זה נחש או ציפור?
זה נחש או ציפור? צילום: iStock

אמנם ביחידת הצנחנים משתמשים כבר שנים בסמל הנחש בעל הכנפיים, אבל מסתבר שיש גם נחשים אמיתיים שיכולים לעוף- אפילו בלי כנפיים.

בהודו, ארץ הקופים והנחשים הקדושים, קיימים לא פחות מחמישה סוגי נחשים היכולים לדאות באוויר ולהשתמש בזנב שלהם באופן דומה להליקופטר.

במשך שנים המדענים התקשו להבין כיצד ייתכן שהנחשים מצליחים לדאות באוויר, אבל בשנים האחרונות עם התפתחות הטכנולוגיה נראה שהתעלומה מתחילה להיפתר. על ידי שימוש בהדמיות תלת מימדיות וזוויות צילום מיוחדות הצליחו החוקרים להבין, לפחות באופן חלקי, כיצד הנחשים מעופפים.

החוקרים יצרו, באמצעות מדפסת תלת מימדית, העתק מדויק של צורת גוף הנחש במהלך הדאייה וצילמו אותו מזוויות שונות כאשר הוא נופל למים. ההדמיה העלתה, שהנחשים קודם מרימים את גופם לגובה ויוצרים לעצמם תנוחה שטוחה ממנה הם יכולים "לקפוץ לאוויר". פרופסור סושיה, שניהל את המחקר, טוען שהתנוחה הייחודית של הנחשים דומה לאופן הפעולה של כנפי המטוס החותכות את האוויר במינימום חיכוך. לאחר הקפיצה, הנחש מזיז במהירות את זנבו וראשו כך שנראה כאילו הוא ממש שוחה באוויר. כאשר הנחש מסיים לדאות ומגיע לעץ הנכון- הוא מקפל את גופו סביב הגזע במהירות ונתפס בו בחוזקה בשביל שלא יעוף מכוח הנפילה.

התנועה הבלתי פוסקת של הזוחל המעופף מאפשרת לו לזוז במהירות בין העצים בלי שיצטרך להסתכן ולזחול על האדמה יחד עם שאר הטורפים. הנחשים משתמשים גם ביכולות הדאייה שלהם על מנת לקפוץ על טרף מזדמן שהם רואים או לברוח מטורף פוטנציאלי.

אז, פעם הבאה שאתם בהודו- תפקחו עין על השמיים מנחשים מעופפים.


רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו