כולם פה לטובתך
כולם פה לטובתך צילום: שאטרסטוק

הרבה נכתב על יחסי חמות וכלה, הורים ומתבגרים, ועוד הרבה יחסים בין-אישיים. לעומת זאת, על הקשר המיוחד במינו בין יולדת למיילדת לא זכור לי שקראתי. הקשר הזה הוא מאוד ייחודי. מצד אחד אינטימי ואינטנסיבי, ומצד שני נמשך שעות אחדות בלבד.

המצב בארץ הוא כזה שברוב המקרים היולדת איננה מכירה את המיילדת לפני הגעתה לחדר הלידה. יחד עם זאת, היא תלויה במיילדת שתלווה אותה בצורה הטובה ביותר ללידה.

היולדת והמיילדת אינן לבד בקשר הזה. היולדת מביאה איתה לקשר ידע, דעות, ערכים, חוויות קודמות ובני משפחה. המיילדת מביאה איתה לקשר ניסיון מקצועי, דעות אישיות, נוהלי בית חולים ואנשי צוות נוספים. הרבה מאוד אנשים בריקוד מורכב, בלי שלמדנו את הצעדים.

אז מה אפשר לעשות כדי לשפר את הקשר ובכך להגביר את הסיכוי לחוויית לידה חיובית? להלן שש עצות, חלקן פשוטות יותר וחלקן קצת פחות, שיכולות לשדרג את החוויה בחדר הלידה.

אמון ואמונה

הגיעי ללידה מתוך אמונה שכל אנשי הצוות רוצים בטובתך ובטובת היילוד. תביני שיש סיבה לכל הנהלים המעצבנים, ומתוך כך תני אמון בצוות המטפל. האמיני שכל מה שקורה הוא בהשגחה אישית וקורה בדיוק כמו שצריך לקרות.

ליישר קו עם עצמך, עם בעלך ועם כל מי שמגיע איתך ללידה

תחשבי לאיזה סוג לידה את שואפת. אם את מעוניינת בלידה טבעית, חשוב לעשות הכנה מתאימה, לרכוש כלים להתמודדות ולבוא עם מישהו או מישהי שיכולים לעזור לך בהתמודדות.

לבני המשפחה (ולפעמים גם לאנשי הצוות) קשה מאוד לראות אותנו בהתמודדות. לבעל הדואג יש נטייה לשאול בכל ציר: "אולי בכל זאת אפידורל?". ישנם גם מקרים הפוכים, שבהם המלווים מנסים לשכנע את היולדת שלא נורא, הנה תיכף יולדים וחבל לקחת אפידורל.

חשוב שמי שמגיע איתך ללידה ידע מה הציפיות שלך ממנו.

להכיר את הצד השני

בשידוך כמו בשידוך, חשוב להכיר את הצד השני, ובמקרה הזה - בית החולים. מה הנהלים בקבלה? מה מצופה ממני, היולדת (מוניטור, בדיקות דם וכו')?

כמו בכל זיווג, יש דברים שכדאי לוותר עליהם לצורך שלום בית. יחד עם זאת, חשוב ליולדת לדעת מה זכויותיה בתוך בית החולים. למשל, כל איש צוות שמטפל ביולדת חייב על פי חוק להציג את עצמו בשם ובתפקיד, לתת הסבר ולקבל הסכמה לגבי כל בדיקה וטיפול (מבוסס על חוק זכויות החולה).

תקשורת פתוחה ורציפה עם המיילדת

תקשורת היא כלי חיוני לבניית קשר ויצירת אמון. אמרי למיילדת לאיזו לידה את שואפת, מה את צריכה ממנה, מה מפחיד אותך ביותר, מה חשוב לך ביותר. המידע הזה יעזור לה להתאים את עצמה אלייך.

לאורך תהליך הלידה שאלי שאלות ותביני מה קורה. ברגע שאת מבינה את המקום שבו את נמצאת, יש לך אפשרות לקבל החלטות טובות יותר במהלך הלידה.

לזרום, להגמיש תכניות

בניגוד לאירועים משמעותיים אחרים בחיים, אי אפשר לתכנן לידה עד לפרט האחרון. ייתכן שיהיה מצב מיילדותי או רפואי לא מתוכנן שידרוש התערבות רפואית. ייתכן שהלידה תתקדם מהר יותר או לאט יותר מהמצופה, והדבר ישפיע על הרצון או על האפשרות לנוגדי כאבים.

התכניות שלנו ללידה משתנות מרגע לרגע, לפי הנתונים בזמן אמת.

להתפלל

לידה זה ליד ה'. מדהים אותי שוב ושוב הכוח של התפילה בחדר הלידה. מהרבנית ימימה מזרחי למדתי שחשוב לדייק בבקשות. תבקשי על עצמך - לידה קלה, בלי תפרים, להצליח בהנקה, הכול הכול. תתפללי על הצוות שיהיו השליחים הטובים ביותר בשבילך. תתפללי על כולנו, שכל מעוכבי הזיווג ימצאו את זיווגם, שלא נדע עוד שכול וצער, ושיהיו רק בשורות טובות!

פורסם בפנימה

לרכישת מנוי

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו