פעילות ספורט באחד מתלמודי התורה
פעילות ספורט באחד מתלמודי התורה צילום: חיים כץ

בשנים האחרונות קמו טרנדים ספורטיביים רבים שאט אט צברו פופולאריות רבה גם בציבורים שערך הספורט והתחרותיות רחוקה מהם. בישראל בכלל ובירושלים בפרט קמו יותר ויותר חדרי כושר שפועלים בהפרדה מלאה, מגרשי הספורט החלו להתמלא בשחקנים רבים מהמגזר החרדי וקבוצות הליכה התגבשו.

כל זה מדובר בדור המבוגר יותר. על הדור הצעיר, אלה הפוקדים את ספסלי תלמודי התורה בעיר הבירה, פסחו הטרנדים הספורטיביים - מקסימום משחק כדור מאולתר בחצר התלמוד תורה.

למשרד הבריאות ועיריית ירושלים חרה כי כיום בישיבות אין מערך של שיעורי ספורט, ובשיתוף פעולה נדיר במינו יזמו תכנית חדשה שעיקרה הוא שילוב בין לימודי הגמרא ושיעורי ההתעמלות. תתפלאו, מדובר ביוזמה מוצלחת במיוחד כשנראה כי שני הגופים שחברו לה יחדיו מצאו את הנוסחה המושלמת להחדרת פעילות גופנית אל תוככי תלמודי התורה.

לפחות פעם אחת בשבוע מתקיימים בתלמודי התורה בירושלים פעילויות גופניות הכוללות בין היתר גם שיעורי ספורט וסדנאות לבישול בריא וכך ערכים חשובים אלו נכנסו לסדר יומם של תלמידי המגזר החרדי בעיר.

המיזם פועל כחלק מתכנית הבריאות הראשונה מסוגה ובהיקפה בישראל - "ירושלמים בוחרים בריא", שהחלה לפעול בבירה בחודשים האחרונים ומשותפת למשרד הבריאות ולעיריית ירושלים, ושבאה להעלות על נס את נושא הבריאות בעיר ולהפכו לערך נגיש לכלל התושבים: צעירים ומבוגרים, חילוניים ודתיים, יהודים וערבים כאחד.

בעקבות פיילוט מוצלח בתלמודי התורה, בסמינרי הבנות ואף במרכזים הקהילתיים אחר הצהריים, הוחלט כי כבר בשנת הלימודים הקרובה התכנית תורחב בפריסה רחבה יותר ואלפי תלמידים יוכלו ליישם הלכה למעשה אורח חיים בריא יותר, עם יותר שעות של פעילות גופנית.

כבר בשנת הלימודים הקרובה יוכשרו בנות הסמינר שכבר עברו את מערכי התזונה הבריאה והספורט במהלך שנת הלימודים החולפת ל"נאמנות בריאות בקהילה" ויעבירו את התכנים הלאה לקהילה הסובבת אותן במסגרות השונות - גנים, משפחה, מנהלים קהילתיים וכיוצ"ב. נוסף לכך תופעל תכנית חדשה לגננות וסייעות במגזר החרדי שתכלול כ- 100 גני ילדים בעיר שמטרתה להקנות לגננות כלים להפעלת גן מקדם בריאות. התכנית תצא לפועל בשיתוף גורמים מקצועיים דוגמת תזונאית ומדריכת כושר בנות המגזר ובשיתוף משרד החינוך.

עידו גרינבלום, מנהל תכנית "ירושלמים בוחרים בריא", אמר כי "ידוע כיום שאורח חיים בריא מושפע כבר בגיל צעיר מאד, כך שאנו עושים בימים אלה צעדים רבים בתחום, שיאפשרו לנו לפגוש את ילדי העיר בכל המסגרות ובכלל המגזרים - החל מתיכונים, בתי ספר, גני ילדים, מנהלים קהילתיים, טיפות חלב ואפילו צהרונים, והדברים נעשים תוך כבוד הדדי ותשומת לב יתרה לצרכים הייחודיים של המגזר החרדי, כך שיתקבלו בהבנה רבה".

לדבריו של גרינבלום, "המטרה שלנו היא לא בהכרח לייצר ספורטאים מצטיינים, אלא לחזק את הספורט העממי ולעודד כמה שיותר אנשים לפעילות גופני ולהפוך את אורח החיים והבריאות לערך נגיש לכל"

חיים כץ, מנהל הפעילות בתלמודי התורה מטעם "ירושלמים בוחרים בריא", סיפר כי התכנית מוסיפה הרבה גם ללומדי התורה. "הדבר הכי חשוב הוא שבתלמודי תורה באים ללמוד תורה ולא לעשות ספורט, אבל אנחנו מבינים שכדי ללמוד תורה צריך להיות אנשים בריאים. בן אדם בריא ילמד הרבה יותר טוב מאדם לא בריא. היכולות הקוגניטיביות שלו יעלו והיכולת שלו להתרכז תעלה".

סדנאות בישול לתזונה בריאה
סדנאות בישול לתזונה בריאה צילום: חיים כץ