הדיון היום בכנסת
הדיון היום בכנסתצילום: באדיבות ארגון 'נבחרת השבת'

היום (שני) התקיים בכנסת דיון בהול בוועדה לביקורת המדינה בראשותו של ח"כ מיקי זוהר מ'הליכוד', בנוגע למתן שוויון הזדמנויות לספורטאים שומרי שבת, בסופו נראה כי ישנה התקדמות נוספת לקראת מתן שיוויון זכויות מלא לספורטאים שומרי שבת ומסורת.

את הדיון שהתקיים בנוכחות חברי כנסת מהמפלגות השונות, ספורטאים ונציגי איגודי הספורט השונים בארץ, יזם ח"כ זוהר יחד עם חבריו לוועדה, בהם ח"כ רחל עזריה, ח"כ שולי מועלם, ח"כ יהודה גליק, ח"כ יגאל גואטה וח"כ זוהיר בהלול.

אל הדיון החשוב הוזמנו נציגי ארגון 'נבחרת השבת' ששמו להם למטרה להעניק שוויון הזדמנויות לספורטאים שומרי שבת בכדי שאלה יוכלו להתחרות בתחרויות רשמיות בישראל מבלי לפגוע בערכים עליהם הספורטאים התחנכו, בין היתר ובעיקר - שמירת השבת.

איתן זליגר ממקימי הארגון ונחמן רוזנברג שותפו נכחו בדיון יחד עם ראש מועצת אפרת עודד רביבי, אשר הוא בעצמו נתקל לא פעם בסוגיה בתור אב לשלושה שחיינים מחוננים, ויחד איתם נכחו גם הורים לספורטאים וספורטאים צעירים ובוגרים בענפי ספורט שונים מהארגון.

בנוסף נכחו נציגי ועדת התרבות והספורט ונציגי איגודי הספורט השונים בארץ, אשר חוייבו כזכור בידי בגץ להחזיר תשובה במהירות לגבי הסוגיה של תחרויות בשבת.

לאחר דיון ער בין הנוכחים בדיון הוחלט כי המסקנות יעברו לשרת התרבות והספורט מירי רגב, כשזו תקדם את נושא השיויון עד להצעת חוק בנושא שתעלה בקרוב.

בארגון נבחרת השבת אמרו כי "מדובר בצעד קטן לקראת הישג גדול שעשוי לשנות את פני הספורט הישראלי כולו".

איש יחסי הציבור איתן זליגר, אב לשלוש ספורטאיות ומי שעומד מאחורי הקמת הארגון, אמר עם צאתו מהדיון כי "המציאות שכל הורה צריך להלחם על זכות כל כך בסיסית במדינת היהודים היא מציאות הזויה". לדבריו, "הדרת 30% מהאוכלוסיה הוא מעשה לא יהודי ולא דמוקרטי. אם היו מדירים ערבים או נשים הכנסת הייתה רועדת ונרעשת. אין אפשרות למרוח את עניין ההחלטה בנושא כיוון שלצעירים הספורטאים הללו אוזל הזמן וכל שנה שהם מפסידים את אליפות המדינה - מדינת ישראל משלמת בטובי ספורטאיה".

עודד רביבי, ראש מועצת אפרת ואב לשלושה בנים שחיינים אמר כי "לצד ההתייצבות המרשימה של ספורטאים, הורים ונציגי אגודות שונות, יש לציין את העובדה שישנם מנהלי ענפי ספורט שלא רק שאינם מוכנים לנהל שיח בנושא אלא גם לא מתייצבים לדיונים בכנסת", כשזה הפנה אצבע מאשימה כלפי איגוד השחייה בו חברים בניו.

עוד אמר רביבי כי מהדיון עלה שיש צורך בפתרון ספציפי לכל ענף ספורט. "מתברר כי משרד התרבות והספורט בראשותה של השרה מירי רגב מבין זאת ולטענת אנשי משרדה הם עובדים על ניסיון למציאת פתרון שונה לכל ענף וענף".

ח"כ שולי מועלם, יו"ר סיעת הבית היהודי אמרה "ספורטאים צעירים רוצים את הדבר הבסיסי שהאיגודים הממונים על ידי המדינה לא יפלו אותם. ספורטאים דתיים מתאמנים על מנת שיקחו חלק בענף הספורט כמו כולם אבל פשוט לא נותנים להם. אליפויות מתקיימות בשבת ולמעשה חוסמים אותם. מה זה אם לא הדרה?!".