הנשיא עם לוחמי "נצח יהודה"
הנשיא עם לוחמי "נצח יהודה" צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

תגובות חריפות במערכת הפוליטית לדיווח הבוקר (רביעי) ברשת כאן ב', ולפיו במשך שנים צה"ל זייף בכוונה תחילה והגדיל במאות אחוזים את הנתונים על היקף החיילים החרדים שהתגייסו לצבא.

בצבא שיקרו לכל הגורמים הממשלתיים: לוועדת החוץ והביטחון, לרמטכ"ל ולשר הביטחון כדי לעמוד ביעדי הגיוס.

ראש אגף כוח האדם בצה"ל לשעבר, ח"כ אלעזר שטרן (כחול לבן), אמר "אני לא מאמין שמדובר במאות אחוזים. צה"ל לא יודע לזייף 200%". לדבריו "היה למישהו אינטרס לתת נתונים מוטים כלפי מעלה".

ח"כ עמר בר-לב ממפלגת העבודה הגיב "המספרים שנחשפו היום ובימים האחרונים בתקשורת כלל אינם מפתיעים אותי. בדיוק בגלל תופעות כאלה, הזהרתי מכך ובשנים האחרונות הובלתי את התנגדות מפלגת העבודה להצעת חוק הגיוס של שר הביטחון דאז ליברמן.

"זהו רק קצה הקרחון", טען בר לב. ''ישנם עוד אלפים שמשתמשים בחוק עצמו על מנת להשתמט. מתווה חוק הגיוס של ליברמן קבע כי כל מי שעבר במשך שנה בין הגילאים 14-18 בישיבה, זכאי לפטור מגיוס. אם נער שעבר בישיבה בגיל 14 וחזר בשאלה יכול להשתמט על רקע דתי – אז זה ברור שהיחידה האמונה על כך בצבא תמנה גם חוזרים בשאלה כסיפורי הצלחה".

ח״כ עפר שלח (כחול לבן) קרא לצה''ל לפרסם לאלתר את נתוני האמת. ״הדיווחים על כך שצה״ל הטעה את הכנסת והציבור בדיווחיו על מספר החרדים שהתגייסו מטרידים מאוד, ויש לפרסם מיידית את כל האמת.

"אבל דבר אחד נותר ברור: התקופה היחידה שבה מספר החרדים שהתגייסו והלכו לעבוד גדלה, היתה התקופה שבה חוק הגיוס שחוקקנו ב-2014 היה בתוקף. כשהמדינה עומדת על שלה קורה הדבר הנכון״, טען שלח.

כאמור, הכתבת הצבאית כרמלה מנשה חשפה הבוקר (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי במשך שנים צה"ל זייף בכוונה תחילה והגדיל במאות אחוזים את כמות החיילים החרדים שהתגייסו לצבא.

בצבא שיקרו לכל הגורמים הממשלתיים: לוועדת החוץ והביטחון, לרמטכ"ל ולשר הביטחון כדי לעמוד ביעדי הגיוס.

מספר המתגייסים הוצג כאילו הוכפל ואף שולש. בשנת 2017 דיווח צה"ל על כך שגויסו 3,070 חיילים חרדים, אך בפועל התגייסו רק 1,300. בצבא הוסיפו לרשימות המתגייסים החרדים גם מתגייסים שאינם חרדים על פי הקריטריונים שנקבעו וכאלה שאינם דתיים כלל.

בשנים 2013-2018 נוצר לחץ לגייס חרדים בעקבות חוק טל. על פי הפרסום, המדור לגיוס חרדים זייף את מספר החיילים החרדים שמתגייסים כדי להשתיק את הביקורות. בשנת 2011 היו 600 מתגייסים, אך בפועל הם דיווחו על 1,200 חרדים שהתגייסו ובכל שנה הגדילו את המספרים ודיווחו על עלייה.

בסוף שנת 2018 הוקמה מנהלת חרדים צבאית בראשה עומד סגן אלוף תלם חזן שהיה סגן מפקד חטיבת הצנחנים, כשהתבקש לדווח על כמות החרדים שהתגייסו באותה שנה, הוא ערך בדיקה מדוקדקת בכל יחידות צה"ל והגיע ל-1,650 חיילים. הוא נתבקש להגדיל את המספרים או ״לעגל״ כדי להתאים אותם לדיווח המזוייף של 2017 ולפיו גוייסו באותה שנה 3070 חיילים חרדים.

תגובת דובר צה''ל: "לאחרונה התגלתה בצה״ל טעות בספירת מספר החיילים החרדים בשנים האחרונות. עם היוודע הטעות, הופקו לקחים באשר לקריטריונים לספירה ובאשר להקפדה על הגוף האמון על ספירת החיילים החרדים בתוך צה״ל. עוד יצוין כי הנתונים ביחס לשנת הגיוס 2018 (שהסתיימה ביוני 2019) טרם סוכמו".