ישיבת רמת השרון
ישיבת רמת השרוןצילום: ישיבת ההסדר רמת השרון

מאמרו של שמואל שטח באתר ערוץ 7, נותן לנו הזדמנות להצצה, לא נדירה, לשיטת העבודה של ארגון "נאמני תורה ועבודה" בפרט ושל ארגוני הקרן לישראל חדשה בכלל.

אז מה היה לנו כאן? הנה ניתוח קצר של מאמרו של שטח, שלב אחרי שלב.

שלב 1 – פטרונות

"כמי שעקב והיה בקשר הדוק עם אנשי המקום בעשור האחרון".

כך, במשפט אחד ובן רגע שמואל שטח מכתיר את שמואל שטח, למומחה בתחום. הוא ממצב את עצמו בעיני הקורא התמים, כמי שעשה דוקטורט על הגרעין ברמת השרון, וככזה, הוא גם "לא מופתע" לדבריו, ממה שקרה. שטח היה הראשון לזהות.

העובדה השולית שהוא מעולם לא ישב עם חברי הגרעין, העובדה ש"הקשר ההדוק" שלו מסתכם בשלושה-ארבעה חברים שלו במאבקיו המתוקשרים נגד החמ"ד, אינן רלוונטיות לקורא ולא מחייבות גילוי נאות. שטח הוא ה"מייבין" בתחום. נקודה.

עכשיו, אחרי שהוא הכתיר את עצמו כמומחה, הוא יכול להתחיל לשקר בנחת.

שלב 2 – התנשאות

השלב הבא הוא קריאתו המתנשאת של הכותב, הקורא לגרעין לעשות חשבון נפש. "אירועי הזמן האחרון ברמת השרון צריכים להביא את אנשי הגרעין ותומכיו, לערוך חשבון נפש".

כן, אנשי הגרעין שבמשך שנתיים מתנהל נגדם קמפיין שנאה ברשתות החברתיות.

אנשי הגרעין שמכונים בידי קומץ קיצוני: "טרמיטים שצריך להשמיד" , "ביצה שמשריצה פאשיסטים", "מתרבים כמו ארבה", "מחלה ממארת", ועוד שלל גידופים.

אנשי הגרעין שמכונה משומנת מפעילה מסע הסתה שקורא שחור על גבי מסך להתארגן כדי לחסלם, להשמיד, לגדוע, לרסס, ולשפוך להם מי בייקון בבית הכנסת (לא נגענו).

אנשי הגרעין שכבר יותר משנה, הילדים שלהם סובלים מחרדות והרטבות בלילה בגלל קיצוניים שפרצו לגן הילדים ואיימו עליהם שההורים שלהם ירצחו אותם "כמו שאברהם אבינו עשה ליצחק".

אנשי הגרעין שהילדים שלהם חוששים לצאת לבד לרחוב כי הם מותקפים בקריאות גנאי של "תעופו לבני ברק".

אנשי הגרעין שמסע השנאה נגדם הגיע גם לאלימות פיסית, הם, הם אלו שלדברי שטח צריכים לעשות חשבון נפש!

אז מילא, שעל כל גלי השנאה האלו שטח ("עוקב מקרוב כבר עשור") לא ראה לנכון לשגר מאמר לאתר ערוץ 7. אבל מה שמדהים הוא, שארגון פלורליסטי הדוגל בנאורות, מצדד בסינדרום האשה המוכה. גם תחטפי מכות וגם לכי תעשי חשבון נפש למה זה מגיע לך.

שלב 3 – אובייקטיביות

כדי למתג את עצמו כפרשן נטול אג'נדה, ובעיקר כדי שדבריו יתקבלו, הוא חייב להסתייג מאמירות קיצניות שאין להן מקום. ולכן הוא ממסגר אותם כ"שוליים של המחנה".

אז זהו שלא. זה לא שוליים של מחנה, זה מחנה של שוליים. בעצם זה לא מחנה, זה בקושי אוהל סיירים, מדובר בכמה עשרות אנשים קיצוניים מתוך עיר של למעלה מ-40 אלף תושבים.

אגב, התופעה הזו לא התחילה ולא הסתיימה ברמת השרון. חיפוש פשוט ברשת יביא אתכם לדפוסי פעולה זהים לחלוטין תחת שמות זהים לחלוטין: גבעתיים-חופשית, רעננה-חופשית, חדרה-חופשית, באר שבע-חופשית. אותה הגברת עם אותה אדרת. הצד השווה שביניהן: התארגנות של קומץ פוליטי סביב שנאת והשמצת האחר.

שלב 4 – ההתפרצות

זהו, המומחה סיים למצב את עצמו, הקרקע הוכשרה והוא מתחיל להכות ולהאשים את הגרעין (שמעולם לא פגש). הוא תוקף בהאשמות חמורות את משפחות הגרעין התורני שמשפילות, מבזות, רודפות ופוגעות באנשי חינוך ובתושבים. אני לא אגיב כאן למסכת השקרים והוצאת הדיבה החמורה הזו. אנו חיים במדינת חוק והדברים האלו יתבררו בבית משפט. שם יצטרך שטח להביא גם הוכחות.

שלב 5 – המסקנות

לאחר ניתוח מאוד מעמיק של הבעיה והגדרתה כ"יהירות אידיאולוגית", מגיע הכותב למסקנה הבאה: "אז מה בכל זאת מה ניתן לעשות? קשה לדעת". נו טוב, כבר ציפינו לאיזושהי הברקה של מי שלמד את הנושא לעומק. אדם בדרך כלל כותב מאמר בשביל להביא בסוף איזושהי תובנה. אז אין פאנצ', בסדר, אבל זה לא מפריע לו להגיע למסקנה הנחרצת: "הציבור הדתי, צריך להתנער בשקט מגרעינים שמתנהלים כך".

דיברנו על השיטה, עכשיו כמה מילים על המניע. מה באמת מניע את מנכ"ל "נאמני תורה ועבודה" לשגר מאמר כזה למערכת אתר ערוץ 7?

אז הנה הגילוי הנאות שהמנכ"ל לא טרח לכתוב: מאחורי מסע ההסתה והשנאה נגד הגרעין התורני ברמת השרון עומדת בעיקר עמותת "רמת השרון חופשית" שנולדה מבית היוצר של "ישראל חופשית". עמותה שחלק נכבד מהתקציב שלה מגיע מהקרן לישראל חדשה ושהמנכ"ל שלה, מיקי גיצין, מונה לאחרונה למנכ"ל הקרן החדשה.

"נאמני תורה ועבודה" גם הם, תראו קטע, ממומנים ע"י הקרן החדשה לישראל. צירוף מקרים.

לא הרבה יודעים אבל הקרן החדשה דוגלת במדיניות של שיתוף פעולה משמעותי בין הארגונים הנתמכים שלה, ככל הנראה היא גם מחתימה חלק מהם על מסמכים בנושא.

"רמת השרון חופשית" נכנסה למצוקה. היא חצתה את הגבול והפכה בעיני התושבים לארגון של שונאי דת, ובצדק. מה הפתרון? שמואל שטח! להביא דתי מחמד, עלה תאנה לתפארת, שיגבה את המאבק ויכשיר את מסע השנאה עם חותמת של "תורה ועבודה"

אבל אחיזת העיניים הזו לא תעבוד. הטקטיקה הישנה הגורסת כי שנאת דתיים מביאה מצביעים עברה מן העולם. עידן טומי לפיד הסתיים ותושבי רמת השרון לא אוהבים לשנוא, בטח לא יהדות ודתיים.

רמתשורנים לא שונאים ורמתשרונים לא יאפשרו מציאות שבה ילדים עם פיאות ירגישו רדופים במדינת היהודים.

מי שמשתף פעולה עם שנאה שכזו כדאי שיעשה חשבון נפש איך הוא הגיע למצב הזה.