שגיא מוקי
שגיא מוקי צילום: צילום מסך

שנה לפני משחקי האולימפיאדה בטוקיו שביפן, באיראן ממשיכים להחרים. בשבוע הבא תתקיים בטוקיו שביפן אליפות העולם בג'ודו הנחשבת ליוקרתית מבין כל תחרויות הג'ודו האחרונות. הסיבה לכך היא בעיקר בשל העובדה כי בעוד שנה באותו המקום יתחרו הג'ודוקאים במסגרת המשחקים האולימפיים והתחרות שם תהווה הכנה מצויינת לקראת הטורניר הגדול ביותר בספורט העולמי.

אליפות העולם הקרובה הייתה גם למרתקת ביותר ולמעניינת בשל ההיסטוריה שהייתה אמורה לעשות כשזו הייתה אמורה להפגיש בין ספורטאי ישראלי לאיראני, לראשונה אי פעם.

היה זה כאשר הג'ודוקא הבכיר של ישראל שגיא מוקי המדורג ראשון בעולם בקטגוריית המשקל שלו עשוי היה לפגוש בקרב על המדליה את המדורג שני, הג'ודוקא האיראני סעיד מולאי.

בעבר זעם מולאי על כך שנאסר עליו להתחרות מול הישראלי בשל לחצים של מדינתו, כאשר ביים פציעה בתחרות הגראנד סלאם פריז, אך לאחרונה העלה פוסטים רבים בחשבונות הפייסבוק והאינסטגרם שלו ואף התראיין בתקשורת האיראנית כשאמר כי הוא "תמיד מוכן להילחם ביריב ישראלי, אבל הבעיה היא שהפוליטיקה הורסת את זה. באופן אישי, אין לי בעיה להילחם בו".

אך כמו הפוליטיקאים שלהם ואלה שמייצגים אותם, נראה כי גם הספורטאים האיראנים מדברים דבר אחד ועושים דבר אחר כשאלה הודיעו במפתיע על פרישתם מאליפות העולם בג'ודו, עוד טרם זו החלה.

הסיבה לפרשיתם הינה בשל ההאזהרה שקיבלו לאחרונה מאיגוד הג'ודו העולמי שלא לביים פציעות בכדי לחמוק ממפגש מול ספורטאים ישראליים. באיראן הבינו כי הם עשויים להינזק עד מאוד והחליטו פשוט שלא להתמודד כלל ולהגיע לאליפות הקרובה שתתקיים ביפן.

עוד קודם למולאי, גם הג’ודוקאי האיראני מוחמד מוחמדי הודיע כי לא יתחרה באליפות העולם בג’ודו. בהודעה שפרסם בחשבון האינסטגרם שלו מוקדם יותר היום (חמישי) אמר מוחמדי כי בעיות בויזה הן שגרמו לו לפרוש.

הסיבה האמיתית שעומדת כמובן מאחורי ביטולו של מוחמדי הינה זהות היריב שהוא עשוי לפגוש בשלבים המתקדמים של האליפות, כשטוהר בוטבול יתחרה מולו בקטגוריית המשקל של עד 73 ק"ג.

"הייתי אמור לטוס לאליפות העולם בעוד כמה ימים אבל נאמר לי על ידי הפדרציה שיש לי בעיות עם הוויזה. אני מקווה שנניף את דגלנו היקר, להלחם בשם איראן, אבל לפעמים אנשים עושים את ההיפך ממה שהם אמורים לעשות", כתב מוחמדי ורמז כי גם עליו נאסר להתחרות מצידם של ראשי המדינה שלו. הפוליטיקה שוב מתערבבת ופוגעת בספורט.