הבושם של שקד ועדינות הנפש - הערות

אנחנו צולחים לא רע מערכת בחירות נטולת אחד מסימניה של כל מערכת קודמת. על הבושם של שקד, מיגוניות, בן ארי ועוד הערות בטרם שבוע טוב

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ז באדר ב תשע"ט

הבושם של שקד ועדינות הנפש - הערות-ערוץ 7
שבוע טוב
צילום: ISTOCK

זו הייתה מתיחה?

לא, באמת התכוונתם לשים את המיגוניות האלה בתחנות האוטובוסים? רבותיי וקציניי הנכבדים, מה בדיוק חשבתם? שההתמגנות הזו תעבור בשקט? שלא נשים לב? שנחשבו שמדובר במאחז חדש שצץ בתחנה? שנחשוב שוואלה, איזה גאונים אתם? ומה בהמשך? נחפור מנהרות מתחת לתחנות ונשאיר חרך ירי ותצפית לחייל המבוהל? ואולי נחייב כל חייל לחבוש בונקר נייד לפני כל יציאה למשימה מבצעית?

על בשמים וריח (לא) טוב

כבר כמה וכמה שנים שתקופת טרום חגי תשרי וטרום חג הפסח (ולא נעים לומר, אבל גם חגי המתנות הנוצריים, הוולנטיינס למיניהם) הם גם תקופת כוננות שלט.

צופי הטלוויזיה יודעים שגם מהדורות החדשות אינן שמורת טבע מוגנת מפגעי הצניעות. לא צריך להתדרדר למחוזות הריאליטי כדי להיפגע מהפרסומות להיצע המתנות לחג. העסק הופך להיות בלתי נסבל כשמדובר בפרסומות לבשמים.

קשים הם חייהם של המפרסמים. איך מפרסמים ריח דרך מסך טלוויזיה בעידן שבו עדיין ריח נותר מחוץ לתחום החוויה הטלוויזיונית. יושבים הפרסומאים ומנסים לתרגם את המונח ריח טוב למשהו מוכר שידגדג לתודעת הצופים, ואז הם מוצאים את הפתרון המוכר: תשוקה. ריח טוב זה בטח תשוקה, וחוץ מזה שתשוקה אנחנו יודעים לצלם ולהראות.

כך קורה שכמעט כל הפרסומות לבשמים מתהדרות בדוגמניות ודוגמנים (טוב, בואו נודה, הרבה יותר דוגמניות מדוגמנים) ברמות שונות של עירטול ובזוויות צילום שונות ומשונות וברקע קולות לחשושים שבינם לבין ריח טוב אין הרבה, אבל מה לעשות, כבר אמרנו שריח אי אפשר לצלם או להשמיע אז משתמשים בכל האמצעים האחרים.

מול כל אותן פרסומות שאין דרך אחרת להגדיר אותן אלא כפרסומות זימה לא שמענו את זעקתם של אף אחד או אחת מנושאי דגל הפמיניזם או הדואגות לקדושת מעמד האישה. אף אחד לא איים להחרים חברה שמוכרת בשמים תוך חיפצונן של נשים. לא שמענו אף איש או אשת טלוויזיה מכריזים שיוותרו על כיסאם או משרתם כל עוד היציאה לפרסומות תהיה מלווה בסחר הזה בנשים תמורת תמלוגי בשמים.

ואז הגיע הסרטון של איילת שקד שאינו אלא פרודיה מעודנת על כל אותן פרסומות. פתאום כל עדיני הנפש ומיופייפי הדעת מזועזעים מהחפצת נשים ומכך שהשרה הצטלמה כדוגמנית. שנאת שקד הפכה את כולם לחובבי צניעות כולם. ולא, אל תספרו לי שמה שהטריד אותם זה הבחירה של אישיות בכירה כמו שרת משפטים לככב בסרטון שכזה. הם הרי צלחו ראש ממשלה כבייביסיטר ועוד שלל בכירים שהצטלמו בזוויות ובפוזות שונות ומשונות, אז שלא יספרו לנו שכבודה של השרה זה מה שמטריד אותם. לא זו הייתה הבעיה שלהם והם גם אמרו את זה במפורש כשזעקו 'החפצת נשים' באימה ובזעם לעבר השרה. יפה מאוד מצידכם, רק איפה הייתם עד הסרטון הזה?

בכל מקרה, ניתן לשער שממערכת הבחירות הזו אחד הסרטונים הזכורים ביותר יהיה הסרטון הזה.

שורדים גם בלי זה

אתם זוכרים בוודאי את הימים שבהם מערכת בחירות יכולה הייתה להתנהל מעולה גם בלי קואליציה, בלי אופוזיציה, בלי מצע ובלי מפלגות, אבל על דבר אחד לא ניתן היה לוותר – תשדירי בחירות. התשדירים הללו שחשפו אותנו לגדולי אומה שהבטיחו 'נוער, נוער, נוער' ועוד ועוד הושיבו את העם היושב בציון בדריכות על הספה לאחר מהדורות החדשות בציפייה להפתעות חדשות, והנה לנו מערכת בחירות בלי כל הטוב הזה, ותתפלאו, אנחנו שורדים.

הסעיף החסר בדו"ח הגזענות

דו"ח הגזענות פורסם השבוע ובאמתחתו שלל האשמות כלפי העם היהודי הגזען והדורסן. בישוב בנגב הפרידו יהודים מבדואים, לא עלינו, ועולים מאתיופיה הופלו בקבלה לעבודה, כך לפחות נטען בתלונות שהוגשו. והיו עוד כמה וכמה שכאלה. נכון, לא כולם מהווים תעודת כבוד לעם היושב בציון.

אבל ביני לבין עצמי חזרתי ותהיתי למה אין בדו"ח הזה סעיף תמיכה בארגונים גזעניים, כאלה שרוצים להקים יודנריין ביהודה ושומרון, כאלה שמכנים יהודים בני קופים ובני חזירים, כאלה שחפצים בהשמדת העם היהודי ורואים בהיטלר מופת ונשבעים להמשיך את דרכו.

הסעיף הזה בדו"ח חייב היה גם להקדיש לפחות סעיף משנה לאופן התמוה ומופלא שבו מצליחים תומכי הארגונים הגזעניים הללו לתייג את עצמם כ'שמאל' שאמור היה לחרוט על דגלו ערכי שוויון, סוציאליזם אחווה ורעות. פסיכולוגים מוזמנים להוסיף הערכות ותובנות בהקשר הזה.

חשיפה תקשורתית

הרשתות החברתיות חשפו את התקשורת הישראלית, זו ששקועה בביצה של עצמה, לעולמן המופלא של הישיבות התיכוניות והאולפנות בתקופת אדר הסוערת.

פתאום גילו שם את עולמן המופרע של ההכתרות (למיזמי החסד של הישיבות התיכוניות לא שמו לב משום מה) ובדיווחים מצולמים ומזועזעים סיפרו לנו על תלמידי ישיבה שהשליכו רכב ממרומי גג הישיבה אל החצר לקול מצהלות התלמידים, או על הישיבה שהתחפשה לכפר פלשתיני. איך הם עשו את זה? ולמה? תוהים כתבים בכירים בפריצות מיוחדות לשידור.

תקשורת יקרה קהל נכבד, מה קרה? גיליתם שיש עולם שלם שלא הייתם מודעים לו? תתרגלו. קורים דברים גם מחוץ למשולש שינקין-אלנבי-המלך ג'ורג' והם מסעירים לא פחות.

בטח הוא עשה משהו נורא

ועכשיו, אחרי שירד מעט האבק מסערת בג"ץ ו'עצמה יהודית', מישהו מוכן להסביר לי באופן רציני מה בדיוק אמר ד"ר מיכאל בן ארי שכל כך הקפיץ את שופטינו עדיני הנפש? משהו הרי חייב להיות שם. אולי פספסנו איזה ריקוד חרבות עקוב מדם שבו השתתף בן ארי תוך כדי קריאות שיסוי לרצח-עם המוני בלב אום אל-פאחם? אולי תכנן בן ארי מבצע חשאי להחדרת דם ילד נוצרי למגשי הכנאפה בחודש הרמאדן? הרי חייב להיות הסבר הגיוני לקביעה שהאיש מסוכן לדמוקרטיה יותר מחנין זועבי, עזמי בשארה ואחמד טיבי גם יחד. חייב להיות משהו קצת יותר משמעותי מהעובדה שסתיו שפיר אמרה. חייב להיות משהו נוסף. ספרו לנו עליו.

מתחת הרדאר

אני לא יודע אם הבחנתם, כי התקשורת שלנו (למעט 'ישראל היום', אבל זה צפוי) לא הבחינה משום מה בעוד אירוע של הכרה בינלאומית בירושלים כבירת ישראל. במעמד ראש הממשלה נחנכה השבוע נציגות דיפלומטית של הונגריה בירושלים. במהלך האירוע הכריז שר החוץ ההונגרי שאין למדינתו כל כוונה להישמע להחלטת נציבות האיחוד האירופי לסמן מוצרים מיהודה שומרון ורמת הגולן ואין כוונה הונגרית להסכים לסימון חברות הפועלות מההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. איכשהו האירוע הזה חמק עבר לו מתחת הרדאר התקשורתי שלנו. רק רציתי להזכיר ולציין.

עדיין מחפש הסבר הגיוני

שתי רקטות שוגרו לעבר תל אביב והעיר נבוכה ואזעקותיה החרידו שם כל לב. רקטה אחת ששוגרה לפני 4 שנים לעבר יהוד הותירה אז את אזרחי ישראל בעוצר יציאות וכניסות לנוכח השבתת נתב"ג. אז איך בדיוק יש בר דעת סביר שמוכן לתמוך בהקמת מדינה פלשתינית על הגבעות החולשות ושולטות כמעט על כל ריכוז אוכלוסייה ישראלי?

(להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com)

לעוד כמה הערות קודמות:

פמיניזם אנושיות והשכפ"ץ של גנץ

הצהרות מוזרות של מערכת בחירות

ג'נין, 'העבודה' ואות השקיפות

אין ימין ושמאל יש רק חול וחול

יד האדומה ונקמת היו"רים