מתח גובר בין ארגוני היהודים לטילרסון

ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב מצטרפת לביקורת על דו"ח מחלקת המדינה שמאשים את ישראל באלימות הפלשתינית.

גיא כהן , ד' באב תשע"ז

רקס טילרסון
רקס טילרסון
צילום: רויטרס

ארגון הגג של יהודי ארה"ב, ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים המרכזיים, הצטרפה אתמול (רביעי) לביקורת של ארגון ציוני אמריקה על דו"ח מחלקת המדינה שמאשים את ישראל באלימות הפלשתינית נגדה.

מחלקת המדינה, מצידה, הגנה על הדו"ח. דוברת מחלקת המדינה, הת'ר נאוורט, אמרה שהדו"ח דווקא מדגיש את התקפות הטרור הפלשתיניות נגד ישראל, המבוצעות ע"י חמאס ואחרים, וכי אין שום הצדקה לפיגועים אלה.

ועידת הנשיאים אמרה כי היא שלחה מכתב למזכיר המדינה, רקס טילרסון, בו הביעה "דאגות עמוקות" לגבי הדו"ח, וטענה שהוא מעביר את האחריות לפיגועים מהפלשתינים לישראל.

"אנו מקווים שהמזכיר טילרסון יבטל את הדו"ח הזה וידאג לגירסה מתוקנת ששמה את האחריות לטרור ולהסתה שעלו במחיר כל כך כבד על הנשיא עבאס והרשות הפלשתינית", כתבה.

"אסור לאפשר לדו"ח לעמוד כפי שהוא, משום שמדינות אחרות וארגוני טרור עלולים להשתמש בו בכדי להצדיק את פעולותיהם נגד ישראל", הוסיף הארגון.

ארגון ציוני אמריקה דרש מטילרסון להתפטר, וכינה את הדו"ח "מוטה, אנטישמי, רווי שנאה לישראל ומלא בשגיאות".

בדו"ח, מנתה מחלקת המדינה את הגורמים "הדוחפים לאלימות", ובהם: "חוסר תקווה בהגעה אל מדינה פלשתינית, בניית התנחלויות ישראליות בגדה המערבית, אלימות של מתנחלים נגד פלשתינים בגדה המערבית, התפיסה שהממשלה הישראלית משנה את הסטטוס קוו בחראם אל שריף / הר הבית, וטקטיקות של צה"ל שהפלשתינים רואים כתוקפניות מדי".

הדו"ח טען גם שהרשות הפלסטינית "נקטה צעדים משמעותיים נגד ההסתה בתקופת כהונתו של מחמוד עבאס בכדי לוודא שמוסדות רשמיים תחת שליטתו בגדה המערבית לא ייצרו או יפיצו תוכן הקורא לאלימות".