אלאור אזריה
אלאור אזריה צילום: פלאש 90

ועדת השחרורים הצבאית הורתה היום (שני) לשחרר את אלאור אזריה בתום ריצוי שני שלישים מתקופת מאסרו.

בהתאם להחלטת הוועדה אזריה ישתחרר מהכלא ב-10 במאי.

סנגורו של אלאור אזריה עורך הדין יורם שפטל אמר בעקבות ההחלטה כי "בניגוד לנבואות הזעם של הכנופיות המשפטיות והתקשורתיות שהתריעו ממני לבל אערער על עונשו של אזריה, אלאור יישב בכלא בדיוק מחצית מהזמן של העונש שנגזר עליו בבית הדין, עונש שעליו ערערתי. שוחחתי איתו היום והוא מאוכזב מצד אחד ומצד שני שמח שיש תאריך ודאי לשחרורו".

שרת התרבות והספורט מירי רגב מסרה, "אני מברכת את אלאור אזריה ואת הוריו אושרה וצ'רלי על החלטת הוועדה לקצר שליש מעונש המאסר. כפי שאמרתי בתחילת הדרך, אלאור לא צריך לשבת בכלא ולו יום נוסף אחד, אך לצערי רשויות החוק סברו אחרת. יחד עם זאת, נכון יהיה אם אלאור ישוחרר מהכלא לפני חג הפסח ויהיה אדם חופשי עוד לפני חג החירות".

בשבוע שעבר התקיים בבית הדין הצבאי בקריה דיון בעניינו של אלאור אזריה בפני "ועדת החצי", שאמורה לקבוע האם לשחררו לאחר שריצה מחצית מתקופת המאסר שנגזרה עליו.

"אני יריתי במחבל הרוצח כי בשטח בזמן אמת חשבתי שיש עליו מטען. אם הייתי יודע בזמן אמת את מה שיודע בדיעבד הייתי פועל אחרת. תרמתי רבות לביטחון המדינה. במעצרים ובפעילויות המבצעיות הרבות", אמר אלאור אזריה כשניתנה לו זכות הדיבור.

"נפצעתי בשרות ברגל מבלוק שמחבל זרק עליי והמשכתי לשרת באותו מורל. במעצר הפתוח בנחשונים איבדתי הכרה מלחץ נפשי ואושפזתי לשלושה ימים. אני מבקש ממכם תחזירו אותי הביתה לחג החירות ותנו לי לשקם את החיים שלי. לכל עם ישראל יש פצע. מבקש מכם שחררו אותי עוד היום", ביקש אזריה.

סנגורו של אזריה, עו"ד יורם שפטל, פנה לוועדה: "בפני הוועדה נמצאת ההזדמנות לסיים את הפרשה שיצרה פער שלא היה מאז קום המדינה בין צה"ל לחברה. ככל שהסיום יהיה מהיר יותר כך ייטב לכולם. אלאור נמצא בסיוט מתמיד בשנתיים האחרונות.

"הוא התנהג במאסר למופת. חודש לאחר כניסתו כבר יצא לחופשה של 96 שעות בראש השנה. מאז מידי 28 יום הוא יוצא ל-72 שעות חופשה. התנהגותו מופתית חרף תחושותיו הקשות. שלטונות הכלא עשו הכל כדי להקל עליו. גם הם חושבים שחבל שהוא שם. הם משקפים את הרצון של הרוב המכריע של העם היושב בציון".

התובעת הצבאית הראשית אלוף משנה שרון זגגי פינחס טענה כי קיצור עונש מחצית מופעלת רק בנסיבות חריגות, וזה כדי לפעול בדומה למערכת המשפט האזרחית בה מנוכה שליש. "יש מעט מאוד דוגמאות לכך. השחרור במחצית היה מטעמים רפואיים. המקרה הזה הוא לא מתאים לשחרור במחצית", ציינה.