאטרסטוק

מאוד חששת מהרגע שהרופא יכריז כי הגיע הזמן להתקדם להפריה חוץ גופית. תמיד קיווית שלא תצטרכי וממש לא בא לך להיות "מטופלת". ועכשיו, אחרי כל הניסיונות, את ניגשת לטיפול הפריה חוץ גופית.

כמו נשים רבות, את נכנסת לפורומים כדי לנסות להבין עם מה את הולכת להתמודד, וברגע שאת מתחילה לקרוא את נכנסת לחרדה ומתחרטת. אם רק היית מבינה שזה הצעד הכי פחות מומלץ לעשות ושזה ממש לא חייב להיות כמו שאחרות כותבות.

ומילא זה, פתאום את נזכרת שיש מצב שזה ייפול על החתונה של החברה הכי טובה שלך, ומה יהיה עם זמן הטבילה, ואם לספר למשפחה, ואם תפספסי איזו תרופה או תשכחי להגיע לטיפול בזמן שנקבע, ומה יהיה ואם גם אז זה לא יצליח, ואת כבר לא בטוחה אם את רוצה להביא לעולם ככה ילד, ומאיפה להשיג את החיזוקים שאת כל כך צמאה להם, והדאגות לא עוזבות.

נכון, זה לא קל. אבל צריך לזכור שזה אפשרי, וטוב שיש את האופציה הטיפולית. גם אם לא תפגשי בדרך רק נשמות טובות, צריך אמונה שהקב"ה מזמן טוב לכל אדם בזמן הנכון, ומריבתן המכריע של נשים שעוברות טיפולי פוריות בסופו של דבר מצליחות להגיע למטרה.

אסכם ואומר: זה אולי לא נעים אבל זה גם לא נורא. התרכזי במטרה והילחמי למענה בכל כוחך. שאי תפילה לא‑ל שיהיה עמך ואל תוותרי. נשים גיבורות זוכות לילדים מיוחדים וטובים.

אז כדי לסייע שהילד יגיע מהר ככל האפשר, ליקטנו כמה טיפים שיכולים לסייע בהצלחת הטיפול הראשון.

* אל תתביישי לשאול על הוראות הטיפול כמה פעמים שאת צריכה כדי להיות בטוחה. רשמי לך את הדברים בצורה מסודרת גם אם נראה שאין בכך עניין רציני. אם הרופא או האחות מגלים חוסר סבלנות אלייך, הסבירי שהעניין חשוב לך ושאת מבקשת שיגלו קצת יותר הבנה. אל תתביישי לומר זאת. זכרי! המטרה היא להביא לעולם ילד ולא לרכוש חברים.

* הקפידי על מתן הזריקות היומיות בזמן ושמירתן במקרר על פי הצורך. השתדלי להכין הכול אצלך כבר מתחילת הטיפול.

* השתדלי לקבל החלטות משותפות עם בן הזוג. גם אם הוא נוטה לחוסר שיתוף פעולה - פעלי לערב אותו בנעשה. מחקרים הוכיחו כי זוגות מאוחדים מגיעים לתוצאות חיוביות מהר יותר.

* בשלב החזרת העוברים, האישה מתבקשת לשתות מים כדי לסייע במראה האולטרסאונד. אחת הטעויות הכי נפוצות היא שתייה מרובה מדי, אשר גורמת לנשים קושי רב להתאפק בזמן ביצוע החזרת העוברים. חשוב לשתות במידה טובה ולא יותר מכך. לאחר ההחזרה יש רופאים שממליצים לא לרוץ מיד לשירותים אלא לנוח כמה דקות.

* השתדלי לעסוק בדברים שמחזקים את רוחך, כמו ציור, כתיבה, יצירה וכו'. סוגסטיה חיובית מסייעת להגיע להצלחה.

* השתדלי להיות מעורבת בנעשה. מותר לך לבקש את תשובות המעבדה בבדיקות השונות. שמרי את הנתונים אצלך בצורה מסודרת, אם תרצי פעם חוות דעת שנייה זה יכול לסייע לך.

* אם את חוששת מערבוב במעבדה, את יכולה לשכור משגיחה שתפקידה לוודא שההפריה נעשית בפיקוחה בלבד ומסומנת בשמות הנכונים. יש איגודים רבים שעוסקים בכך במחיר יחסית נוח, ביניהם ארגון פוע"ה, 'בונה עולם', 'פרי חיים' ועוד.

* אם את עוסקת בספורט, חשוב להמשיך בכך בזמן הטיפול ובהתייעצות עם הרופא המטפל.

* הקפידי ליטול כבר לפני הטיפולים חומצה פולית, ובכלל לשמור על תזונה בריאה. סלק חי מסייע לעתים לעיבוי רירית הרחם, ואננס ידוע כמסייע להשרשת העובר. חשוב בכל זמן הטיפול לשתות הרבה מים!

* בטיפול פרטי חשוב שתרגישי חיבור לרופא המטפל. אם את מרגישה פגועה ממנו או שאינך מרוצה מטיפולו - אל תישארי אצלו, גם אם הוא ידוע כרופא מצוין. יש הרבה רופאים טובים ואין סיבה שלא תרגישי נוח בטיפול.

הכותבת היא מנהלת המרכז הארצי לפריון והמעבדה ביחידה להפריה חוץ גופית במרכז הרפואי לגליל

פורסם בפנימה

לרכישת מנוי

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו