מוציאים כרטיס אדום לשנאה

הקונגרס היהודי העולמי השיק פרויקט למיגור אנטישמיות וגזענות בספורט בשיתוף עם מועדון הכדורגל צ'לסי.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"א בתשרי תשע"ט

דני דיין באירוע: פרויקט יחשוב מאין כמוהו
דני דיין באירוע: פרויקט יחשוב מאין כמוהו
צילום: הקונגרס היהודי העולמי

נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רון לאודר, אירח בביתו כנס בנושא מיגור האנטישמיות בספורט שכלל טקס השקת פרויקט "כרטיס אדום לשנאה".

בכנס לקחו חלק יותר מ-30 קונסולים ושגרירי מדינות זרות, כמו דרום קוריאה, קוסובו, צרפת, גרמניה, בריטניה ועוד רבות אחרות ובהשתתפות הקונסול הכללי בניו יורק, דני דיין.

במהלך האירוע הוכרז על מפגש פסגה בינלאומי שיתקיים בשנה הבאה בפריז, למאבק באפליה, בגזענות ובאנטישמיות בספורט בהשתתפות שרי ספורט ואנשי ממשל מרחבי העולם, ביחד עם ראשי התאחדויות כדורגל לאומיות, ראשי מועדוני הכדורגל גדולים, שחקני כדורגל, סוכנויות האו"ם ושורה של ארגונים חברתיים.

לפני חודשיים החל השלב הראשון של הפרויקט – "pitch for hope", עם פרסום קול קורא לצעירים בארה"ב, ישראל ובריטניה (בהמשך גם גרמניה וצרפת) על תחרות למציאת רעיונות לפרויקט למאבק באפליה, גזענות ואנטישמיות.

בישראל ישתתפו בתחרות קבוצות מכלל המגזרים - יהודים, נוצרים, מוסלמים ודרוזים. בשלב השני, ייצרו קמפיין של סרטונים להעלאת המודעות על ההשפעות הממשיות של אנטישמיות ואפליה, שיתגלגלו במהלך עונת הכדורגל 2018-2019, הן במשחקים והן במשחקים על פלטפורמות מדיה חברתית.

השלב השלישי יכלול מפגש פסגה שיכנס שרי ספורט ואנשי ממשל מרחבי העולם, ביחד עם ראשי התאחדויות כדורגל לאומיות, ראשי מועדוני הכדורגל הגדולים, שחקני כדורגל, סוכנויות האו"ם ושורה של ארגונים חברתיים. המשתתפים ידונו באופן שבו כל אחד מהם מתמודד עם בעיית האפליה וייצרו דיאלוג לשיתוף פעולה ייחודי וגלובלי בנושא, על מנת להגביר את המאבק כנגד גזענות ואנטישמיות בספורט, ובעיקר בענף הכדורגל.

הקונסול הכללי של ישראל בניו יורק, דני דיין, אמר כי "כינוס זה מהווה פתח לדיאלוג בינלאומי בנושא מיגור השנאה והאנטישמיות ממגרשי הספורט לו שותפים מדינות רבות. מדובר באירוע חשוב מאין כמותו, בימים בהם האנטישמיות גוברת ומגיעה לאוניברסיטאות, לאולמי הספורט ולשיח היומיומי יש לפעול על מנת לעצור אותה. אני מאמין שפרויקט חשוב זה ביוזמת הקונגרס היהודי העולמי בהחלט יוכל לעשות את השינוי הנחוץ".

מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר, אמר כי "יחד עם מועדון הכדורגל צ'לסי אנחנו יוצאים בפרויקט ראשון מסוגו ומובילים את המאבק כנגד תופעות השנאה בעולם הספורט. מדובר בתופעות בזויות שיש להוציא אותן בכל מחיר ממגרשי הספורט ומהחברה בכלל. הדרך לפנינו לא קלה ובאמצעות הפסגה העולמית נקרא לעוסקים בספורט מרחבי העולם להפוך מילים למעשים ולאכוף באפס סובלנות את הגזענות, האפליה והאנטישמיות.

''אנו מכריזים היום על החזון שלנו, לשחרר את ענפי הספורט מגילויי שנאה, גזענות, אפליה ואנטישמיות. זאת, באמצעות פסגה עולמית שתפקידה יהיה לשמור על רוח ספורטיבית ואחווה, תוך בניית גשרים ולא הפרדות", אמר זינגר.

"צ'לסי והקונגרס היהודי העולמי פועלים יחדיו כדי להוביל את הנושא הטעון הזה, אבל אנחנו לא יכולים לעשות זאת לבד", הוסיף רון לאודר. "זו חייבת להיות יוזמה עולמית, ולכן אנו קוראים לשרי ספורט ברחבי העולם לשתף פעולה בדיאלוג משותף כדי להפוך את החלום למציאות".

ברוס באק, יו"ר צ'לסי, הדגיש כי "שינוי לא קורה בן לילה, זה לוקח זמן, חינוך והבנה. באמצעות פסגה זו נוכל להטיל זרקור על כמה מהיוזמות המוצלחות ביותר למאבק באפליה, ולהוכיח כיצד ספורט יכול לתרום לשינוי חיובי. אנו מקווים כי היוזמה שלנו תוביל להצטרפותם של מועדוני ספורט נוספים למגמה, והם יוכלו ליצור תכניות דומות משלהם, כמו גם לעבוד איתנו על פרויקטים משותפים".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il