ניידת משטרה
ניידת משטרהצילום: דוברות המשטרה

עוקץ הטוטו. כך מכנים במשטרת ישראל את הפרשה החדשה שנחשפת הבוקר (שני).

על פי החשד, בכירים בחמישה ענפי ספורט שונים, חשודים בהונאה מתמשכת של המועצה להסדר ההימורים בספורט ובקבלת תמיכות כספיות במיליוני שקלים על שחקני קש, ליגות רפאים ומשחקים שכלל לא שוחקו.

חקירה ממושכת של יחידת ההונאה המחוזית במשטרת ישראל חשפה הבוקר כי ישנה תעשיית מרמה והונאה של בכירים בהתאחדויות ועמותות ספורט בתחומי הוקי קרח, הוקי גלגליות, הוקי רולר, קרלינג ו-אינליין.

על פי החשד, המעורבים ניצלו את תפקידם הבכיר לצורך דיווחים פיקטיביים למועצה להסדר ההימורים בספורט - הטוטו, באמצעות מערכת ההקצבות הממוחשבת המשמשת את ראשי איגודי הספורט לצורך קבלת תמיכות כספיות.

במסגרת החקירה נחקרו עשרות מעורבים, בהם ראשי איגודים, יושבי ראש מועדונים, מנכ"לי התאחדויות, מנהלי קבוצות, מאמנים ובעלי תפקידים בעמותות הקשורות לענפי הספורט המדוברים - הוקי קרח, הוקי אינליין, הוקי גלגליות, הוקי רולר וקרלינג. על פי החשד, תעשיית המרמה וההונאה התפרסה על פני כל הארץ - מגדרה בדרום, דרך בת"א, חולון, בת ים, ראשל"צ, נס ציונה, ירושלים, חיפה, תל מונד, יהוד ועד מטולה שבצפון.

על פי החשד, היקף המרמה של המעורבים עומד על למעלה מ-7 מיליון ₪ בין השנים 2013-2017.

במשטרת ישראל אמרו כי במהלך החקירה נחשפו שלושה אופני מרמה עיקריים של המעורבים - דיווח לטוטו על קיום ליגות הוקי רולר-אינליין במסגרת התאחדות ההוקי קרח, ובקביל דיווח לטוטו על קיום ליגת גלגיליות במסגרת איגוד הגלגיליות, כאשר בפועל מערכת ליגות אחת דווחה לצורך קבלת הקצבה פעמיים תוך הצגתה כשתי ליגות נפרדות.

שיטת מרמה נוספת נגעה בדיווח כוזב על מערכות הליגה – הוקי רולר ואינליין וכן בליגת ההוקי קרח, לפיו שיחקו הקבוצות 18 משחקי ליגה בכל עונת ספורט, אחד מהתנאים לקבלת הקצבה מהטוטו, בעוד שבפועל, מעולם לא הגיעו הליגות הנ"ל לכמות המשחקים שדווחו. בענף הקרלינג, דווחו לטוטו, על פי החשד, על תחרויות שכלל לא התרחשו במציאות.

במהלך החקירה נאסף חומר חקירה רב שקשר את החשודים לעבירות שבוצעו באופן שיטתי וסדור, לאורך שנים, כאשר הכספים שימשו אותם, על פי החשד, לשימושם האישי ולמטרות נוספות.

העבירות המיוחסות לחשודים- קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, גניבה בידי עובד והלבנת הון. תיק החקירה יועבר בימים הקרובים לפרקליטות מחוז מרכז לעיון והחלטה.

תגובת המועצה להסדר הימורים בספורט על חשיפת הפרשה: "חקירת המשטרה התבססה בין השאר על מממצאי דוחות ביקורת פנימיים של הטוטו אשר חשפו ליקויים ואי סדרים בדיווחים שהעבירו התאחדויות ואיגודי הספורט החשודים בפרשה. למן תחילת החקירה שיתף הטוטו פעולה באופן מלא עם המשטרה, והמליץ בפני משרד הספורט לשלול תמיכה לאותם גופי ספורט חשודים שנבדקו על ידו, ולפעול להשבת כספים שהוקצבו על סמך הדיווחים החשודים כשקריים".