גורם צבאי:
מי שמסובב את הראש - איך יחסל מחבלים?

קצין בצה''ל מתייחס בשיחה עם ערוץ 7 לתקרית בחטיבת הצנחנים, בה שלושים טירונים סובבו את הראש כדי שלא להסתכל על מדריכת צניחה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ז באב תשע"ח

מי שמסובב את הראש - איך יחסל מחבלים?-ערוץ 7
אימון גדס"ר צנחנים
צילום: דובר צה"ל

קצין בצה''ל מסביר אחר הצהריים (רביעי) מדוע יש לנקוט אפס סובלות כלפי חיילים שמסרבים להביט במדריכת צניחה, לאחר ש-30 טירונים שנמצאים בשלב ההכשרה החטיבת הצנחנים סובבו את הראש כדי לא להביט בחיילת.

"מי שלא מביט באישה לא יכול להיות לוחם בצה''ל ולחסל מחבלים", אומר הגורם בשיחה עם ערוץ 7. ''יש רמה מסוימת של 'שמירת עיניים' שמעבר לה - זה בלתי אפשרי לתפקד כלוחם''.

"מחר חיילים יסרבו להביט על חייל אחר שמשתייך לקהילת הלהט"ב, ואחר כך חיילות בנות יסרבו להביט על רבנים. לאן נגיע?", תוהה הקצין. "בסופו של דבר צה''ל צריך להילחם ולהגן על המדינה''.

כאמור, כשלושים טירונים דתיים בחטיבת הצנחנים סובבו את ראשם כאשר מדריכת צניחה הדגימה בפניהם את אחד התרגילים שעליהם לבצע באימון.

שירה מרגלית, יו"ר אתר הנשים ''סלונה'', שבתה היא מדריכת הצניחה, סיפרה בטוויטר, ''אתמול נרדמתי בקושי אחרי יום קשה שבו נאלצתי לשמוע את בתי נועה החיילת שהיא מדריכת צניחה, מספרת לי שבזמן שהדגימה ל-70 צנחנים תרגיל, 50 מהם הפנו אליה את הגב ונעמדו בשלשות כי היא אישה! וזו לא קבוצה של חרדים, זאת המציאות העגומה".

נציין כי אביה של מדריכת הצניחה הוא ראש אגף המבצעים במטכ"ל, האלוף אהרון חליוה.

לאחר האירוע, מפקדם של הטירונים הבהיר להם כי על פי פקודות צה״ל לא תהיה הפרדה בין מדריכים למדריכות בשום שלב בהכשרת הצניחה, וחניך שינהג בחוסר כבוד כלפי מדריכות יודח מחטיבת הצנחנים.

מדובר צה''ל נמסר: ''במהלך אימון קורס הצניחה של חטיבת הצנחנים הדגימה מדריכה תרגיל לחניכים של מחלקה המורכבת מבני ישיבות. כשלושים חניכים שלא רצו לצפות בהדגמה שבוצעה ע״י חיילת, סובבו את ראשם.

''בעקבות האירוע התקיימה שיחה עם החניכים ובה הבהיר להם מפקדם כי על פי פקודות צה״ל לא תהיה הפרדה בין מדריכים למדריכות בשום שלב בהכשרת הצניחה וחניך שינהג בחוסר כבוד כלפי מדריכות לא ימשיך בהכשרה. צה״ל הינו צבא עם ממלכתי ואחדות שורות הצבא מודגשת בכל סוגי הפעילויות ללא הבדל דת, גזע ומין.

''צה״ל רואה חשיבות במימוש יעודו של צה״ל תוך שימת דגש על ראייה שיוויונית וממלכתית'', נאמר בתגובת דובר צה''ל.