הורשע. גיא מונסונגו
הורשע. גיא מונסונגוצילום: Flash90

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, בני שגיא, הרשיע את גיא מונסונגו הידוע גם בשם חגי שטראוס בשורה של עבירות מרמה שונות.

במסגרת הסדר טיעון הודה מונסונגו והורשע בעבירות רבות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הונאת נושים, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות נוספות. כמו כן כן, הורשע בזיוף, הלבנת הון, עבירות מס ועבירות נוספות.

על פי כתב האישום, בו הודה מונסונגו, הוא פעל למכור זכויות פרויקטים בנדל"ן ביודעו כי לא יצאו לפועל, בין אם בשל כך שאין לו זכות חוזית בפרויקטים, ובין אם בשל כך שמעולם לא הגיש בקשות להיתרי בנייה לעיריות.

מטרתו של מונסונגו הייתה לקבל לידיו במרמה כמה שיותר "דמי רצינות" שגבה מלקוחות הרכישה, שנעו בין סכומים של עשרות אלפי שקלים ללקוח והגיעו אף ל-200 אלף ש"ח ללקוח. מונסונגו השתמש בכסף שהתקבל לשימושיו האישיים הרבים והשונים, ולא למטרות שלשמן התקבל.

במסגרת אישומים 5-2 פעל מונסונגו בשיווק מספר פרויקטים במסגרת תכנית תמ"א או פינוי בינוי. מונסונגו פעל לשיווק אגרסיבי של הפרויקטים, הקים מערך מכירות משומן וגדול, פרסם את הפרויקטים באינטרנט, בעיתונים ובמסרונים, ושכר משרדי פאר כדי לשוות אמינות ורצינות לשיווק. מונסונגו יצר מצגים כוזבים שונים הכוללים מצגות והדמיות של תכנון הדירות והבניינים שלא מבוססות על תכנון אמיתי של הפרויקטים, לשם כך השתמש בהדמיות מהאינטרנט או בתכנון דירות שבוצע על ידי מעצבים שאותם הציג כאדריכלים. כך יצר מצג כוזב של תכנון בשלב מתקדם של הפרויקטים השונים.

כמו כן הכין מונסונגו הסכמי רכישה, שנקראו "טופסי הרשמה" במסגרתם הוצגו מצגים כוזבים שונים. על מנת לחזק תדמיתו ואת תדמית הפרויקטים השונים, הוא ניצל את העובדה שהחל ביצירת קשר עם משרדי עורכי דין שונים, חלקם משרדים גדולים וידועים והציג בפני לקוחות הרכישה מצגים כוזבים כאילו מלווים את העסקה עורכי דין מסוימים.

מונסונגו הקים באמצעות אנשים שונים שורה של חברות קש, מאחר שבעצמו הוכרז פושט רגל, ויצר ערבוב בין החברות השונות שהקים או השתמש בהן, באופן שהקשה על הלקוחות לדעת עם איזו חברה הם חתמו על החוזה. כך מכר מונסונגו זכויות בפרויקטים ברצף זה אחר זה, או במקביל, על מנת לגבות "דמי רצינות" בהיקף נרחב בזמן קצר, ולהגדיל את קופת המרמה ככל שניתן, וזאת מבלי שעשה ולו מהלך אחד לשם הוצאת הפרויקטים מהכוח אל הפועל.

כאשר ביקשו חלק מהלקוחות לבטל את עסקת הקנייה, הפעיל מונסונגו, בעצמו או באמצעות הסוכנים, לחץ על הלקוחות שלא לבטל, באמצעות שכנוע, הבטחות רבות שאין מאחוריהם דבר, ובחלק מהאירועים אף איים בפתיחת הליכים משפטיים נגדו הלקוחות.

במסגרת האישום השישי פעל מונסונגו לשיווק פרויקט בנייה נוסף בירושלים, כאשר פעל גם בפרויקט זה במרמה ובהצגת מצגי שווא, וזאת לאחר שנחקר והוזהר בנוגע למעשיו האסורים.

מונסונגו מואשם בקבלת דבר במרמה של כ-10 מיליון ש"ח, הלבנת הון ועבירות מס בהיקף זהה.

במסגרת הסדר הטיעון, הסכימו הצדדים כי כל הכספים שנתפסו בתיק, קרוב ל- 2 מיליון ש"ח, יחולטו לטובת המדינה, בכפוף להליך טוענים לזכות (הליך בו יוחלט על אופן חלוקת הכספים). בנוסף, הוסכם כי הטיעונים לעונש ידחו לחודש אוקטובר 2018. במהלך תקופה זו, הנאשם יעשה מאמץ לגייס כספים לטובת החזר לנפגעי העבירה. באשר לעונש, עוד על פי ההסדר, קיימות 2 חלופות- לפי החלופה הראשונה, הצדדים יעתרו ל- 77 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי, פיצוי המתלוננים בסך כ- 8 מיליון ש"ח וקנס. לפי החלופה השנייה- טיעון פתוח של הצדדים ביחס לכל רכיבי הענישה.