ליברמן לנשיא: ממליץ לחון את אזריה

שר הביטחון ממליץ לנשיא להיעתר לבקשת החנינה, "יש לשקול במקרה ייחודי זה גם את האינטרס הציבורי, את הצורך באיחוי הקרעים בחברה".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תשע"ח

ליברמן לנשיא: ממליץ לחון את אזריה-ערוץ 7
אביגדור ליברמן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שלח הבוקר (ראשון) לנשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, את המלצתו לפיה יש להיעתר לבקשת החנינה שהגיש אלאור אזריה המרצה שנה וחודשיים במאסר בגין הריגת מחבל מנוטרל.

במכתבו לנשיא כותב שר הביטחון: "אדוני הנשיא, מעטות הן הפרשות בהן עניינו של אדם בודד הופכת להיות מראה של החברה הישראלית כולה, כמו הפרשה שלפנינו. החברה הישראלית עמדה בפרשה זו למבחן אשר המחיש, אפשר שיותר מכל אירוע בשנים האחרונות, את השסעים והמחלוקות בקרבה".

"הייתי מקרב הרבים שסברו כי נוכח הנסיבות אין מקום להעמיד לדין פלילי את החייל. מדובר בחייל מצטיין ובמחבל שבא להרוג. אולם משעה שעמד למשפט, ומשעה שפסק בית הדין את פסיקתו, עמדתי לצידה של מערכת המשפט הצבאית ועל אף ביקורת חריפה שהוטחה בי, הצהרתי כי במדינת חוק אנו חיים ויש לכבד את פסיקות בית הדין הצבאי", הוסיף.

לדבריו, "אלאור ומשפחתו שילמו מחיר אישי ומשפחתי כבד בהתמודדות עם משפטו של אלאור ובחשיפה ציבורית ארוכה וחסרת תקדים, שדומה כי אף תבעה מהם מחיר בריאותי קשה".

"אני סבור כי יש לשקול במקרה ייחודי זה גם את האינטרס הציבורי, את הצורך באיחוי הקרעים בחברה ואת השפעת האירוע והמשפט על אזרחי המדינה ועל חיילי צה"ל נוכח פני האויב. אנו שולחים את בנותינו ובנינו להגן כלוחמים על ביטחון המדינה ועל שלום הציבור, מעמידים אותם בסיטואציות מורכבות שאין דומה להן בעולם כולו, ודורשים מהם- ונוסיף לדרוש- כי יפעלו באומץ, בנחישות, במקצועיות ובמוסריות. אני סבור כי חנינתו של אלאור אזריה לא תגרע מדרישות אלה ותאזן נכונה בין חשיבותו הרבה של שלטון החוק לבין השיקולים הציבוריים והאישיים הנוגעים לעניין", ציין ליברמן.

"לאור כל אלה, ואף לאור היותנו חודשים ספורים לפני יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל, אני סבור כי יש לשים קץ לפרשה זו אשר טלטלה את החברה הישראלית, לנהוג בעת הזו עם החייל ועם משפחתו במידת החסד והרחמים ולהיעתר בחיוב לבקשת החנינה של אלאור אזריה", חתם ליברמן את המלצתו.

לפני כחודש וחצי החליט הרמטכ"ל גדי איזנקוט לקצר בארבעה חודשים את עונש המאסר של אלאור אזריה.

כזכור, אזריה נשלח ל-18 חודשי מאסר לאחר שהורשע בהריגת מחבל מנוטרל. אזריה הגיש בקשה להמתקת העונש והרמטכ''ל החליט להיענות לה. אזריה ישתחרר מהכלא לאחר שיירצה 14 חודשי מאסר.

מבית הנשיא נמסר בתגובה למכתבו של שר הביטחון, "נשיא המדינה, העושה את דרכו בשעות אלה לביקור ממלכתי בספרד, קיבל את חוות הדעת הרלוונטיות להמשך בחינת בקשת החנינה של החייל אלאור אזריה. הוא עתיד לבחון את חוות הדעת שהוגשו לו, לצד כל החומרים המצויים בתיק, עם שובו מחו"ל אז ידון בדברים יחד עם גורמי המקצוע כמקובל".