משחק כפול? בנימין נתניהו
משחק כפול? בנימין נתניהוצילום: חיים צח / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסמס לפני מספר חודשים במהלך ישיבת קבינט הצעה מעשית שיכולה היתה לקדם הטלת עונש מוות על מחבלים שביצעו מעשי רצח אכזריים במיוחד, כך מדווח הבוקר (ראשון) "הארץ".

בישיבת הקבינט, שהתקיימה ב–25 ביולי לאחר הטבח בנווה צוף בו נרצחו שלושת בני משפחת סלומון, ביקש שר הביטחון אביגדור ליברמן, התומך בעונש מוות למחבלים ומנסה לקדמו, שהתביעה הצבאית תבקש עונש מוות למחבל שנתפס חי. שר התחבורה, ישראל כץ, תמך בעמדתו של ליברמן.

היועץ המשפטי לממשלה השיב לליברמן שהמדיניות ארוכת השנים של התביעה היא שלא לבקש עונש מוות. מנדלבליט הוסיף שמדובר בנושא מורכב בעל השלכות מדיניות נרחבות, ולכן הוא אינו רוצה לקבל החלטה כזו לבדו. היועץ הציע לשרי הקבינט להסמיך אותו לבקש עונש מוות על מעשי רצח אכזריים במיוחד.

לפי הדיווח ב"הארץ", נתניהו שמע את הדברים ואמר שלא לעניין הזה הם התכנסו לדון ובכך תם הדיון בנושא.

יומיים לאחר מכן הגיע ראש הממשלה לביקור תנחומים בבית משפחת סלומון, ובו דווקא הביע תמיכה במהלך, אותו מסמס יומיים קודם לכן.

נתניהו אמר לבני המשפחה, ''עונש מוות למחבלים זה דבר שהגיע הזמן לעשות. זה מעוגן בחוק, צריך פה אחד של השופטים, אבל הם רוצים גם לדעת את עמדת הממשלה. ועמדתי כראש ממשלה, במקרה כזה, של רוצח שפל כזה, צריך להוציא אותו למוות. צריך פשוט שלא יחייך יותר''.

כמה מהנוכחים בישיבת הקבינט נדהמו לנוכח דבריו של נתניהו, זאת לאור הפער בין הרטוריקה ובין חוסר נכונותו לקדם מהלך שכזה בפועל.

נתניהו בביקור תנחומים אצל משפחת סלומון