איתן כבל
איתן כבלצילום: הדס פרוש, פלאש 90

בשורה טובה לאוהדי הכדורגל והספורט בארץ. אחרי זמן רב שעמל יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ איתן כבל על רפורמה לשיתוף תכנים בנושאי ספורט, בימים האחרונים הושגה התקדמות גדולה בנושא ונראה כי בקרוב יוזלו הערוצים השונים על ידי הגברת התחרות.

ועדת הכלכלה של הכנסת בראשותו של ח"כ כבל, המשיך גם היום להכין את הרפורמה המתכוננת להוזלת ערוצי הספורט לקראת קריאה שניה ושלישית בכנסת, כשהתקדמות בנושא נרשמה כשסוגיות רבות שהיו במחלוקת סוכמו.

הרפורמה, שנועדה לחייב את בעלי ערוצי הספורט למכור את הערוץ לכל ספק תוכן שיבקש ובכך להגביר את התחרות בטלוויזיה הרב ערוצית, עשויה להיכנס לתוקפה בקרוב ובכך להביא להוזלה משמעותית עבור צופי הספורט בכלל והכדורגל בפרט, כשאלה נאצלים לשלם סכומים גבוהים של כסף בנוסף להיותם צרכני טלוויזיה על ערוצים הפתוחים לשידור בתשלום בלבד.

בישיבה שהתקיימה היום (ראשון) חלה התקדמות משמעותית, לאחר שסוגיות רבות שבמחלוקת סוכמו. בין היתר סוכם היום כי הצעת החוק תחול רק לאחר שיפקעו החוזים שכבר נחתמו היום ותיכנס לתוקף 15 חודשים לאחר אישורה הסופי ופרסומה ברשומות.

לא רק זאת, אלא שבפתח הישיבה היום התייחס גם היו"ר כבל לנושא נוסף שמטריד את צופי ערוצי הספורט – והוא שידורי משחקי נבחרת ישראל והקבוצות הישראליות במפעלים בחו"ל. הוא הבהיר כי בכוונתו לטפל בכך ולדאוג שהמשחקים ישודרו, ובכוונתו אף להעלות את העניין עוד השבוע בפגישה עם שר התקשורת איוב קרא שהודיע כי גם הוא נרתם למאמץ הלאומי.

במהלך הדיון היום שבו הצדדים על עמדותיהם, שהוצגו בהרחבה בישיבות הקודמות. נציגי הפלטפורמות, בהן הוט, יס וסלקום, שבו וטענו כי בעלי זכויות השידור מנהלים את המשא ומתן מנקודת פתיחה טובה יותר, שכן הם יודעים בדיוק מה מחיר הזכויות. מנגד, נציגי בעלי הזכויות השונים, בהם ערוץ הספורט, ONE וצ'רלטון טענו כי צריך לחייב את הפלטפורמות לקבל את פסק הבורר שתמנה המועצה לשידורי כבלים ולוויין, ולרכוש את הערוצים במחיר שיקבע. ח"כ מיקי זוהר אף שב וטען כי כרגע רק פרטנר לא רכשה את הזכויות לשידור כל הערוצים וההצעה תשרת רק אותה, והזהיר כי ההצעה תביא להעלאת מחירים. סמנכ"ל הרגולציה של סלקום, ניר יוגב, התייחס לכך ואמר כי נציגי הוט, סלקום ויס לא היו מגיעים לוועדה להילחם על הצעת חוק שעוזרת רק לפרטנר.

במהלך הישיבה הציג היו"ר כבל את ההסכמות אליהן הגיעו חברי הכנסת, בניסיון לייצר את האיזון הדרוש בין הפלטפורמות לבעלי הזכויות. על מנת למנוע מצב שבו הפלטפורמות ינהלו משא ומתן רק כדי למשוך זמן נקבע כי אם הצדדים יבחרו ללכת לבוררות והפלטפורמות לא יקבלו את פסיקת הבורר, הן לא תוכלנה לנהל מו"מ מחודש ולרכוש את הערוצים לתקופה של שנה ותידרשנה לשלם בעצמן את העלות המלאה של הבוררות. עוד הוסכם כי ההצעה תיכנס לתוקף 15 חודשים לאחר פרסומה ברשומות, כך שלא תחול על תקופת הזכויות שערוצי הספורט כבר רכשו. היו"ר כבל אמר כי ההצעה מכניסה את השחקנים לכללי משחק חדשים וכשההסכמים הקיימים היום יפוגו החוק יכנס לתוקף ויעשה סדר. ההסכמות אושרו ללא מתנגדים, כאשר בעדן הצביעו היו"ר כבל וחברי הכנסת זוהר, דוד ביטן, יוסי יונה, ג'ומעה אזברגה, גמאל זחאלקה, עבד אל חכים חאג' יחיא ואחמד טיבי.

היו"ר כבל אמר בהמשך הישיבה כי החוק אמנם יסדיר את השוק רק בעתיד, אולם השחקנים יכינו את עצמם למשא ומתן העתידי תוך שהם מבינים שהחוק יחול עליהם. עוד הוא הוסיף כי השאלה הגדולה היא האם הצעת החוק תביא לשינוי דרמטי במחירים והתשובה היא ככל הנראה שלא. היום נכנסו כבר שחקנים חדשים לשוק וזה עדיין לא בא לידי ביטוי ממשי במחיר, כנראה שצריך לבצע שינוי הרבה יותר גדול", אמר.

הסיכומים היום מצטרפים להסכמות שנקבעו בישיבות קודמות, לפיהן תהייה חובת מכירה של ערוצים לפלטפורמות, כאשר הצדדים ינהלו משא ומתן בניהם למשך חודשיים וחצי. אם הצדדים לא הצליחו להגיע להסכמות הם יוכלו, בתוך שבועיים, לבחור מומחה שיכריע בניהם ויקבל החלטה בתוך חודש. במקרה בו הצדדים לא הצליחו להגיע להסכמה על זהות המומחה, רשאי כל צד לפנות למועצה לשידורי כבלים ולוויין שתמנה מומחה מטעמה תוך עד שבועיים מיום שקיבלה את הפנייה. המומחה ימונה מתוך רשימה שתקבע מועצת הכבלים והלוויין לפי כללים שיובאו לאישור ועדת הכלכלה, ולאחר שיקבע את המחיר ההחלטה תחייב את שני הצדדים והערוץ יוכל לעלות לאוויר תמורת התשלום שקבע. עם זאת, כל אחד מהצדדים יוכל לפנות לבית המשפט לערער על קביעת המומחה. החלטת בית המשפט תהייה ההחלטה הסופית, והצדדים יתחשבנו בניהם על ההפרש לעומת המחיר שקבע המומחה.

כאמור, על מנת לאזן בין הצדדים נקבע היום כי במידה והפלטפורמות לא יקבלו את הצעת הבורר הן לא תוכלנה לשדר את הערוצים ולנהל מו"מ מחודש לתקופת צינון של שנה, וכן העלות המלאה של הבוררות תושת עליהן. עוד אושר כי החוק יכנס לתוקף 15 חודשים לאחר פרסומו ברשומות. עם זאת נותרו עוד מספר סעיפים בודדים שטרם נדונו והוצבעו, בהם נושא הסנקציות על מפרי החוק, סמכויות המועצה וסדרי הדין – שידונו מיד עם פתיחת כנס החורף של הכנסת.