איראן מכחישה, האמריקנים דורשים בדיקה

המשטר בטהרן מכחיש את חשיפת ראש הממשלה על אתר אטומי סודי המצוי במרכז בירת איראן. ארה"ב דורשת בדיקה מיידית של האתר.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ט בתשרי תשע"ט

איראן טוענת כי אין ממש בחשיפת אתר אטומי סודי שלה הממוקם במרכז טהרן, על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך העצרת הכללית של האו"ם.

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, טען כי מי שמסתירה נשק גרעיני היא ישראל. "שום מופע, יצירתי ככל שיהיה, לא יסיט את תשומת הלב מהעובדה שישראל היא המשטר היחיד באזורנו עם תוכנית סודית ובלתי רשמית לייצור נשק גרעיני ואטומי. הגיע הזמן שהיא תודה בכך ותאפשר פיקוח בינלאומי עליה", טען זריף.

דובר משרד החוץ האיראני, בהראם קאסמי, הוסיף בראיון לסוכנות הידיעות 'איסנ"א' כי "מדובר בנאום שקרי של נתניהו שעלו בו טענות בלתי נכונות וחסרות בסיס. העולם יצחק בקול מהנאום הזה".

מי שבינתיים לא צוחק כלל מחשיפת נתניהו היא מחלקת המדינה האמריקנית. בהודעה רשמית שפרסמה הלילה (שישי) נקראה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לבחון במלוא הרצינות את טענות נתניהו לפיהן איראן מפעילה מתקן אטומי סודי.

"סבא"א צריכה לבדוק בקפדנות ולמצות את כל יכולות הבחינה שלה, כדי להבטיח לעולם שאיראן אינה מפעילה אתרים גרעיניים סודיים", אמר גורם במחלקת המדינה.

נזכיר כי ראש הממשלה אמר בנאומו בעצרת הכללית באו"ם כי "לאיראן יש עוד מתקן סודי בטהרן - מחסן אטומי סודי שבו מאחסנים כמויות עצומות של ציוד וחומרים הקשורים לתכנית הגרעין של איראן".

נתניהו הציג מפה של המקום ותמונה שלו. "כמו הארכיב הגרעיני שחשפנו מדובר במקום שנראה תמים. ניתן לראות אותו בגוגל. זהו המתקן הסודי השני שלהם".

"מדוע איראן שומרת ארכיון אטומי ומחסן אטומי סודיים? הסיבה היא שהם לא נטשו את מטרתם לפתח נשק גרעיני. מה שאיראן תחביא - ישראל תמצא", הוסיף ראש הממשלה.

הוא ציין כי "ישראל שיתפה את המידע שמצאנו על איראן. סבא"א עדיין לא נקטה בשום פעולה למרות שעברו חודשים".

נתניהו פנה ליו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו. "בדוק את המתקן לפני שהם יספיקו לפרק אותו. זוכר שאמרת לנו שיהיה ניתן לבדוק את איראן בכל זמן ובכל מקום? אז מה לגבי כאן ועכשיו? כדאי גם שתבדוק אתרים נוספים שסיפרנו לך עליהם. שתספר לעולם את האמת על איראן".