דרעי התערב בעקבות הפרסום בערוץ 7

לאור הנחיית שר הפנים, הועבר טקס השקה לספר שחיבר המחבל שרצח את משה תמם הי"ד שתוכנן להתקיים במתנ"ס בבקה אל גרביה, לאולם פרטי.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ט בתשרי תשע"ט | עודכן: 21:49

דרעי התערב בעקבות הפרסום בערוץ 7-ערוץ 7
משפחתו של משה תמם
צילום: יוסי צור

שר הפנים, אריה דרעי הורה לראש מועצת בקה אל גרבייה מורסי אבו מוך, שלא להשתתף באירוע השקת ספר של המחבל שרצח את החייל משה תמם הי"ד.

בעקבות חשיפת האירוע בערוץ 7 והפנייה שנעשתה מטעם הערוץ למשרד הפנים, הוחלט להורות למועצה שלא לאפשר לערוך את האירוע במתנ"ס המקומי וכן למנוע מראש המועצה ליטול בו חלק.

דרעי אמר כי "במדינת ישראל לא יתנו במה להשקת כתבי מחבל במבנה ציבורי השייך למועצה. מדובר באדם שרצח חייל צה"ל ומרצה מאסר עולם. מוטלת עלינו החובה לשמור על כבודו של משה תמם ז"ל ולא לאפשר למחבל להתשמש במתקני הרשות להשקת ספרו״.

נזכיר כי המחבל וליד דקה שהיה מעורב ברציחתו של החייל משה תמם הי"ד ב-1984, ניצל את עונש המאסר הממושך שלו כדי לחבר ספר לילדים ונוער.

אירוע חגיגי להשקת הספר, ''סיפורו של סוד השמן'', היה אמור להיערך במתנ"ס בעיר באקה אל גרבייה, מקום מגוריו של המחבל. באירוע אף תוכנן לנאום ראש המועצה מורדי אבו מוך.

ערוץ 7 פנה למשרד הפנים בשאלה לגבי עצם קיומו של האירוע במוסד עירוני. במשרד הודיעו בתגובה כי יבדקו האם העירייה רשאית לארח במוסד עירוני אירוע להאדרת מחבלים.

''ממונה המחוז במשרד הפנים מנהל בדיקה בעניין הטענות ואף שוחח עם הנוגעים בדבר. במהלך השבוע הבא בתום בחינת העובדות יגבש את עמדת המשרד העניין", נמסר ממשרד הפנים.

אשת השמאל הקיצוני ד"ר ענת מטר קראה לחבריה בפייסבוק להגיע להשקת הספר שכתב המחבל ואף ציינה כי השתתפות באירוע מהווה תמיכה במחבל. ''חברי היקר, האסיר וליד דקה, לא מבזבז את זמנו בכלא. הוא קורא וכותב ללא הרף", סיפרה.

''לאחרונה יצא לאור ספר ילדים/נוער שכתב, סיפורו של סוד השמן, והנה ההזמנה להשקה בכפרו, באקה אל-ע'רבייה. מובן מאליו שהשתתפות באירוע היא תמיכה בווליד. אתם מוזמנים בחום", הוסיפה מטר.

שי גליק מארגון ''בצלמו'' אמר בתגובה כי ''מדובר בטירוף מוחלט. לא הגיוני שאדם אשר יושב במאסר ומוגדר עד היום כאדם עם סיכון ביטחוני מקבל במה ציבורית במימון ממשלתי לפרסום דבריו המסיתים.

''כל זה בנוסף להצגה המאדירה ומספרת את סיפור חייו המוצגת עדיין בתיאטרון אל מידאן אשר ממשיך ליהנות ממימון ממשלתי נדיב", הוסיף גליק. ''מדובר ביריקה בפרצופה של משפחת החייל ובחיילי צה"ל. אנחנו דורשים משר הפנים למנוע את האירוע''.

מעיריית באקה אל-גרבייה נמסר בתגובה לערוץ 7: "באקה אל-גרבייה ידועה כעירייה שחרתה על דגלה, ואימצה לה כמוטו את הכינוי "עיר הסובלנות". אנחנו אכן מאמינים בחיים משותפים, המושתתים על ערכי שוויון וכבוד הדדי בין כול פלחי החברה הישראלית".

"מדובר באירוע תרבותי, שיזמו אותו וזימנו אליו, בני משפחתו של וליד דקה. האירוע המדובר, ככל הנראה, הולך להתקיים באולם אירועים פרטי, הנואמים באירוע השקת הספר, יהודים כערבים, דוגמת ד"ר ענת מטר, המרצה באוניברסיטת תל-אביב, וגם כן העיתונאית והחוקרת עפרה ישועה ליית, עו"ד עומר כמאיסי, מנהל עמותת אל-מיזאן (המאזניים) לזכויות אדם. הנואמים הנם אנשי מקצוע בכירים, מקצועניים, שקולים, לא בעלי דעות קיצוניות פנאטיות, כלל וכלל; אנחנו מדברים על חופן של אנשים שוחרי שלום ושוויון חברתי", אומרים בעירייה.

עוד מציינים בעירייה כי מבחינתם חשוב תוכן הספר ולא הכותב. "חשוב לציין, כי אנו קראנו בעיון את הספר ואת התוכן שלו, שהוא תוכן הומאני, חסר כול עוינות או שנאה, ואין הוא מכיל שום עניין או מוטיב לא חוקי".

גם לגופו של הכותב טוענים בעירייה: "האסיר דקה, אשר נאסר ועונשו נקצב מזה 32 שנים, ולהדגיש, לפני חתימת הסכם אוסלו, כבר אינו דוגל במאבק מזוין או בכול הליך המכיל אלימות, נהפוך הוא, הספר החדש דוגל בערכים הומאניים, וגם כן, ביקורת פנים חברתית, המופנית כלפי הבורות והבערות, וזהו בעצם המסר של ספר הילדים של דקה. וליד דקה של לפני 32 שנים, אינו אותו וליד של היום. אין אנו נמצאים במצב של לפגוע באחר ובזולת, יהיה אשר יהיה, כי זה מנוגד לערכים שאנו מאמצים בעיריית באקה, ומנוגד לתרבותנו הסובלנית הסלחנית והמכילה. וחשוב לציין כי אם הספר היה כולל אמירות של הסתה, גזענות כלשהי, העירייה בוודאות לא הייתה מרשה להתקיימותו של האירוע המדובר".

"כול חברה בריאה, שפויה ובונה, שוקדת על בינוי חברתי, איחוי השסעים, שיתוף פעולה בין כול המגזרים והקהילות, על מכלול שיוכן. חשוב מכול, לפי ראייתנו, כי החברה תהיה בנויה על פיוס, הכרה הדדית וקבלת האחר. אנו מתנגדים לכול פעולה לא חוקית ושוקדים על חינוך חיובי לילדינו, בכול הגילאים, מכאן אנו מתחברים למסר של הספר, המסתכם במאבק נגד הבורות ואימוץ ההשכלה והלמידה כערכים בעלי חשיבות מרובה", נמסר מהעירייה.