בנק לאומי: לא חרם ולא BDS. להיפך

בבנק לאומי דוחים את הפרסום על הלוואות שאינן ניתנות ביו"ש: מדובר בהסכם עליו חתמה המדינה. הלווינו גם לחברות ביו"ש כדי למנוע אפליה

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ה בכסלו תש"פ

בנק לאומי: לא חרם ולא BDS. להיפך-ערוץ 7
בנק לאומי. ארכיון
פלאש 90

על פי פרסום בעיתון 'ישראל היום' תכנית הטבות להלוואות שמעניק בנק לאומי בשיתוף בנק האיחוד האירופי לא ניתנת ללקוחות שפועלים מעבר לקו הירוק, כלומר יהודה ושומרון, רמת הגולן ומזרח ירושלים.

בראיון לערוץ 7 מגיב לטענות ברי רוזנברג, מנהל קשרי ממשל בבנק לאומי, וקובע כי המציאות הפוכה לזו שהצטיירה בדיווח העיתונאי.

"ההסכם מול האיחוד האירופי הוא הסכם שנחתם לפני ארבע שנים בין מדינת ישראל לבין קרן ה-EIF של האיחוד האירופי. המטרה היא לעודד חדשנות בפרויקטים בינלאומיים. הכוונה היא שטכנולוגיות וסטרטאפים ישראלים יקבלו אשראי, כי בתחילת דרכן תכניות כאלה מהוות סיכון לבנקים. הקרן האירופי הזו נותנת גב למערכת הבנקאית כדי לתת אשראי לסוג כזה של טכנולוגיות. בנוסף, העובדה שהיא יושבת באירופה מאפשרת לרוץ קדימה לשיתופי פעולה בינלאומיים".

על הסעיף הבעייתי בהסכם מבהיר רוזנברג: "הסעיף שמופיע בהסכם נחתם בין מדינת ישראל לאותו EIF. ההיסטוריה היא שבתחילה בנק לאומי סירב לחתום על אותו סעיף שמגביל מתן אשראי מחוץ לקו הירוק. מה שאמרנו הוא שנקבל את התנאים שישראל תחליט באותה התקשרות בהסכם, בגלל שזיהינו בעייתיות מסוימת החלטנו שנקבל את כל מה שיהיה מקובל על מדינת ישראל".

"אנחנו פועלים בכל מדינת ישראל ולצערי יש כאן אמירות לא נכונות ומנותקות מהמציאות", קובע רוזנברג. "שיהיה ברור ומדויק: מאז שנחתם ההסכם הזה, שהרבה בנקים רצו להיות מעורבים בו ורק בנק לאומי אושר בגלל הקריטריונים הגבוהים שהוא עומד בהם, מאז אין חברה שעומדת בקריטריונים העסקיים ולא קיבלה הלוואה, גם ביו"ש ובגולן. הבנק קיבל החלטה שאם יהיה גורם שבגלל עמדת הקרן הבנק לא יוכל לקבל את ההלוואה ויעמוד בקריטריונים הנדרשים, הבנק יעמיד לו את ההלוואה בדיוק באותם תנאים".

"אני לא מכיר שום מקרה של חברה שפנתה לבנק ולא קיבלה הלוואה", אומר רוזנברג המקפיד שלא לציין חברות שכן נמצאות ביהודה ושומרון או רמת הגולן וקיבלו את ההלוואה, שכן לדבריו "נושא המיקום אינו קריטריון".

"חברה יזמית שיש לה קושי בגלל ההסכם הזה לקבל את ההלוואה, בנק לאומי מעמיד לה הלוואה באותם תנאים ואותו אופן, בהתאם לקריטריונים העסקיים הרלוונטיים לאותו תחום", אומר רוזנברג שמעיר כי אינו מכיר את הפרט המצוין ב'ישראל היום' ולפיו בנקים אחרים לא היו מעוניינים להיות שותפים למיזם על מנת שלא לפגוע בלקוחותיהם. "אני לא מכיר את זה. אני יודע על בנק אחד שנמצא בתהליך מתקדם ובנקים אחרים שגם פנו ולא יודע אם הם סורבו או לא. שוב, זה לא מצב שבו, כמו שניסו לתאר, שהיינו שותפים חלילה לחרם. להיפך, אני לא מכיר חברה שעמדה בקריטריונים העסקיים שלא קיבלה את ההלוואה הזו".