רבים עם הילדים מה לאכול בארוחת הערב?

משחק חדש הופך את ארוחת הערב מסיוט לחוויה משפחתית מהנה.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ב' באדר תשע"ט

רבים עם הילדים מה לאכול בארוחת הערב?-ערוץ 7
ארוחה מסתובבת
צילום: אור תורה סטון

כל הורה מכיר את הרגע שבו שוקעת השמש ומתחיל המאבק על ארוחת הערב. מה לאכול, מי יכין, איך לכנס את כולם לארוחה משותפת ובדרך לגרום לילדים, וגם לעצמנו, להתנתק לחצי שעה מהנייד והמסכים.

שעות הלימודים ושעות העבודה השונות, המכשיר הנייד, הטלוויזיה והמחשב, יחד עם מגוון הרצונות הרחב של הילדים, הופכים את ארוחת הערב לאחד האתגרים המרכזיים בהתנהלותה של כל משפחה.

פתרון לאתגר הלא פשוט מגיע מכיוונן הלא צפוי של שש בנות בגיל העשרה, שהגו רעיון חדש בדמות משחק חוויתי, המעניק הזדמנות להפוך את כל הלוגיסטיקה של הארוחה המשפחתית לפעילות חווייתית עבור כלל בני הבית.

המשחק, הנקרא 'ארוחה מסתובבת', נוצר על ידי תלמידות כיתה י' באולפנת 'אור תורה אוריה' מבית רשת אור תורה סטון, כחלק מפרויקט יזמים צעירים.

במסגרת הפרויקט כותבים על לוח המשחק המחיק שני מוצרים בקטגוריות הפחמימות, החלבונים, הירקות והשתיה שנמצאים בבית. מסובבים את המחוג בתורות עד שבוחרים באקראי הרכב ארוחה מושלם. לוח המשחק מלווה גם את הכנת האוכל וגם את הארוחה, ובמהלכם מקבלים כרטיסי משימות והפתעות, ולומדים אחד על חוויות יומו של השני.

צילום: אור תורה סטון

"הרעיון למשחק עלה מתוך ההתמודדות האישית של ההורים שלנו עם ארוחות הערב - הניסיון להכין לכולם אוכל שהם אוהבים, לתמרן סביב לוח זמנים עמוס ולהוציא את הילדים ואת עצמם מהמכשיר הנייד או המחשב כדי שיצטרפו לשולחן. מכאן יצאה המחשבה להפוך את הארוחה לחוויה משפחתית שכולם שותפים לא רק באכילה, אלא גם בתכנון ובהכנה שלה" מספרת אחת מיוזמות המשחק, שקד בן אבו.

"בעצם הפכנו את ארוחת הערב ממלחמה על אם לאכול ירקות או לא, למשחק משותף של מה אוכלים היום" מוסיפה נהורא ריסקין, "האפשרות להכניס תוכן לארוחה ולהפוך אותה לחווייתית, משנה את כללי המשחק, תרתי משמע. המשחק יוצר שותפות של ההורים עם הילדים וארוחת ערב נהיית חוויה של כל המשפחה. בנוסף, על הדרך, רצינו להעביר קצת מסר להורים שיעזבו את הטלפונים בארוחה, כי בסוף גם אנחנו רוצים לראות אותם ולדבר איתם על היום שלנו. עכשיו, אנחנו צריכות לגייס משקיעים כדי להביא את המשחק לכל בית בישראל, ובאמת לגרום לשינוי אמיתי".

הרעיון של הבנות הגיע לגמר התחרות הארצית של ארגון היזמים הצעירים ישראל, בתוכנית "עושים עסקים". כדי לקדם את הרעיון בנות התיכון אף הקימו חברה בשם 'מטקה' הפועלת לקידום יזמות עסקית צעירה.

שגית בן אבו, אמא של שקד והמורה שהנחתה את קבוצת הבנות: "הבנות היו צריכות למצוא בעצמן את הדבר שיש צורך לתת לו מענה, ובחרו במשהו מהחוויה שלהן את ארוחות הערב. הבחירה הזו משקפת לכולנו את הצורך בשינוי הגישה שלנו כהורים לארוחת הערב, ובמפגש עם ילדינו".

מנכ"ל רשת אור תורה סטון, ינון אחימן: "אני שמח על הישגי התלמידות המצביעים על יצירתיותן ועל הרצון לעשות שינוי אמיתי. דבקותן במטרה ומוכיחות כי 'יגעת ומצאת - תאמין'. הישגי תלמידותינו מסבים המון נחת ונותנים מוטיבציה רבה להמשיך ולקדם מצוינות לימודית וערכית ברשת כולה".