באישור ראש אכ"א:
אשת שמאל תמשיך להרצות בפני חיילים

האלוף אלמוז מסרב להרחיק מצה''ל אשת שמאל שמתחה ביקורת על כלת פרס ישראל מרים פרץ. במקביל נאסרת כניסת רבנים לבסיסי הצבא.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י' בניסן תשע"ח

ראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז
ראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז
צילום: ישראל ברדוגו

ראש אגף כוח האדם, האלוף מוטי אלמוז, מסרב להרחיק מיחידות צה"ל אשת שמאל שמתחה ביקורת על ההחלטה להעניק את פרס ישראל למרים פרץ ששכלה שניים מבניה בקרבות צה''ל.

אשת השמאל, חנה בית הלחמי, כתבה בפייסבוק, ''בפעם הבא שידברו כאן עם קצף על השפתיים על האמהות של השאהידים ועל מימונן על-ידי הרשות, תזכרו שמדינת ישראל מעניקה פרס ישראל (כולל צ'ק שמנמן) לנשים לא על הישגיהן חלילה, אלא על הקרבת הבנים במלחמה. כפיים".

כבר בשבוע שעבר פנה ערוץ 7 לדובר צה''ל בשאלה האם לאור דבריה של בית הלחמי יש כוונה למנוע ממנה להרצות בפני חיילי צה''ל כפי שהיא נוהגת מפעם לפעם.

נכון לשעה זו מסרב ראש אכ"א לקבל החלטה בנושא, ומדובר צה''ל נמסר כבר למעלה משבוע כי "הנושא בבחינה".

הקריטריונים להזמנת גורמים מבחוץ להרצות בפני חיילי צה''ל הם ברורים: המרצה חייב להיות בוגר שירות צבאי או שירות לאומי, ואין להזמין מרצים שמייצגים ארגון פוליטי או ארגון שמטרותיו שוללות את צה''ל, מדינת ישראל או את עקרונות הדמוקרטיה.

בנוסף, לא יוזמנו לצה''ל מרצים הפועלים נגד צה''ל או יוצאים בפרהסיה נגד ערכי צה''ל. כמו כן נדרשים כלל המרצים להימנע משיח והבעת עמדה פוליטית.

נציין כי לאחר שרבנים מהציונות הדתית השמיעו ביקורת על צה''ל ומפקדיו, מיהרו האלוף אלמוז והרמטכ"ל איזנקוט לאסור על כניסתם לבסיסים ברחבי הארץ. כך לדוגמא נחשף בערוץ 7 החרם שהטיל איזנקוט על הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף וכן על רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו.

פעיל זכויות האדם שי גליק מארגון ''בצלמו'' פנה באמצעות עו"ד מיכאל ליטווק לרמטכ"ל ודרש למנוע מבית הלחמי להרצות בצה''ל או לחילופין לבטל את החרם שהוטל על הרבנים ומונע מעם להיפגש עם חיילים. ''לא יתכן שתהיה איפה ואיפה'', אמר.