הצהרות מוזרות של מערכת בחירות - הערות

מה חושב גנץ? מי מפחד מבן-ארי? מי נותן חסות למצעד אנטישמי? ולמה כדאי להתכונן ללחץ מטראמפ? הערות טרם שבוע טוב

שמעון כהן , ב' באדר ב תשע"ט

שבוע טוב
שבוע טוב
צילום: ISTOCK

מסתבר שגם גנץ יודע שהוא בשמאל

ואולי באמת בני גנץ חושב שהוא לא שמאל ולא ימין? אולי הוא באמת לא יודע? תראו, אין לו ניסיון בפוליטיקה, הוא חדש, ואולי לכן קצת לא ברור לו העניין הזה של שמאל וימין (חוץ מהתס"חים של הרס"רים בבסיסי צה"ל, כמובן).

השבוע קיבלנו הוכחה ברורה מדבריו של גנץ עצמו שאכן האיש מודע למיקומו על הסקאלה: מאחר ומדובר בסרבן ראיונות ושתקן בלתי נלאה, לא נותרה ברירה ל'חדשות' 12' אלא לצאת במבצע חשאי אל עורף המפלגה, לשלוח כתבת שתסתנן לשורות הפעילים ותנסה לברר מה האיש חושב.

מכינוס סגור של הפעילים שלתה הכתבת המסתננת כמה ציטוטים מהאיש והבלורית, ובהן את המשפט "אנחנו רוצים לקחת טיפה מהימין, ברור". ניתן לשער שאם לרגע היה גנץ חושב שמפלגתו אינה מפלגת שמאל הוא לא היה חותר לקושש "טיפה מהימין", כלשונו, אלא משוכנע שהמוני ימניים ושמאלנים ממילא נוהרים עבורו לקלפיות, אבל מאחר והיעד הוא לקחת את השלטון מהימין מה שנדרש הוא גיוס השמאל ועוד טיפה מהימין כדי ליצור את גוש רל"ב (רק לא ביבי).

פורים, יין ורבנים חרדים

מספר פוסקי הלכה חרדים בכירים ומובילים פרסמו גילוי דעת נגד השתייה לשוכרה בפורים. "שמחה שאינה מביאה לידי קדושה אינה שמחה של מצווה", כתבו הרבנים וציטטו את האמור במשנה ברורה בשם המאירי "שלא נצטווינו על שמחה של הוללות ושל שטות אלא בשמחה של תענוג שיגיע מתוכה לאהבת השי"ת והודאה על הניסים שעשה לנו... וכל שכן אם יודע שיזלזל באיזה מצוה שצריך להיזהר בזה". החתומים על גילוי הדעת הוסיפו וציטטו את הרמ"א המבאר את המונח 'עד דלא ידע' ש"ישתה יותר מלימודו וישן ומתוך שיישן אינו יודע בין ארור המן לברוך מרדכי". לדברים הללו הוסיפו וכתבו: "הרבה פעמים אשר השתייה מביאה לידי רציה כגון הנוהר ברכב אחר שתייה... וכן באים על ידי זה לאיסורים חמורים... וכן נתברר על ידי הרופאים ששתייה מרובה בפרט אצל צעירים גורמת נזק גופני ומוחי... יש להיזהר שלא לשתות משקין המשכרים היכולים להביא לשכרות או לבלבול הדעת אלא לשמוח שמחה של מצווה המביאה לידי קדושה".

לעניות דעתי המכתב המבורך הזה מגיע מאוחר מדי, אבל כנהוג לומר במקרים שכאלה, מוטב מאוחר מאשר בכלל לא. ביני לבין עצמי אני רק תוהה מדוע רבנים ופוסקים מהציונות הדתית לא ניסחו מכתב ברוח זו, וכאן אעלה אפשרות שאולי תכעיס חלק מהקוראים: יכול להיות שרבני הציונות הדתית חשים, בניגוד לרבנים חרדים, שדבריהם מתקבלים לכל היותר כהמלצה וממילא השפעתם מצומצמת וחבל לכלות אנרגיה על מכתב שלא ישפיע באמת. אם זו אכן הסיבה זה חבל ועצוב בהיבט הרבה יותר רחב וסיבה לחשבון נפש מגזרי.

כשהם אומרים את זה למה הם מתכוונים

למה הם מתכוונים כשהם אומרים 'אני מסתובב ברחוב ושומע את הציבור שמחזק אותי'? מה, הם לא יודעים שכשהם מסתובבים ברחוב הם מוקפים באותם שלושים צעירים וצעירות קבועים שמקבלים 28 שקלים לשעה כדי לעטוף אותם בהערצה וב'הו הא מי זה בא, (מי זה באמת? הם לא ממש זוכרים)'? הם לא מבחינים שאותם פרצופים חגים סביבם בריקודי הטם-טם הממומנים גם כשהם בשוק מחנה-יהודה וגם כשהם בעפולה או בבאר שבע? הם עד כדי כך מנותקים? ולמה הם מתכוונים כשהם מכריזים 'נהיה הפתעת הבחירות'? הם לא שומעים את המפלגות האחרות מבטיחות את אותה הפתעה? הם לא זוכרים שיש מגבלה של 120 חברי כנסת ועל פי מספר ההפתעות כבר מזמן עברנו את רף 500 המנדטים? ומה לגבי כל אלה שלא עברו את אחוז החסימה בפעם הקודמת, מה מביא אותם להיום בטוחים שהפעם זה יהיה אחרת? הם לא זוכרים איך במשך תקופה ארוכה כל כך הם קוששו שקל לשקל כדי להחזיר חובות, וחלקם אפילו לא השלימו את המשימה הזו? זה מה שדחוף להם לעשות גם בשנים שאחרי הבחירות הבאות?

היא נפלאת בעינינו.

פיונגיאנג-וושינגטון-ירושלים

קים ג'ונג-און ודונלד טראמפ קיפלו את מפגש הפסגה ביניהם מוקדם מהצפוי ללא הסכמות, מה שבעדינות ניתן לכנות ככישלון. לא פרשן אני ולא קוריאולוג אנכי, ובכל זאת אני רק מבקש להזהיר:

בקרוב ייכנס טראמפ לתקופה המסוכנת המכונה 'שנת בחירות'. בתקופה הזו עלול להיות לו יותר מדי בוער להציג לעדת מעריציו ומצביעיו הישג מדיני של ממש. לאחר הכישלון מול צפון קוריאה והחזרה למתווה האיומים ההדדיים בין וושינגטון לפיונגיאנג אנחנו כאן בישראל עלולים למצוא את עצמנו תחת מכבש טראמפי לא נעים בנוסח 'קבלו את עסקת המאה, אני חייב הישג מהיר וצילומים מרשימים. אל תאכזבו חבר בצרתו. פינקתי אתכם בשגרירות, פנקו אותי במו"מ'. מול המכבש הזה תצטרך ההנהגה בישראל לפתח שכבה נוספת של עור מחוספס. שיהיה בהצלחה לכולנו.

הכרזה מוזרה

אני לא רוצה לחשוד חלילה שמדובר בהצהרות לצרכי בחירות, ובכל זאת, לא הבנתי למה ראש הממשלה היה צריך להכריז על הטלוויזיה של חמאס כארגון טרור. אם החמאס הוא ארגון טרור, למה צריך להכריז על כל זרוע שלו באופן עצמאי ככזה? זו לא עסקת חבילה שבה כל מי ששייך לארגון הטרור הוא חלק מארגון הטרור?

תרבות אירופית במיטבה

ראיתם את מצעד הבובות בבלגיה? אם במקרה פספסתם, בראשית השבוע התקיים בבלגיה מצעד רחוב לרגל חג נוצרי כלשהו. בין המיצגים שצעדו באירוע היו גם שתי בובות בדמותם של יהודים חרדים מעשני סיגר היושבים על שקי כסף שמהם נשפכים מטבעות. אם לא די בכך הציבו מארגני המצעד לצד הבובות הללו גם עכברים, להשלמת האווירה.

הבובות הללו מגיעות מספר שנים אחרי שבמצעד דומה הציגו בובה מתנפחת במראה קרון בו נשלחו יהודים למחנות ההשמדה כשלצד הקרון ניצבו המעצבים כשהם לבושים במדי קציני SS ובידיהם מיכלים שעליהם הסימון 'ציקלון B'.

אני משער ששמעתם על המצעד הזה שקומם עליו יהודים רבים באירופה, בארץ ובעיקר בבלגיה, אבל אני גם משער שלא שמעתם על פרט אחד שהוזכר בהבלע: המצעד הזה, שכאמור אנטישמיות לא חדשה לו, זוכה לחסות של... אונסק"ו. רק רציתי לציין.

עדינות של קריסטל

חנן קריסטל, פרשן פוליטי מוערך, מודאג. הוא ראה את סערת היצרים סביב ועדת הבחירות בדיוני פסילת מועמדי 'עצמה יהודית' והמפלגות הערביות, ולטעמו מדובר בלא יותר מאשר קדימון למה שעוד עלול להתחולל כאן אם הניצים ייכנסו לכנסת הבאה. קריסטל המבוהל כבר מזכיר את דברי צ'כוב על האקדח המופיע במערכה הראשונה שבוודאי עוד יירה במערכה השלישית, וכבר הוא ממהר להשוות את הפרלמנט הישראלי לפרלמנטים אלימים מהמזרח הרחוק, שם כיסאות מתעופפים ואגרופים מוטחים בנבחרי ציבור כחלק משגרת הדיונים.

קצת משונה. הייתי מצפה מפרשן פוליטי שצלח כבר כמה וכמה (וכמה וכמה) קדנציות שיזכור שד"ר מיכאל בן ארי כבר היה פרלמנטר בכנסת ישראל כשבמקביל אליו מכהנים הקיצונים שבחברי הכנסת הערבים, וראה זה פלא, שערה משערות ראשם לא נשרה (ולא רק בגלל שחלקם קרחים), שום סטירה לא נשלחה בין הצדדים ולמעט קריאות זעם וצעקות הדדיות המקובלות בדמוקרטיה סבירה, שום טרגדיה לא נרשמה. אז למה סתם לחמם?

בלי קונספירציות. סתם שאלות

בשולי פרשת התבטאותו של טל רוסו כלפי תושבי עוטף עזה, התנצלות העיתון 'ידיעות אחרונות' על מה שנטען שפורסם מבלי שנאמר על ידי רוסו עצמו, נראה לי שיש מקום להזכיר את שאלותיו של קלמן ליבסקינד שמקפיד לציין שאינו מחובבי הקונספירציות ובכל זאת הוא שואל: למה בהודעת התגובה שלו לא אמר טל רוסו בפשטות שלא אמר את הדברים כלפי תושבי עוטף עזה? למה העיתון ידיעות אחרונות לא הציג בפני הציבור הקלטה של דברי רוסו שתפריך את מה שהוגדר כשמועות? ולשאלות הללו ניתן להוסיף גם תהיה קטנה, איך קרה שלמרות האשמה חמורה כל כך, פגיעה קשה במועמד לכנסת ובמפלגה כולה, לא דרש רוסו מהעיתון פיצוי כספי כלשהו, כמקובל במקרים פחותים בהרבה בחומרתם?

(להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com)

לעוד כמה הערות קודמות:

ג'נין, 'העבודה' ואות השקיפות

אין ימין ושמאל יש רק חול וחול

יד האדומה ונקמת היו"רים

פוליאמוריה, שלווה והסרוגים

גנץ, גנץ, עוד גנץ, ביבי וברק