נתניהו ודגן נועדים. ארכיון
נתניהו ודגן נועדים. ארכיון צילום: לשכת ראש הממשלה

בלשכת ראש הממשלה ניסו אמש (רביעי) למזער את הנזק הפוליטי לנתניהו כתוצאה מפרסום הידיעה על הפקדת התכנית לבניית 14 אלף יחידות דיור נוספות לעיר קלקיליה בשטחי C בשומרון.

בתגובה לידיעה מסרו בלשכת נתניהו את התגובה המשעשעת הבאה, "מדובר בתוכנית שהובאה על ידי שר הביטחון בשנה שעברה ואושרה בקבינט. מאז אושרו לתכנון ולבנייה מעל 10,000 יחידות דיור להתיישבות היהודית, ולכן הטענה אינה נכונה ואף אבסורדית".

למה משעשעת? כי כשמשהו ממש עצוב קורה, לפעמים כבר עדיף לצחוק. התגובה הזו היא תמצית השקר של מדיניות ממשלות נתניהו בנושא הבניה ביהודה ושומרון.

את הפטנט, צריך להודות, לא המציאו בלשכת ראש הממשלה. מי שחתום עליו הם ארגוני שמאל קיצוני דוגמת "שלום עכשיו", "יש דין" ודומיהם.

הטריק הוא פשוט: כל יחידת דיור ביהודה ושומרון (וגם בישראל הקטנה) עוברת שורה של הליכי תכנון, ובסיומם הליך נוסף, במרבית המקרים, של שיווק הקרקע ליזמים. בסך הכל מדובר בשלוש עד חמש אבני דרך משמעותיות שכל יחידת דיור צריכה לעבור עד לרגע שבו ניתן להוציא את בנייתה לפועל באופן ממשי.

מה עשו בארגוני השמאל, לקחו את סך כל האישורים וחיברו אותם חיבור פשוט. וכך יצא שמספר אישורי הבניה ביו"ש הוכפל מידית פי 3 עד 5.

בממשלה אף פעם לא אהבו את דרך הפעולה של ארגוני השמאל, עד שלפני מספר שנים הבינה ממשלת נתניהו שהשיטה הזו היא אולי נטל דיפלומטי אבל נכס הסברתי פנימי, ומייד אימצו את השיטה. וכך יכולים לספר לנו בלשכת ראש הממשלה על אישור 10,000 יחידות דיור ליהודים ביו"ש, כאשר בפועל המספר האמתי עומד על כשליש, מזה, לא יותר.

לפי אותה שיטה, אגב, אם תגיע "תוכנית קלקיליה" להשלמה, נצטרך לספור אותה כ-52 אלף יחידות דיור, לא פחות...

ואם נחזור למספרים האמתיים, הרי שמאז כניסת טראמפ לבית הלבן היה גל אחד של שיווק קרקע מתוכננת לבניה, בהיקף של 2,000 יחידות דיור, ומאז - עצירה מוחלטת של השיווקים. 9,000 יחידות דיור שניתן לשווק מיידית, כבר מחר, מוכנות על מדפי משרד השיכון, ונתניהו מונע כל שיווק מתוך מאגר זה.