רק תמיכה, בלי לחץ מיותר
רק תמיכה, בלי לחץ מיותר צילום: שאטרסטוק

יותר מעשרים אחוזים מכלל הזוגות בגיל הפריון נתקלים בבעיות פוריות, כאשר החלוקה בין בעיות גבריות לבעיות אצל הנשים היא שווה בשווה.

והנה בתך לא מצליחה להיכנס להיריון. גם אם זה בגלל בעיה אצל בן הזוג, זה עדיין מטריד ולא פשוט, ולעתים אז הנושא אף רגיש יותר. קשה לעזור לילדים ולכוון אותם נכון, במיוחד כשמדובר בנושא כה אישי.

אלה המלצותיי לך.

אל תמהרי לשאול

גם אם את מאוד סקרנית ורוצה להעניק לה מחוכמתך, חשוב שתזרמי איתה בקצב שלה. זכרי: היא מכתיבה את הקצב של הפתיחות אלייך בנושא. את מגיבה בהתאם.

אל תשווי

לא פעם אני שומעת אימהות משוות בין קצב הלידות של עצמן לזה של בתן. ייתכן גם שיש במקביל לבעיה אצלה גם בעיה גברית שאינה ידועה לך בשלב זה של התהליך הטיפולי, נתון המקשה יותר על הסיכויים להצליח להיכנס להיריון.

אל תשווי לשאר האחים, לשכנות, לבנות הדוד, עם סיפורים של "מה יהיה, הבת של דודה רבקה כבר עם חמישה ילדים...".

אל תגידי לה להירגע

אי אפשר להירגע! זה כל העניין. הטיפולים מלחיצים מאוד, ובאופן טבעי משפיעים על המצב הנפשי. צאי איתה לארוחה, לקניות או כל דבר אחר שעושה לה טוב ומסתדר ביניכן.

השתדלי להימנע מהמלצות מרובות על מומחים בתחום

ייעוץ מרובה רופאים יכול מאוד לבלבל ולהגדיל את התסכול אף יותר. חשוב מלכתחילה להיוועץ עם מומחה בתחום שהמטופלת מתחברת אליו ומרגישה נוח איתו בשלבי הטיפול השונים.

היזהרי מהאשמות והתערבות יתר בין בתך לבן זוגה

טיפולי הפוריות הם אתגר קשה מאוד לזוגיות. כל האשמה ולו הקטנה ביותר נגד אחד מהצדדים יכולה להביא למפח נפש אשר מזיק עוד יותר לסיכויי ההצלחה בטיפולי הפוריות. סעיף זה משמעותי אף יותר אם הבעיה אצל חתנך או כלתך. היי זהירה ורגישה פי מאה!

עידוד בגבול הנכון

חשוב לעודד, ומאידך צריך להיזהר מציפיות יתר. הכרתי אם שכל יום אחרי החזרת עוברים שאלה את בתה: "נו, ברוך ה' יש בשורות טובות כבר?", מה שגרם לבת להיות לחוצה עוד יותר. תני לה לספר לך על התהליך בזמנים הנכונים לה. מה גם שיש פחד טבעי מכישלון הטיפול, וציפיות יתר במקרה של אי הצלחה עלולות להביא לשברון לב.

היזהרי לא לספר לאחרים

טיפולי פוריות מעוררים חששות מרובים בקרב בני הזוג, וכל מידע אף הבסיסי ביותר נשמע לרוב צורם ומכאיב. אל תעבירי מידע בלי רשות הבת, גם אם מדובר בשאר בני המשפחה הקרובים.

הימנעי מהתנהגות שונה בפומבי

המלצות לאכילת דבר מה, לשמירה על חום גוף ושאר הערות עשויות לפגוע בבת שמרגישה חשופה שלא לצורך בפני אנשים זרים.

חזקי את ידה

החמיאי לה בכל הזדמנות וגלי כלפיה חום פיזי (חיבוק ונשיקה) ומילולי (ספרי לה שאת אוהבת אותה). הראי לה שהיא חשובה לך ושאת תומכת בכל בחירה אישית שלה.

לעולם אל תגלי עצבות על מצבה

משפטים בסגנון "מה יהיה, כואב לי לראות אותך ככה" יכולים מאוד להוריד את המורל האישי של בתך. היזהרי מאוד לא להקרין כאב. הדבר אחרון שבתך צריכה הוא התמודדות עם מצבך בנוסף למצבה.

הכותבת היא מנהלת המרכז הארצי לפריון והמעבדה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי לגליל

פורסם בפנימה

לרכישת מנוי

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו