''איזנקוט שלח את עופר וינטר הביתה''

הפרשן הצבאי יוסי יהושע לא מבין את החלטת הרמטכ"ל. "אין הרבה מפקדים כאלה. אני מעדיף סוס דוהר ממח"טים שישבו מול פלזמה ב-2006".

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח בסיון תשע"ח

תא"ל וינטר
תא"ל וינטר
Photo by Ariel Hermoni/Ministry of Defence/FLASH90

עם פרסום שיבוצי המינויים החדשים בצמרת צה"ל התברר כי בניגוד לציפיותיהם של רבים גם הפעם תא"ל עופר וינטר לא קודם לאחד מהתפקידים עליהם התמודד – פיקוד על עוצבת הפלדה או על עוצבת הגליל.

על החלטה זו של הרמטכ"ל שוחחנו עם הפרשן הצבאי של העיתון 'ידיעות אחרונות', יוסי יהושע.

כשהוא מתבקש לפרשן את המהלך ואת החלטתו של הרמטכ"ל מדגיש יהושע כי הוא מנטרל בדבריו את כל הסיפור הדתי והפוליטי, כהגדרתו, ומתייחס אך ורק ליכולותיו המקצועיות צבאיות של תא"ל וינטר:

"לעניות דעתי, ואני מכיר את קורות החיים של כל הקצינים שהתמודדו והדברים הללו גם גלויים, אין בסבב הזה מישהו עם רקורד כזה, ואזכיר, עופר וינטר התחיל בסיירת מטכ"ל, פיקד על סיירת גבעתי בימים הקשים של רצועת עזה, ימי המבצעים שלפני הנסיגה, לאחר מכן פיקד על גדוד הסיור של גבעתי והגדוד בפיקודו הוביל 12 מבצעים ועליהם קיבל את עיטור המופת לגדוד, בהמשך הוא פיקד על החטיבה הצפונית בעזה, תפקיד סופר קשה, ובמבצע 'צוק איתן' אנחנו זוכרים את חטיבת גבעתי כזו שהגיעה לנקודה העמוקה ביותר ברצועת עזה וגם קיבלה ציון לשבח ממבקר המדינה על כך שהיא החטיבה היחידה שנערכה לאיום המנהרות".

בהקשר זה מזכיר יהושע כי החטיבה בניצוחו של עופר וינטר הייתה זו שפיתחה את טכניקת 'שועל סגול' להתמודדות עם איום המנהרות, "זו טכניקה מקומית – כי לא היה פתרון לבעיית המנהרות - שוינטר היה הראשון לפתח אותה ועל כך הוא קיבל את הציון לשבח ממבקר המדינה".

לזאת הוא מוסיף כי וינטר עלה בכותרות בשני מקרים, הראשון בהם הוא הדף הקרבי שפורסם וכאשר הוא הואשם כמי שתדרך את השר נפתלי בנט כשירד לאוגדת עזה ונפגש אתו ועם קצינים אחרים, "בעקבות זאת החליט הרמטכ"ל להקפיא את קידומו והוא נשלח לתפקיד רוחב בפיקוד המרכז, תפקיד שאליו מח"ט עם רזומה כזה לא נשלח. הייתה ציפייה שלאחר מכן יתוקן העוול שנגרם לו - ואני מאלה שחושבים שנגרם לו עוול – אבל אנחנו רואים שהרמטכ"ל החליט אחרת משום מה. אני לא יודע להסביר את ההחלטה הזו כמו החלטות אחרות של הרמטכ"ל".

יהושע מעיר כי גם אם הרמטכ"ל יסביר את החלטתו בכך שהוא ממנה לתפקיד בו רצה וינטר, מפקד עוצבת הגליל, את מי שפיקד על סיירת מטכ"ל, "אז צריך לענות לו שמי שמונה הוא בחור צעיר בשש שנים מעופר וינטר ולא היה קורה כלום אם הוא היה מקודם בעוד שנתיים. הוא פשוט החליט לשלוח אותו הביתה וחבל מאוד כשרואים שאין סיבה אמיתית לכך כשמסתכלים על הרזומה של הקצין הזה".

"אני מכיר את התא,לים בצבא, ואני לא מכיר אחד עם רזומה כמו שלו, שהיה במקומות הקשים ביותר ללחימה לאורך כל שירותו. מעולם הוא לא עשה תפקיד קל. תמיד בחזית הלחימה, אז זה חבל מאוד".

כשהוא נשאל אם אכן משמעות ההחלטה היא שליחתו של וינטר הביתה משורות הצבא, משיב יהודע ומציין כי "קיימתא אופציה שראש הממשלה יתעקש ויבקש את וינטר כמזכיר צבאי והרמטכ"ל לא יוכל לומר שהוא לא משחרר אותו להתמודדות אחרי שהוא לא קידם אותו. אם לא, מבחינת הרמטכ"ל קצין עם רקורד כזה לא אמור ללכת להיות קצין מנהלה. הוא עשה כבר תפקיד רוחב אחד ואמור לעבור לתפקיד משמעותי כמפקד אוגדה ומח"ט סדיר שלא מתקדם לתפקיד מפקד אוגדה, אפילו לא מפקד אוגדת מילואים אין תיאור אחר מאשר שהוא הראה לו את הדלת החוצה".

האם וינטר היה יכול להגיע לתפקיד הרמטכ"לות? על כך יהושע אינו משיב בנחרצות. לדבריו גם וינטר עשה טעויות ועליו ללמוד, אם כי לטעמו "הוא כבר הפיק לקחים. אני חושב שהיו אנשים שניצלו את התמימות שלו וניכסו אותו כגורם ימני או כי לראשו כיפה וגרמו לו נזק ותיארו אותו כמאיים שיפרוש אם לא יקודם, אבל זה ברור כי אם קצין כזה לא מקודם ברור שלמעשה שולחים אותו הביתה. זה לא כי הוא מאיים על הרמטכ"ל אלא כי אין לו תפקיד אחר".

עוד מוסיף יהושע פרטים על היכרותו האישית את וינטר ומספר: "נכנסתי איתו לרצועת עזה עם חטיבת גבעתי למבצע שבו פגשנו את בניה שראל והדר גולדין יממה לפני שהם נהרגו, ראיתי איך הוא נוסך ביטחון על החיילים, ראיתי איזה מפקד באיזה שיעור קומה הוא ואומר בכנות – אין הרבה מפקדים כאלה בצה"ל ואני מעדיף סוס דוהר כזה ממח"טים שישבו מול פלזמה ב-2006. לכן חבל מאוד שהגענו למצב הזה".