בין השומרון לעיר הגדולה

נעמה זנבר שכתבה את המילים לשיר ״כביש 5״ שמבצע אריאל זילבר, מקווה שמדובר בסנונית ראשונה: ״השומרון צריך לחזור להיות של כולם״.

בני טוקר , י"ט בכסלו תשע"ט

הזמר והיוצר אריאל זילבר פרסם שיר חדש על השומרון - "כביש 5", שנולד בשיתוף פעולה עם היוצרת נעמה זנבר ומקהלת לשם – עלי זהב.

ההפקה המוזיקלית של השיר נעשתה על-ידי בני שוורץ והקליפ הופק על-ידי יהודית פסל עבור מועצה אזורית שומרון ששמה לה למטרה להפסיק את "החרם השקט" של היוצרים על השומרון.

היוצרת נעמה זנבר אומרת לערוץ 7 כי הגיע הזמן שהשומרון יהפוך לחלק בלתי נפרד מהיצירה והאומנות, "אין הרבה יצירות על השומרון למרות שהוא המקום הכי מעורר השראה ויצירה, מקום של מלחמות והיסטוריה לכל אורך תולדות עם ישראל, מקום עם פריחה והתחדשות לצד דברים קשים, ירוק ופריחה מצד אחד ומצד שנים סלעים".

נעמה, אם לשבעה ילדים מעלי זהב, שמה לעצמה למטרה להפוך את המוזיקה לכלי מחבר בין כל הגוונים של עם ישראל, "כל החיים אני מכינה וכותבת מוזיקה, הקמתי מקהלה בעלי זהב כדי לאחד בין חילונים לדתיים ואנחנו מעלים הופעות ביחד וזה עושה גשר גדול. גם השיר הוא סוג של גשר בין האדם הדתי לחילוני, בין ההווה לעבר, בין עם ישראל לארצו, בין השומרון לעיר הגדולה.

״בקליפ שהופק על ידי יהודית פסל רואים את החבר החילוני שיוצא מהעיר ונזכר כל הזמן ברגעי הילדות שלו עם החבר הדתי ואם הם נפגשים בסוף או לא תצטרכו לראות בקליפ. כולנו יודעים שפעם השומרון היה של כולם והיום יש סוג של אנטי כזה כשמזכירים את השומרון, כשאני עושה אירוע בשומרון אני יודעת שחצי מהמשפחה לא תבוא. צריך לשנות את זה - השומרון הוא של כולם".

היא מודה לאריאל זילבר שמבצע את השיר, "שלחתי לו כמה חומרים ומיד הייתה לו אוזן קשבת ונוצר קליק, זה שיר טוב ואין לי ספק שהוא יתפוס ויש עוד שירים בדרך. אני רוצה גם להודות למעבד בני שוורץ ולכותבים אמציה סמקאי ואסתר אלוש וכמובן לראש המועצה שומרון יוסי דגן שהאמין בי ותמך בעזרת וועד מתיישבי שומרון״.