לפני שבוע טוב
לפני שבוע טוב צילום: ISTOCK

תקראו ותחליטו, הוא במרכז או בשמאל

מאחר והוא שותק אין לנו ברירה אלא לצאת למסע בלשי של ליקוט פרטים אודות מפעלותיו של בני גנץ על מנת לנסות ולהסיק מסקנות על עמדותיו של האיש שכל צעד שלו מרעיד את הקרקע הפוליטית שלנו. אחד המעשים הללו התרחש במלאת שנה למבצע 'צוק איתן', זמן קצר לאחר שפשט את מדי הרמטכ"ל.

בכפר עזה התקיים אז קונצרט יהודי ערבי משותף לזכרם של הרוגי 'צוק איתן' הישראלים והעזתים יחד, יוזמה של פעילי שמאל בואכה שמאל קיצוני. בשורה הראשונה של מוזמני האירוע ישב רב אלוף במילואים בני גנץ. לאחר שהסתיים האירוע סיפרה לי היוזמת שמאחוריו, אסנת ברתור, פעילה ב'פורום המשפחות השכולות', פורום ישראלי-פלשתיני ידוע ומוכר, על תוכנו כ"קונצרט סולידריות", כהגדרתה, שכלל תפילת אשכבה ששילבה קינה יהודית וקינה מוסלמית. "החלק הזה בא להביע כאב שהוא כאב אוניברסאלי. כלומר השתתפות בכאב ובצער של הצד השני".

ברתור הודתה באותה שיחה שאמנם שלחה לקראת האירוע פניות לאישים רבים בבקשת השתתפות, אך "רוב התשובות היו שליליות". בני גנץ לעומת זאת היה מהמיעוט שבחרו להשיב בחיוב ולהתייצב לאירוע. ברתור משוכנעת שנוכחותו שם חיזקה את הלגיטימציה של המפגן, כדבריה.

למי שצריך תזכורת, בין ההרוגים שעליהם קוננה אותה עצרת בהשתתפות בני גנץ היו גם 1068 עד 1408 (תלוי במקור המדווח) מחבלים חמושים. מאחר ומדובר ברמטכ"לו של המבצע אני יכול לשער שמר גנץ היה מודע היטב לנתון הזה, ובכל זאת בחר להופיע באירוע.

עכשיו נשאר להחליט אם עמדותיו של גנץ נטועות בימין, בשמאל או שאולי הוא בכלל מהאו"ם...

אולי הגיע הזמן להתנצל?

שוב אילנה דיין מצליחה להפציץ, לקחת סיפורים שחשבנו שאנחנו יודעים עליהם הכול ולהשאיר אותנו שמוטי לסת ולשון, כמאמרו של מאיר אריאל, מול נתונים חדשים שלא הכרנו. בפעם הקודמת זה היה בעניינו של רומן זדורוב ובפעם האחרונה היה זה חקירות המשטרה את עצורי דומא והפרשיות הדומות.

נדמה לי שאחרי חשיפת דרכי חקירתם של צ' ואחרים ב'עובדה' הגיעה שעת ההתנצלות של עיתונאים, אנשי ציבור ופוליטיקאים (כן, גם, ואולי בעיקר, כאלה מתוך הציונות הדתית) שזלזלו, לעגו והאשימו את עורך הדין בן גביר ודומיו בניפוח נתונים ובהגזמה מופרעת וטענו כמעט מעל כל בימה שהטענות לעינויי הנערים אינם יותר מאשר האשמה מופרכת ומופרזת, כמעט עלילת דם נגד חוקרי המשטרה והשב"כ.

אם אילנה דיין עצמה (לא אשת ימין מובהקת, כידוע) ושאר המומחים שהתכנסו באולפן התכנית (גם הם לא בדיוק מזוהים עם ישיבת הרעיון היהודי) נותרו המומים מהתיעוד המוקלט של מה שעבר על צ', נדמה לי שמותר גם למאשימי בן גביר בשקרים ובהכפשת המערכת, כמו גם למאמיניה הקנאים של המערכת, להודות בטעותם ולהתנצל, גם בפני הנערים (כן, גם אם גוזמבות בצידיהם וכיפת רבי נחמן מעליהם. מסתבר שגם הם בני אדם), גם בפני בני משפחותיהם שמצאו את עצמם בין פטיש העינויים לסדן ההכפשות וגם בפני פרקליטיהם.


קן הצפעונים

נחשו נא רבותיי מי זכה בכינוי "קן הצפעונים" בעיתון 'הארץ'? לא, לא מדובר ברצועת עזה, גם לא בבונקר של חסן נסראללה, ואפילו לא בארמונו של הטובח מדמשק, בשאר אסאד, או בטרקליני שלטון האייתולות בטהרן. תתאמצו קצת יותר? לא ניחשתם?

ובכן, 'קן הצפעונים' אליבא דאחת מפובליציסטיותיו של העיתון 'הארץ' העונה לשם עילית קרפ, היא המכינה הקדם צבאית 'בני דוד' שבעלי. כן, כן, זו שמנפיקה כבר כמעט שלושים שנה בחורים צעירים מוסרי נפש למען עם ישראל ומדינתו. המכינה הזו היא בעיני קרפ קן צפעונים, לא פחות. וכל כך למה? בשל התבטאויותיהם הזכורות של כמה מרבני המכינה על מבנה המשפחה, מעמד האישה וכו'.

התואנה הפעם למתקפה שלוחת הרסן של נציגת 'הארץ' על המכינה היא העובדה שבין מסיימי קורס טיס השבוע היה גם בוגר המכינה, בן לעדה האתיופית. איכשהו, גם את האירוע המשמח הזה מצליחים ב'הארץ' למנף למלחמת החרמה במכינה.

נשק מושחז לשמאל

בהתיישבות קיימת, ולא מהיום, מחלוקת סביב השאלה אם נכון וראוי לתבוע את הרחבת ההתיישבות לאחר פיגועים. המצדדים רואים בהתיישבות מענה שיגדע את תקוותיו של הטרוריסט הבא להרוויח משהו מהמעשה שיבצע. מנגד טוענים המתנגדים שהתיישבות צריכה להתפתח ולפרוח ללא קשר לפיגועים ולטרור.

שתי הדעות לגיטימיות ומכובדות, ואולם השבוע בחר ראש מועצה מכובד מבכירי מועצת יש"ע להתבטא בסוגיה זו באופן שנראה לי מעט בעייתי. "תפסיקו לסחור בגופות ובדם שנשפך כדי להשיג אישורי בנייה", דרש הבכיר מחבריו למועצת, ולמעשה בנוסח התבטאותו העניק לשמאל הישראלי לגיטימציה להתבטא נגד ההתיישבות והמתיישבים באופן שעד כה לא העז להעלות על דל שפתיו או על דל מאמריו רודפי הישובים וההתיישבות.

אם יותר לי, את אותו מסר היה יכול אותו ראש מועצה להעביר בלשון מעודנת קצת יותר. לא היה נגרע דבר אם היה בוחר לומר משהו כמו 'בניה בהתיישבות צריכה להתבצע באופן רציף וללא קשר לפיגועים', או משפט כמו 'ההתיישבות אינה תג מחיר לנפגעי טרור. ההתיישבות היא ערך בפני עצמו' או כל התנסחות אחרת, אבל "סחר בגופות"? לא קצת הגזמנו? זה האישום שאתה מטיח בחבריך להנהגת ההתיישבות? נסחפנו. (ואני עוסק כאן רק בבחירה המילולית ולא נכנס לדיון העקרוני אם גם מעלה החמישה, קריית שמונה, כפר גלעדי, נתיב הל"ה ועוד עשרות ישובים וערים שהוקמו על שם ולזכר נופלים, גם הם סחר בגופות למען התיישבות. את הדיון הזה נשאיר להזדמנויות אחרות)

הכחשת שואה ועלילת דם במארז אחד

להחלטה של סטודנטים נאורים בסמינר הקיבוצים להעמיד מיצג המשווה בין מסתנני אפריקה לבין היהודים בשואה יש משמעות אחת. קוראים לה הכחשת שואה ועלילת דם ביחד.

מיצג שכזה לא רק מאשים את ישראל במעשי הנאצים כלפי המסתננים מאפריקה, כלומר שליחתם למחנות ריכוז, מחנות השמדה, דיכוי ותאי גזים (שזה פרק עלילת הדם שבעניין). משמעות נוספת של מיצג שכזה (ומיצגים נאורים רבים שכמותו מהעבר) היא שיהודי אירופה ככל הנראה הסתננו לארצות אירופה באופן בלתי חוקי כדי למצוא בה עבודה, וממשלו של היטלר בסך הכול פעל כדי להחזיר אותם לארצות מוצאם, נתן מעמד של פליטים לחלקם ואת סרבני השיבה לארצות מוצאם כלא. זה מה שנעשה ליהודי אירופה? אם זה מה שחושבים סטודנטים נראה לי שהם זקוקים לכמה השלמות של קורסים בהיסטוריה.

אגב, אם כבר בסמינר הקיבוצים עסקינן, תזכורת: בדרום תל אביב עדיין ממתינים לקליטתם ההמונית של המסתננים בקיבוצים כפי שנטען בעבר תוך השוואה להסתרתה של אנה פרנק. משום מה זה עדיין לא קרה.

נאום חינם לשימוש המתמודדים

כדי לחסוך לכם, חברי כנסת ושרים, בהוצאות על כותבי נאומים, הנה לכם אחד לשימושכם, וממש לא משנה איפה אתם ממוקמים על המפה הפוליטית. אפשר להשתמש ללא צורך בתשלום:

חברים יקרים, הבחירות המתקרבות הן הקריטיות והדרמטיות ביותר שידענו. אלו הבחירות על דמותה ונשמתה של מדינת ישראל כולה ועל אורח חייו של כל אחד ואחת מאיתנו. במציאות שכזו כולנו חייבים להתאחד תחת דגל אחד שיוביל את אזרחי ישראל לחזון שעליו גדלנו ולו ייחלנו, חזון הצופה פני עתיד לטובת המדינה כולה ולטובת כל אזרח ואזרח.

מתוך כך אני קורא לחבריי לנטוש את מאבקי העבר ואת היריבויות האישיות. איחוד הכוחות הוא חובתנו למען עתיד העם. העם מצפה מאיתנו לגלות אחריות ומנהיגות דווקא לעת הזו, דווקא בתקופה הקריטית שבה אנחנו נמצאים.

אשר על כן אני קורא לחבריי להניח מאחור שיקולי אגו קטנוניים ולחבור אליי. הצעתי בפגישות אישיות ואני שב ומציע גם כאן בפני הציבור כולו לחבריי במפלגה ומחוצה לה להצטרף אליי למחנה גדול ומאוחד לעתיד טוב יותר לכולנו.

כדי לחולל את המהפך אעמוד בראש המחנה המאוחד והמלוכד הזה. סקרים מוכיחים שלי יש את היכולת להוביל לניצחון. מתוך ענווה, צניעות וללא טיפת גבהות לב והתנשאות אני מוכן לקבל את דין ההיסטוריה ולעמוד בראשכם.

תעשו חסד

מה הסיכוי שנבחרי הציבור יעשו חסד עם שולחיהם, אזרחי העם הפשוטים, ויגאלו אותם ממבול ההודעות והמסרונים שצפויים לגדוש את סלולאריהם?

(להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com)

לעוד כמה הערות קודמות:

רצח נשים, הגיון מוזר וצנזורה

לרפא מחבלים ולתקוף פשיסטים

על הומניות שקרים ושטיפת מוח

הכיבוש מצחיק והעתיד אופטימי

דברים מוזרים קורים בשמאל