היסטוריה: ישראלי ואיראני התחרו ביחד

בשבת האחרונה נעשתה היסטוריה עולמית על אדמת שבדיה כאשר שני לוחמי MMA, ישראלי ואיראני התחרו זה בזה - "למען הדו-קיום"

נרי וייס , כ' בחשון תש"פ

מדאדי. עשה היסטוריה
מדאדי. עשה היסטוריה
צילום: רויטרס

למען הדו-קיום. בשקט בשקט, בשבת האחרונה מבלי שהרבה אנשים ידעו, נעשתה היסטוריה עולמית על אדמת שבדיה כאשר זו אירחה קרב ראווה ייחודי במינו בתחרות ה-MMA.

הענף הספורטיבי מדמה קרבות פנים אל מול פנים בהם מותר השימוש במגוון רחב של שיטות לחימה גופניות ללא נשק.

אחרי סערת הג'ודוקא האיראני סעיד מולאי, אלוף העולם לשעבר אשר נאלץ להפסיד בקרבות על התואר העולמי בשל איומי ראשי מדינתו כלפיו וכלפי פגיעה במשפחתו, החליט לוחם ה-MMA האיראני רזה מדאדי כי הוא לוחם את מלחמת הספורטאים האיראנים.

הלוחם האיראני חי בשבדיה שנים רבות והצהיר כי הוא אינו פוחד מהשלטונות האיראניים. לדבריו, הסיפור עם הג'ודוקא מולאי גרמו לו חוסר נוחות לאחריהם קיבל החלטה - להתחרות מול לוחם ישראלי, בכל מחיר.

הכוונה לכל מחיר הינה כי בשל התחרות מול יריב ישראלי מדאדי לא יוכל להיכנס יותר לאירן ולבקר את משפחתו שבחלקה עדיין נמצאת במדינה העויינת.

בפוסט שפרסם בחשבון האינסטגרם שלו כתב הלוחם האיראני בן ה-41 שרק בחודש מאי האחרון פרש וחזר במיוחד בשביל קרב הראווה: "אני לא עושה את זה בשביל כסף ורוצה להביע את הקול של הספורטאים האיראנים שנאלצו למלא אחרי הוראות פוליטיות. הספורט צריך להיות נפרד מפוליטיקה וכל האנשים הם שווים. ערכם נקבע מהאישיות שלהם, לא מצבע העור שלהם או שם המדינה שלהם. לא התחריתי כבר הרבה זמן, אבל אני עדיין לוחם איראני מטורף".

עוד כתב הלוחם האיראני כי "שטוקהולם תעביר מסר חשוב, שאסור לערב דת ופוליטיקה בספורט. אני רוצה להראות לעולם ששני ספורטאים מקצועיים יכולים להתחרות בלי קשר להבדלים התרבותיים או הדתיים".

בשבת האחרונה נעשתה ההיסטוריה לעיניי 3,000 צופים, כאשר אל מול מדאדי עלה מושיקו בן שימול בן ה-30, תושב העיר באר שבע. בן שימול סיפר כי לא היסס לשניה ברגע שמאמנו הציע לו את ההצעה להתחרות במדאדי שכבר פרש מתחרות מקצועית וחזר מפרישה במיוחד בשביל קרב הראווה.

"אני מאמין בלפרוץ דרך. אמנויות לחימה מייצגות תעוזה, אני מעריך את היוזמה של האיראני", אמר בן-שימול. בן שימול הוסיף כי "זה היה קרב שמטרתו קירוב לבבות ולהראות לעולם שבספורט אין מקום לפוליטיקה, כולנו אנשים כולנו שווים".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il