שבוע טוב
שבוע טוב צילום: ISTOCK

להגן על הסף משומרי הסף

פתאום בוקעים ועולים ממעמקי מחוזות השמאל קולות מחאה על דרך מינוי השופטים בישראל. ברוכים הבאים למועדון. וזה אותו שמאל שעד לפני דקה ורבע ראה בכל מחאה זערורית מימין פגיעה אנושה בערכי הדמוקרטיה, הרמת יד בשלטון החוק ובשומרי הסף. יכול להיות שלמען משימת הכפשתה של איילת שקד, בת בריתו של אפי נווה, מוכנים בשמאל ללכת כל כך רחוק?

חפש את ההבדלים

ועכשיו, אחרי שהשואפים להתמקם בלפור, קרי בנט ושקד, נטשו את מפלגתם, מישהו יכול להסביר לי את ההבדל בין אופיר סופר לניסן סלומיאנסקי, בין בצלאל סמוטריץ' לרב אלי בן דהן (חוץ מאורך הזקן כמובן, אבל זה משהו שעוד יכול להשתנות), בין מוטי יוגב לאורית סטרוק (נכון, שמלה, מטפחת וכו', אבל חוץ מזה)? אולי די עם קשקושי הריצה המשותפת של שתי רשימות נפרדות. מיצינו את הסיפור הזה ואפשר לסגור את הפינה המוזרה הזו באיחוד סופי ומוחלט, לא אחרי הבחירות. עוד הערב.

המוסרי ביותר(?)

שנים רבות מטרטרים במוחנו את העיקרון לפיו צה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם. השבוע קיבלנו תזכורת למשמעות המוסר הזה עם הציטוט מבני גנץ המספר על סיכון חיילינו למען לא ייפגע מישהו מאזרחי האויב.

רציתי רק לתהות בקול רם איך מוסר מסתדר עם כמה השלכות של התנהלות כזו: מעבר לסיכון חיי חיילינו, בעיה מוסרית עצומה בפני עצמה, הזהירות הצה"לית המופלגת הזו גם מותירה את האויב חי, בועט וערוך להמשך מאבק טרוריסטי נגדנו. אם למישהו זה לא ברור אז המשמעות של המשך המאבק הטרוריסטי נגדנו היא עוד שפך דם, עוד שכול ועוד הרס שיחייב אצלנו וממילא חובה ישראלית להגיב באופן שיטיל גם על הצד השני מחיר כבד.

אז איך קורה שמדיניות שמותירה את האויב להמשך הקזת דמנו (ודמו) יכולה להיחשב בעיני מישהו למעשה מוסרי? למיטב הבנתי מעשה מוסרי הוא מעשה שיביא לקץ המלחמה והטרור, ומאחר והפרטנר למלחמה לא מבין שפה אחרת, אין ברירה אלא להבהיר לו את המחיר שישלמו הוא ואזרחיו אם יחליט להמשיך בדרכו הסוררת. לא צריך בשביל זה יום לימודים ארוך במיוחד.

אביב חדש מפציע

עם כניסתו של רב אלוף אביב כוכבי ללשכתו בקריה כרמטכ"ל ה-22 של צה"ל, פרסמה תנועת 'מפקדים למען ביטחון ישראל' קריאה "להשאיר את צה"ל מחוץ לוויכוח הפוליטי". אמירה מעניינת וחשובה, בעיקר כשהיא מגיעה מכיוונם של מי שבשם דרגות העבר שלהם מנסים לשווק לנו תכניות מדיניות פוליטיות תואמות אוסלו.

ושוב שתיקה

ויתעטף השמאל בשתיקה דקה ובדממה רועמת.

אני חייב להודות שקצרה אוזני מלהקשיב לכל כלי התקשורת במקביל, אבל מהמעט שכן שמעתי לא זכיתי לשמוע גינוי או ביקורת כלשהי משמאל כלפי אותו רופא בכיר שמצא לנכון לספר לחבריו למחלקה שאם ראש ממשלת ישראל יגיע אליו הוא לא יטפל בו. לא שמעתי גם עיתונאי בכיר כלשהו בכלי תקשורת מרכזי כלשהו שביקש מנציגי השמאל עלי אדמות להתייצב ולגנות את ההתבטאות שסותרת גם את המוסר וגם את שבועת הרופא בה נכתב ש"לא ארשה כי השיקולים של דת, לאומיות, גזע, מדיניות מפלגתית או מעמד חברתי יעמדו בין חובותיי והחולה שלי". האם אוזני כבדו, ולכן לא שמעתי גינוי כזה? אולי. תקנו אותי אם אני טועה.

(ואגב, אני מתכוון לאותה חבורה שנזעקת בדרישה למתן טיפול רפואי לכל מסתנן בלתי חוקי, פליט סורי שאין לדעת את קרבתו למדינה האיסלאמית וגרורותיה, או למחבל שנפצע תוך כדי פיגוע)

בקשה

מועמדי פריימריז יקרים, בקשה קטנה בשם מערכות התקשורת: אמנם אתם מייחלים לראות ציטוט מפיכם בתקשורת ובלבד שאת שמכם יהגו נכון, אבל העובדה הזו עדיין לא הופכת אתכם למומחים לכל דבר ובעלי עמדה בכל עניין. קצת קשה לנו לעקוב אחר פרץ הידענות והנחרצות שלכם במכלול תחומים אינסופי. לא ידענו שלכל אחד ואחד מכם דעה סדורה של מומחה גם למינוי שופטים, גם למלחמה בשחיתות, גם למנהרות בצפון, גם לפגעי מזג האוויר, גם לפרקים עלומים בילדותו של אביב כוכבי, גם לקולנוע פולני וגם להדבקת מחלות נגיפיות. בואו, תתמקדו בתחום אחד.

נא להתכונן

לא ברור לאן מופלאי להקת 'שלווה' עוד יגיעו בתחרות 'הכוכב הבא', אבל כדאי כבר מעכשיו לעבוד על זה שבשם זכויות האדם והאיסור להפלות אדם בשל אמונתו (רק שפה כזו מבינים האירופים) לא יחויבו משתתפי הארוויזיון להשתתף בחזרות בשבת.

כידוע, יש בקבוצה המרנינה והמרעננת הזו גם שומרי מצוות, ולא כדאי להגיע איתם עד לקו הסיום ורק אז לגלות שאלה כללי התקנון וזה מה שחייבים ואין מה לעשות ואנחנו מאוד מצטערים אבל הם ידעו את זה מראש, ושאר בלה בלה בלה. מירי רגב, איוב קרא וכל מי שרלוונטי לעניין, לטיפולכם הבהול.

משהו חשוב לט"ו בשבט

כשתעמיסו על שולחנכם פירות יבשים בצבעים וטעמים שונים ומשונים, יקום ויצוץ מפינה כלשהי מישהו ויזכיר לכם שפירות יבשים הם לא יותר מתזכורת לתקופת הגלות, בה נשלחו פירות מנמלי ארץ ישראל על ספינות לקצווי תבל כשהם מצומקים ומיובשים (או שאולי זה מה שנותר מהם אחרי הדרך הארוכה). משום כך, יאמר אותו מישהו בתרועת ניצחון נוקבת, יש לאכול בט"ו בשבט רק פירות טריים, פירות הגאולה.

הכול נכון, אמת ויציב, ונכון שהפירות היבשים מגיעים ברובם מארצות הים, הכול נכון. בכל זאת כדאי להזכיר לו לאותו היסטוריון מחריב שמחות, שאמנם טוב ונפלא לאכול את פירות הגאולה הטריים, אבל כדאי וחשוב גם לאכול מהפירות היבשים.

לא בהכרח כדי לחוש את טעמם, אלא כדי שיזכירו לנו את הערגה לפירות ארץ ישראל. כדי שנזכור דרכם את הגעגועים שבשמם התאמצו יהודים להגיע לבדל משמש או חרוב מיובש, שעבר תלאות על ספינות טרופות שהיטלטלו בין גלים ומשברים, כדי שנזכור כיצד כדי לזכות בטעם הנכסף נשלחו הפירות ההם שבועות מראש לקהילות נידחות, שנזכור את המחיר הגבוה ששילמו יהודים על הפירות ההם ובלבד שיזכו לחוש במעט את טעמה הנכסף של הארץ המובטחת וטעם פירותיה.

הודעה

הודעה מילדי ירושלים והסביבה לחזאים: חל איסור חמור להגדיר כסופה וסערה שלג שיורד אחרי שהלכנו לישון ונעלם לפני שהתעוררנו. מבחינתנו אתם גם פטורים מחובת הדיווח על קיומו.

(להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com)

לעוד כמה הערות קודמות:

בין ריאליטי לבין מציאות

יותר מדי פוליטיקה. התעייפנו

לפצח את בני גנץ, הכחשת שואה והתנצלות

רצח נשים, הגיון מוזר וצנזורה

לרפא מחבלים ולתקוף פשיסטים