להחליט לחיות אחרת
להחליט לחיות אחרת צילום: שאטרסטוק

יש תכונות שאנחנו חיים איתן כל חיינו, בלי להבחין מתי התחלנו להיות כאלה ובלי לדעת שאנחנו יכולים גם לחיות בלעדיהן.

אסתר היא אישה נשואה ואם לילדים, שהחליטה בגיל המעבר להתמודד עם השד שרודף אותה כל חייה. היא הרגישה תקועה ולא הייתה מסוגלת יותר לשאת את הסבל הכרוך בבריחה מהפחד. היא החליטה שהגיע הזמן לפתוח את הנושא מתוך הכרה שהבריחה ממנו שאבה ממנה אנרגיה עצומה ומנעה ממנה לפעול ולהגשים את עצמה.

ילדותה הייתה אפופת הסתרה ומתח. בחושיה החדים קלטה שיש נושא המהווה טאבו במשפחה, אותו מסתירים מפאת בושה. בבגרותה גילתה שאחד מאחיה נפל שלא באשמתו בגיל ההתבגרות קורבן לרשת של עבריינים והפך לעבריין בעצמו. הוא שילם את המחיר, ישב בכלא וכשהשתחרר עזב את הארץ.

גילוי הפרטים הללו על אחיה היה בשבילה חוויה מכוננת והיא החליטה החלטה בלתי ניתנת לערעור: היא תהיה בדיוק להפך. היא תהיה נורמטיבית, מְרצה, מצטיינת בלימודים – הופכיות גמורה לדמות האח. עשרות שנים חייתה לפי התדמית הזאת והתאימה את בחירותיה ותכונותיה לדמות שבה בחרה.

מכיוון שאחיה מעל בכספים, הדרך שלה להתמודד עם הפחד המאיים שמא היא תיפול בבור זה הייתה לבחור במקצוע הכרוך בעיסוק בכספים. בתת-מודע היא חשבה לעצמה: "אני אהיה אחראית על כסף גדול ואני אוכיח שאני ישרה".

על פניו נראה שאסתר דווקא מתמודדת יפה עם הבושה המשפחתית, אלא שאליה וקוץ בה. הַמשיכה לעיסוק בנושא כספים חייבה אותה לעבור מבדקים של אמינות ויושר, ובין היתר בדיקות פוליגרף. המתח שבו היא חיה הוא עצום. היא נהגה לעזוב מקומות עבודה ברגע ששמעה שעומדים לעשות לעובדים מסוימים בדיקות פוליגרף. היא פחדה לשקר במקרה שתישאל אם יש קרוב משפחה שנתפס במעילה, ומצד שני פחדה לומר את האמת. התוצאה הייתה החלפת מקומות עבודה ללא הרף, כאילו היא העבריינית בעצמה.

הפחד הוא אנרגיה הכרחית ואי אפשר לוותר עליו, הוא קיים כדי לשמור עלינו. כאשר האדם נותן מקום רב מדי לפחד – המצב הופך למאתגר מכיוון שהפחד משתק. הוא הופך להיות המנהל שלו. חייו מתנהלים סביבו וכל בחירותיו מוּנעות משתי תנועות הפוכות: בריחה מהפחד או התעמתות מולו. אדם שהפחד לא מנהל אותו מזהה את הפחד, מקשיב לו ובוחר את הבחירות הנכונות לו בלי להיות במלחמה, אלא מתוך נחת ושלווה.

אחרי עשרות שנים שבהן הפחד ניהל אותה, אסתר החליטה לחיות אחרת. זה חייב אותה לבדוק את מערכת האמונות שלה בנושא, לזהות את הפחד המסתתר במחשבותיה ומאחורי בחירותיה והחלטותיה ולבנות כוחות נפש כדי לנהל את חייה בלי לחוש נרדפת ומאוימת.

פורסם בפנימה

לרכישת מנוי

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו