צפון הארץ
צפון הארץצילום: ISTOCK

בעלי הצימרים ברמת הגולן ומפעילי האטרקציות ואתרי הנופש מזמינים את המטיילים לפקוד את האזור ומציגים שלל פעילויות שאפשר לעשות בלי קשר לקבוצת הנחלים שאליהם נאסרה הכניסה בעקבות מחלת העכברת.

מלכה חן, בעלת הצימר ''גולניות'' ביישוב חיספין, מזכירה כי הגולן מלא בשבילי טיול, אטרקציות לכל המשפחה, מרכזי מבקרים, רכיבה על סוסים, בריכות, מפלים ומקומות רבים עם אווירה פסטורלית ושקטה.

היא מספרת כי ברמת הגולן יש עשרות מקורות מים מרעננים לטבול בהם ונכון להיום אין שום חשש להגיע אליהם, כמו עין מוקש, עין עלמיין, עין אמפי, עין פיק, ג'וחדר, עין תות, עין ידידיה, מעיין כנף (דיר עזיז) וכמובן מסלולי הטיול בנחל אל-על, נחל הג'ילבון ומפל הבניאס.

''מלבד המחלה שנמצאת בשישה נחלים, בטוח ומאוד יפה לטייל ברמת הגולן, אין לנו ארץ אחרת לטייל בה", מוסיפה חן. "אפשר גם להקפיד על הוראות משרד הבריאות וגם לטבול במקורות המים לא פורסמה שום אזהרה בנוגע אליהם''.

''אפשר גם לנוח אצלנו בצימר ולהירגע", אומרת חן ומפרטת: ''הילדים והמבוגרים יכולים להתנדנד מתחת לעץ, לנשום אוויר נעים, לשבת במרפסת הגדולה ולהתענג מכל הפינוקים''.

נופש "גולניות"
נופש "גולניות"צילום: באדיבות מלכה חן

במשרד הבריאות התקיים אתמול (ראשון) דיון נרחב בנוגע לטיפול במחלת העכברת, בהשתתפות סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי ונציגי המשרד לאיכות הסביבה, רשות הטבע והגנים, רשות המים וארגון מגדלי הבקר.

נקבע כי המשרדים השונים יפעלו יחדיו על מנת להביא למיגור המחלה. בין היתר הוחלט על הסדרת מקורות השתייה ושטחי המרעה של הבקר וגידור מעיינות על מנת למנוע גישה של בקר למקורות המים.

בנוסך, יוזרמו מים על ידי רשות המים למעיינות, יחוסנו עדרים נגועים ויבוצעו פעולות לשיפור רמת התברואה על ידי הרשויות המקומיות. לצד זה, משרד הבריאות ימשיך לעדכן את הציבור באופן שוטף על מצב הנחלים והמעיינות בהם אסור לטבול.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הבטיח כי "העניינים בשליטה ואנו עוקבים באופן יומי גם אחרי מקורות המים ואחרי דפוסי התחלואה. תקשיבו רק להנחיות שלנו, כי יש הרבה מאוד דברים לא מבוססים, שקריים ומוטים".

בר סימן טוב הוסיף כי "עם מה שיש צריך לטפל, זה דורש שיתוף פעולה של כל הגורמים שישובים כאן. נוכל להתמודד עם זה ברמה כזאת שבקיץ הבא לא יהיו כותרות 'העכברת חוזרת', אלא נכחדה ונעלמה".