מהפגנות ה-BDS (ארכיון)
מהפגנות ה-BDS (ארכיון)צילום: הדס פרוש. פלאש 90

ארגון החרם על ישראל (BDS) במחוז קטלוניה שבספרד פרסם ביום שישי הודעה עקב הטבח שביצעו מחבלים מוסלמיים בברצלונה, בירת המחוז, ובסמוך אליה.

הארגון גינה את הפיגועים – בהם נרצחו 14 ונפצעו עוד כמאה – והביע "סולידריות" עם הקורבנות, אך לא תלה את האשמה במחבלים או בדאע"ש, שלקח אחריות על הפיגועים.

תחת זאת, הצהיר הארגון: "אנחנו מגנים גם את האחריות של ממשלות אירופה, באופן בו הן מנהלות את מדיניות החוץ והפנים שלהן, ומעורבותן בהפרות זכויות אדם בעולם".

סוכנות הידיעות JTA דיווחה כי ההתייחסות היחידה לטרור בהודעה היתה האמירה כי: "אנו גם איננו שוכחים את קורבנות הכיבוש הצבאי, המלחמה והטרור באפגניסטן, עירק, פלשתין, לבנון, לוב, סוריה, תימן, מצרים, תוניסיה, מרוקו, מאלי, ניגריה, חוף השנהב, בורקינה פאסו ומקומות רבים אחרים, בהם מה שאירע אתמול בברצלונה הוא אירוע יומיומי".

בסיכום ההודעה נאמר כי "אנו מדגישים את התנגדותנו לאיסלמופוביה, קסנופוביה (פחד מזרים) וכל סוגי האפליה". הסולידריות, הצהיר הארגון, היא "הנשק החזק ביותר שלנו".

ארגון ACOM, רשת פרו-ישראלית המבוססת במדריד שפועלת נגד ה-BDS בספרד, העבירה את הודעת ה-BDS לעתונאים וכינתה אותה "גרוטסקית".

"תנועה כמו ה-BDS, המבוססת על שנאה, הנצחת סכסוך והגנה על טרור, לא מסוגלת להימנע מלהוכיח בכל רגע ורגע את חוסר המוסריות שלה ואת הסטנדרט הכפול שלה", מסר ACOM בהודעתו. "זה מה שקרה בהודעתו המצערת האחרונה של BDS קטלוניה".