ראש העיר לוד לסמוטריץ': ''חרטטו אותך במידע שגוי''

ראש עיריית לוד יאיר רביבו מגיב לפוסט של שר התחבורה בנוגע לרעש המטוסים החולפים מעל לוד לאחר ההמראה מנתב"ג.

יאיר רביבו , א' בחשון תש"פ

מטוס
מטוס
צילום: iStock

בצלאל ידידי,

הואיל ואני יודע שאתה אדם רציני וגם אוהב את לוד ואנשיה, אז אני חייב לומר לך שאנשי רש"ת כהרגלם "חירטטו" אותך במידע שגוי, כפי "שחירטטו" אותנו, והם ממשיכים במגמתם "לא לראות בעיניים" את תושבי המרכז, אלא להמשיך ולעשות מיליארדים בלי שום חמלה לאיכות חיי התושבים כאן.

ראשית לכל, מודה לך על תגובה מהירה ועל כך שאתה קשוב לבעיות, גם אם אנו בהחלט לא מסכימים עם התשובה.

אבקש להתייחס לגופם של דברים:
א. רש"ת התחייבה על מסלול מזרחי כפי שציינתי בפוסט שלי ומסומן בצבע ירוק, מסלול זה מגיע עד יער בן שמן "מפרסס" במקום שלא מפריע לאף אחד (הפרסה היא אחד ממוקדי הרעש העיקריים) ומגיע ללוד בגובה של כ-5000 רגל (צריך אגב 6000 רגל כדי שהרעש יהיה מינורי אבל אמרנו שנסתפק בזה), בפועל הם מפרססים במושב גינתון הסמוך ללוד בגובה של 1500 רגל (הבתים שם רועדים, תשאל את התושבים), נכנסים ללוד ב-1800 רגל ועוזבים את לוד ב-3000 רגל.

הרעש נוראי ובפרט שההמראות הן עד השעה 01:30 ומתחדשות בשעה 05:15 בבוקר, שזה שונה מהמראות במהלך שעות היום שהמולת היומיום מבליעה את הרעש. זה לא סתם רעש, זה משהו יוצא דופן, שמעיר ילדים וקשישים בבהלה, אם בכלל הצליחו להירדם.

ב. פתחת "בבשורות טובות" אז לא יודע אם אנשי רש"ת עדכנו אותך, אבל לנו הם הודיעו שה-5 שבועות האלה הם מבוא לסיוט קבוע בכל קיץ, מחודש מאי עד סוף אוגוסט, 4 חודשים בכל שנה!!! רשמית הם טענו כל פעם לסיבה אחרת (תחילה הפרעות GPS, לאחר מכן רוחות מזרחיות ובסוף היו אלו הציפורים שמבקשות לנדוד דווקא על המסלול המערבי). את הסיבה האמיתית, ולפיה השדה עולה על גדותיו, ולכן משתמשים בכל המסלולים ובכל שעות היממה, הם לא מספרים לעם ישראל.

הגיעה העת אדוני השר שעם ישראל יבין שלשקט היקר שהוא מבקש יש מחיר ואני חושב שרובנו מוכנים לשלם אותו. המשמעות היא 6 שעות מנוחה בכל לילה ללא מטוסים, ואם זה אומר שיהיו פחות טיסות אז נתמודד עם זה. גם להופעה של עומר אדם או למשחק של מכבי ת"א יש מכסה מסוימת וכשהיא נגמרת, היא נגמרת.

ג. תחבורה ציבורית בשבת, אני יודע שזה נושא חם היום, ואתה בוודאי מתנגד לכך. אז תן לי לשבור עוד מיתוס של צביעות שקיים פה עשרות שנים והחריף מאוד בשנים האחרונות: בישראל יש תחבורה ציבורית בשבת של מאות מטוסים שממריאים ונוחתים, חילול השבת ההמוני הגדול ביותר הוא שדה התעופה הבינלאומי שלנו, עם מאות עסקים שפתוחים ואווירת יום חול בלי שום כבוד ליום המנוחה השבועי המקודש שלנו.

אני רק אומר שבואו תפסיקו עם הצביעות, ואם זה ככה אז נראה אתכם מאפשרים גם לחברות אוטובוסים זרות להסיע את הציבור שחפץ בכך. אני מזמין אותך אליי לשבת הקרובה כדי להיות שותף לסיוט שהולך להתרגש עלינו כל השישי-שבת. לתושבי המרכז הדתיים ושאינם דתיים המטוסים האלה מפריעים הרבה יותר מכמה אוטובוסים שינועו מנקודה לנקודה.

אז אתה, כשר אמיץ, בוא תחזיר את הסטטוס קוו של טיסות הכרחיות בלבד בשבת ולא מאות מטוסי לואו קוסט שחוגגים על השקט שלנו בימי מנוחה ובלילות.

ד. ולסיום, לוד היא לא עוד עיר, העיר עצמה רוויה סוגיות רעש, האם אתה יודע שכל רכבות המשא חוצות את העיר בכל לילה כל לילה, מי כמוך מכיר את אלפי פניות התושבים על עניין המואזין ב04:30 בבוקר, על תופעת הירי והזיקוקים בלילות. לא נוכל לסבול משהו שהוא בשליטת הממשלה, נצא למאבקים משפטיים, נחסום את הכניסות לשדה ונפגין מול בתיהם של כל בכירי הרשות ומשרד התחבורה.

אנו מצפים ממך להיכנס לעובי הקורה ולהפסיק את סבלם של תושבי העיר לוד. על הדרך יש לך חלון לפתור את הסבל של כל תושבי המרכז ואת התנועה בימי מנוחה ולקדם פתיחה של שדה תעופה נוסף, והפעם לשם שינוי לוודא שנתיבי ההמראה יהיו במסלול ריק מתושבים מרגע ההמראה עד היציאה מישראל, יש פה טובי המתכננים ובקלות ניתן למצוא נתיב שחולף על שמורות טבע, אזורי תעשייה וכו'.