איצטדיון כדורגל. אילוסטרציה
איצטדיון כדורגל. אילוסטרציהעיריית ירושלים

בסקר שערך הקונגרס היהודי העולמי בשיתוף מכון גיאוקרטוגרפיה נמצאו נתונים מדאיגים באשר לתופעות הגזענות והאפליה במגרשי הספורט בישראל.

על פי הנתונים מבין הציבור הרחב אשר מגיע למגרשי הספורט - קרוב למחצית (45%) חוו יחס של גזענות או אפליה, או היו עדים ליחס כזה.

עוד עולה מהסקר כי 84% מהציבור הערבי שמגיע למגרשי הספורט חוו או היו עדים באופן אישי ליחס של גזענות ואפליה במגרשים וכ-44% מהציבור הכולל מאמין שהרשויות אינן פועלות באופן מספק על מנת להתמודד עם התופעה.

כ-26% מהציבור מאמין כי תופעות של גזענות ואפליה נפוצות במגרשי הספורט יותר מאשר במקומות אחרים בחברה הישראלית.

השבוע יחל בארץ אירוע Future Sport Israel, האירוע המוביל לחדשנות טכנלוגית בספורט של מכון הייצוא הישראלי בשיתוף משרד הכלכלה. במהלך האירוע, יגיעו לארץ נציגים בכירים מהליגות המובילות בעולם, הקבוצות, רשתות טלוויזיה וארגוני ספורט מגוונים במטרה להיחשף לחדשנות הישראלית בעולם הספורט.

הקונגרס היהודי העולמי יקח חלק באירוע זה ויקיים פאנל בפני האורחים מחו"ל בנושא מאבק באנטישמיות וגזענות בספורט ברחבי העולם. בפאנל ישתתפו משה פונטי, יו"ר איגוד הג'ודו בישראל, מוני ברוש, מנכ"ל בית"ר ירושלים, רונית גלסמן, מנהלת אגף השיווק בהתאחדות הכדורגל בישראל ואורי דגון, עורך ראשי ספורט 5.

נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונאלד לאודר, אומר כי "בשנים האחרונות תופעות השנאה מצאו את דרכן לזרם המרכזי בחברה ועלינו להוקיע אותן באופן מוחלט. עולם הספורט אמור לייצג את ערכי הסובלנות, האחדות וקבלת האחר ולא הסתה ושנאה. לצערנו, כפי שאנו רואים בסקר הנ"ל, מדינת ישראל איננה יוצאת דופן ותופעות הגזענות והאפליה נמצאות גם כאן בעלייה. בשנה האחרונה הקונגרס היהודי העולמי שם לעצמו כמטרה את המאבק בתופעות אלה ואנו קוראים לקבוצות ספורט נוספות לחבור אלינו על מנת למגר את השנאה במגרשי הספורט. "

מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי רוברט זינגר מוסיף כי "הקונגרס היהודי העולמי, כארגון המייצג של כלל הקהילות היהודיות ברחבי העולם, לקח על עצמו את המשימה הקריטית הזו והכריז על מאבק בתופעות השנאה בספורט, החל מאנטישמיות ועד לגזענות ואפליה. איננו מבדלים את מדינת ישראל משאר העולם ולכן החלטנו להעמיק את הפעילות גם במגרשי הספורט הישראלים."