תזונה - בהריון, לאחר הלידה ובהנקה

אחת הסוגיות הטורדות את מנוחתן של לא מעט נשים בהריון היא סוגיית התזונה. על השאלה מבקשת להשיב הדיאטנית שרון אברמצ'יק, מנהלת היחידה לתזונה ב'מעייני הישועה'.

"המחקר היום מראה שהעליה במשקל צריכה להיות מותאמת וגם נשים שעולות הרבה מאוד במשקל בהריון זה דבר שאינו מומלץ. אפשר לאכול קצת יותר אבל לא צריך לאכול בשביל שניים מבחינת הכמויות, אבל כן לאכול בשביל שניים מבחינת איכות המזון", אומרת אברמצי'ק המסבירה:

"להקפיד על מה אני אוכלת, חלבון מתאים, הרבה ירקות, פרות וקטניות, לשתות מים. פעילות גופנית הפכה למשהו שנשים לא עושות בהריון, אבל זה לא נכון. לאישה שהרופא אומר לה שזה בסדר פעילות גופנית, זה משהו שהוא כדאי".

ומה באשר לימים שאחרי הלידה? אברמצ'יק מציינת כי אישה לאחר לידה זקוקה לשישה שבועות מנוחה והתאוששות. "ההריון גובה מחיר ולכן כדאי לאכול מזון עשיר בחלבון, בוויטמינים ומינראלים, להקפיד על ארוחות מסודרות ושתות מים. זה ממש לא הזמן לפתוח בדיאטת הרזיה. אנחנו בונים תפריטים לכל אישה לפי מה שמתאים לה, אבל זה בטח לא הזמן להרזיה".

אברמצ'יק מדגישה בדבריה את ערכה המיוחד של ההנקה עבור התינוק, "זו המתנה הטובה ביותר שאם יכולה לתת לתינוק". היא מספרת על ההנחיות לנשים מניקות שלא פעם הן רעבות יותר ונדרשת להם תכנית תזונה מותאמת ועשירה ב"מזונות מלאים, ירקות ופירות, מזון איכותי ולא ממתקים, קופאין ואלכוהול שמהם כדאי להימנע".

בניגוד לדעה רווחת מבהירה אברמצ'יק כי "לפי המחקר אין איסור לאכול מזון מסוים מחשש שהוא גורם לכאבי בטן לתינוק. אנחנו תמיד מנחים את היולדות להיות קשובות ולראות אם אחרי שאתן אוכלות משהו מסוים התינוק לא רגוע רצוי לא לצרוך את זה ולאכול אלטרנטיבה אחרת". זאת למעט קופאין ואלכוהול שעליהם ההמלצה הברורה היא להימנע.

על היחידה לתזונה ב'מעייני הישועה' היא מספרת: "אנחנו מקדישות הרבה מחשבה ליולדות אצלנו, גם מתוך רצון לפנק אותן, אבל גם לתת להן מזון שהוא האיכותי ביותר שיכול להיות. אנחנו נותנות כמובן את הדעת לנהלי משרד הבריאות ולסל מזון מותאם כדי לתת להן את המירב".

"בשנים האחרונות אנחנו רואים עליה בסוגי הדיאטות שנשים רוצות מטעמים שונים כמו טבעונות אבל גם מטעמי רגישות לצליאק והמטבח ב'מעייני הישועה' ערוך לתת מענה לכל סוג של דיאטה שהיולדת מגיעה אתו".