איך אפשר לשבח את הליטאים?

צייד הנאצים בביקורת נוקבת על דבריו של ראש הממשלה נתניהו במהלך ביקורו בליטא, "זו בושה, ליטא אחת המדינות המובילות בסילוף השואה".

בני טוקר , ט"ו באלול תשע"ח

צייד הנאצים ד"ר אפרים זורוף מנהל מכון ויזנטל בירושלים מותח הבוקר (ראשון) ביקורת נוקבת על דבריו של ראש הממשלה כלפי מנהיגי ליטא בביקורו המדיני שם.

בראיון לערוץ 7 תמה זורוף להיכן נעלמה נחישותו של ראש הממשלה במאבק שלו נגד אלה שפוגעים בזיכרון השואה, "במשבר סביב החוק הפולני ראש הממשלה אמר שישראל לא תסבול עיוות שואה וכעת כשהוא מדבר אל מנהיגי ליטא הוא מציין אותם כמנציחי שואה בלי לאזכר את חלקם של הליטאים ברצח המונים ובשיתוף פעולה עם הנאצים".

"בעיני זו בושה כי ליטא היא אחת מהמדינות המובילות עד היום את עיוות השואה", טוען זורוף, "הם אולי לא מכחישים אבל מנסים להסתיר את התפקיד שמילאו משתפי פעולה מקומיים ברצח היהודים. הליטאים מנסים להשוות בין פשעי השואה לפשעי הקומוניסטים כדי להציג אותם כקרבנות ולא כרוצחים".

זורוף מתייחס ספציפית לדבריו של נתניהו לפיהם הליטאים הם מנציחי שואה, וטוען שזהו עיוות של המציאות, "ליטא היום היא בין המובילות אחרי האוקראינים בעיוות השואה, אז איך אפשר לשבח אותם? זה פשוט עוול היסטורי.

אם ראש הממשלה בא לליטא ולא מתייחס למה שקורה שם זה בעצם נתינת אור ירוק לליטאים להמשיך לשקר ולהעניק כיבודים לאנשים שרצחו יהודים בשואה. בתי ספר שם נקראים על שמות רוצחי יהודים ומפקדים שהשתתפו ברדיפות. אני מניח שאם ראש הממשלה היה קורא את הספר שכתבתי על ליטא הוא היה מדבר קצת אחרת".