ישחקו כדורגל בלי הצגות
ישחקו כדורגל בלי הצגות צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

אחד החידושים המדוברים ביותר באליפות העולם בכדורגל הוא שימוש בטכנולוגיות שונות לעזרת שופטי המשחקים. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם חוקר הספורט פרופ' אילן תמיר, ראש בית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל.

"זה משהו שאמור היה להיכנס לפחות לפני שני עשורים, אבל עדיף מאוחר מאשר בכלל לא. זו בשורה אמתית. זה אחד השינוים המשמעותיים בספורט של השנים האחרונות. סוף סוף הבינו אנשי הכדורגל שטעויות השיפוט אינן חלק מהמשחק ואפשר להתגבר עליהן, יש טכנולוגיה שמראה לנו בדיוק מה קרה על המגרש והגיע הזמן להיעזר בה".

באשר למניעי העיכוב בשימוש בטכנולוגיות הללו אומר פרופ' תמיר כי "עד עכשיו טענו שטעויות הן חלק מהמשחק וגם טענו שאם נערבב טכנולוגיות במשחק זה יפגע באותנטיות של המשחק, אבל התברר שזה הפוך לחלוטין. אין במשחק משהו חשוב יותר מהצדק והאמת, ואם יש דרך לראות את האמת מה טוב והיום הטכנולוגיה מאפשרת לנו לראות את הדברים כפי שהם קרו".

"במשך השנים נוצר עם השנים מצב מעוות. משחקי כדורגל מצולמים באיכות מעולה עם מספר עצום של מצלמות, ונוצר מצב אבסורדי שבו כל העולם רואה בדיוק מה קרה חוץ מהשופט. השופט הפך למעין קרבן שכל העולם לועג לו. לכן זו בשורה גם לשופטים וגם למשחק וההנאה מהמשחק".

עם זאת, כאשר נשאל אם יתכן שבהחלטה שלא להשתמש בטכנולוגיות מעורבים גם אינטרסים ושיקולים זרים, פרופ' תמיר אינו שולל את האפשרות וקובע כי בהתייחס לפיפ"א קשה לטעון שמדובר בארגון ששיקוליו אינם נגועים באינטרסים כאלה ואחרים. "אני מניח שהיו לחצים של בעלי אינטרס לשמר את המצב. אני משער שגם השופטים שלא הבינו שהמערכות יעזרו להם אמרו שהם רוצים להסתדר לבד בלי ביקורת, ובאופן כללי כל ארגון שמרן חושש מהכנסת שינויים, חששו מתגובת הקהל, חששו שהמשחק יימרח, אבל ראו כמה זה טוב ויעיל".

בדבריו מזכיר פרופ' תמיר כי עד לא מכבר גם זיהוי נקודת בעיטת העונשים ומיקום החומה היה עילה למאבקים ומריבות, עד שנמצא פתרון פשוט בדמות סימון בספריי שלג נמצא פתרון שכיום לא ניתן להבין כיצד הסתדרו בלעדיו. להערכתו של פרופ' תמיר בעוד זמן קצר לא יהיה לנו ברור כיצד שיחקו ללא כל אותן טכנולוגיות וכיצד חיינו עם ההצגות של השחקנים שנופלים אל כר הדשא וראינו בכך חלק מהמשחק...

באשר לחשש מעיכוב המשחק מדגיש פרופ' תמיר כי עירובן של הטכנולוגיות נעשה רק בארבעה מקרים ספציפיים וחמורים, ובכך האוטנטיות של המשחק אינה נפגעת. הארבעה הם קביעת פנדל, מתן כרטיסים אדומים, זהותו של שחקן שעברה סומנה לרעתו ואישורו של שער.

"אחת ההוכחות לנחיצות הטכנולוגיות היא גם הפנדלים שנפסקו ובעיקר הפנדל שנפסל כששחקן ברזילאי ניסה לשחק כאילו נפגע, הפיל את עצמו לאחור, השופט שרק פנדל אבל המערכת אמרה שמדובר בהצגה. כשיופנם שהמערכת רואה הכול הרבה שחקנים ש"חיים" מהנפילות הללו וההצגות הללו יבינו שמקומם לא במשחק".

באשר למשחקים אחרים שבהם הטכנולוגיה הוכנסה זה מכבר מעיר פרופ' תמיר כי אין להשוות בין כדורסל, כדורעף וטניס לכדורגל: "מדובר בסגנון אחר של משחק. בכדורסל טניס וכדורעף המשחק מבוסס על הפסקות, עצירות ומקטעים. בכדורגל סוד הקסם הוא האותנטיות של המשחק ברצף ללא מגבלות של זמן או של מספר מסירות. הכדורגל הוא הדבר הדומה ביותר לאירוע הקרנבלי והזורם שהיה בעבר לפני מסגרות החוקים, וזה הקסם שלו".