בחירה מורכבת מדי?
בחירה מורכבת מדי? צילום: iStock

בחודשים האחרונים כולנו נחשפנו לכלי הנפוץ ביותר לניבוי הבחירות- סקרים. אבל מחקרים מראים שאפשר לנבא את הבחירות באופן הרבה יותר פשוט וקל על ידי הצצה חטופה בתמונה של המתמודדים.

אנחנו בטוחים שהבחירות שלנו בחיים, ובייחוד בחירות משמעותיות, נעשות באופן רציונלי ולאחר חשיבה רבה. אבל בשנים האחרונות התגלה שחלק גדול מהבחירות שלנו נובע משיקולים זרים ולא לגמרי הגיוניים.

סדרת מחקרים שערך פרופסור אלכסנדר טודורוב באוניברסיטת פרינסטון גילתה שגם החלטה חשובה כמו למי להצביע לבחירות- לא תמיד מבוססת רק על חשיבה קרה וחסרת רגשות.

במחקר, הנשאלים קיבלו תמונות משנים קודמות של המתמודד שזכה לסנאט האמריקאי והמתמודד שהגיע למקום השני. החוקרים בחרו בכוונה תמונות של פוליטיקאים לא ידועים ובקשו מהנסיינים לבחור בכל פעם איזה משני המתמודדים הוא בעל כשירות ויכולת גבוהים יותר למלא את התפקיד. להפתעתם, למרות שהנשאלים לא הכירו את המתמודדים, הם הצליחו לחזות ב69 אחוזי דיוק את תוצאות הבחירות רק על ידי הצצה חטופה בתמונות.

בעקבות המחקר, נערכו ניסויים דומים בהם הגיעו החוקרים לתוצאות דומות. חוקרים שוויצרים מאוניברסיטת לוזאן, בחנו האם גם ילדים יכולים לנבא באותו האופן את תוצאות הבחירות. הם לקחו כ700 ילדים מגילאי 5 עד 13 והראו לפני כל אחד זוג תמונות של מתמודדים לפרלמנט הצרפתי, כאשר בכל פעם מי שזכה במקום הראשון מוצג ליד המקום השני. הילדים ראו את התמונות כחלק ממשחק מחשב והם התבקשו לבחור איזה מבין 2 האנשים יוכל להנהיג את הספינה שלהם טוב יותר. המחקר הראה שהילדים אפילו הצליחו קצת יותר מהמבוגרים כאשר הם הצליחו לחזות ב72 אחוזי דיוק את המתמודד שזכה במקום הראשון.

מנבאים יותר טוב מהסקרים?
מנבאים יותר טוב מהסקרים? צילום: iStock

החוקרים שבחנו את תוצאות המחקרים הראו כי למתמודדים שזכו יש קווי פנים מסוימים הגורמים להם להיראות כבעלי מסוגלות גבוהה יותר. לדבריהם, בחירת המתמודד הנכון כרוכה בחשיבה מורכבת התלויה בגורמים רבים שקשה לנו להכריע ביניהם. בהחלטות מסובכות כאלו, המוח הרבה פעמים מעדיף להשתמש ב"קיצור דרך" ולהשתמש בשיפוט מהיר של הערכת המסוגלות מאשר להעמיס על עצמו בבחינה אמתית של כלל הגורמים.

אז האם הבחירות שלנו מוטות או שאנחנו פשוט מצליחים לזהות במהירות איזה מהמתמודדים ראוי יותר? הדבר בינתיים לא ברור מספיק, אבל אחרי שכבר גילינו שאנשים שנראים חכמים באמת חכמים, הכל כבר אפשרי.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!