הפגנת תושבי יו"ש ביום ראשון
הפגנת תושבי יו"ש ביום ראשון צילום: אלירן אהרון

ראשי המועצות האזוריות ביהודה ושומרון מגיבים אחר הצהריים (שלישי) בספקנות להחלטתו של ראש הממשלה להקים צוות הסדרה בפעם השלישית.

"לצערנו מדובר בועדת הסדרה שלישית בסדרה", מציינים ראשי המועצות. "אין שום טעם בהקמת עוד ועדה ממוחזרת וחסרת שיניים. יתרה מכך - לועדה אין שום יכולת להשפיע על המצב הבטחוני ועל זכויות התושבים ביו"ש למרקם חיים נורמאלי. אנו קוראים לראש הממשלה בנימין נתניהו, להבין את מצוקת התושבים ביהודה והשומרון ומצפים לפעילויות בשטח".

עוד הוסיפו ראשי המועצות, "על ממשלת ישראל והעומד בראשה להבין שאינינו מעוניינים להכיל את הטרור אלא לגדוע אותו. לשם כך אין צורך בהקמת ועדה אלא רק מתן הוראה לדרג המקצועי, הן בפן הבטחוני והן באשר לחיזוק ההתיישבות ולפיתוחה".

"לצערנו דיבורים אינם מספיקים ועל כן אנו ניערך למאבק ממושך עד אשר נראה שינויים בשטח", הדגישו.

"כבר הלילה נפגש ראשי המועצות לדיון דחוף בו נכין את מסמך הדרישות של תושבי יו"ש מראש הממשלה ומהממשלה על מנת לשנות את ההסתכלות כלפי ההתיישבות כולה", ציינו ראשי הרשויות.

מוקדם יותר היום הודיע ראש הממשלה נתניהו על הקמת צוות הסדרה נוסף שיטפל בהכשרת יישובים על פי סעיף 5 שזכה לכינוי 'תקנת השוק'. המהלך קודם על ידי שרת המשפטים איילת שקד וקיבל את אישור היועץ המשפטי לממשלה.

במכתב ששלח סגן מזכיר הממשלה, רונן פרץ, לראש המטה של שר הביטחון שרון שלום, הוא מודיע לו על הקמת צוות הסדרה נוסף שיפעל לאישור מהיר של יישובים על פי סעיף 5, בהמשך לחוות הדעת שפרסם בנושא היועץ המשפטי לממשלה בסוף השבוע.

"בהמשך להחלטת ראש הממשלה ליישם את סעיף 5 לצו בדבר רכוש ממשלתי (יהודה ושומרון) ובהמשך לחוות הדעת המשלימה של היועץ המשפטי לממשלה בנושא זה, אבקש להודיעך על הקמת צוות לבחינה ולאישור מהירים של תאי השטח בהם מתקיימות ראיות מנהליות לתחולתו של סעיף 5, על רכיביו השונים", כתב פרץ לשלום.

בראש הצוות יעמוד פרץ עצמו, ויטלו בו חלק ראש צוות ההסדרה המקורי פנחס ולרשטיין, עוזר שר הביטחון לענייני התיישבות קובי אלירז ונציגים מהמנהל האזרחי. פרץ אף קורא, לאור הדחיפותלקיים את הדיון הראשון בנושא עוד השבוע.

גורם מדיני אמר לערוץ 7 כי "נראה שבמשרד ראש הממשלה מודים שצוות ההסדרה הראשון, שעסק עד כה רק במיפוי מאחזים, לא התרומם. כעת מנסים להניע מהלך נוסף שייתר צורך בחקיקה ויאפשר לקדם הסדרה של יישובים על פי סעיף 5 בהליך מהיר מאוד".