אילוסטרציה
אילוסטרציה iStock

מפקחי יחידת האכיפה בשיתוף רבני אגף הכשרות הארצי ברבנות הראשית לישראל פשטו אתמול על מתחם מסעדות החשוד המציג עצמו ככשר בעוד שבעליו מפעילים במקום מסעדת טריפה.

מדובר במתחם מסעדות המנוהל על ידי חב' מתחם הגליל קניות ובילוי בע"מ' באמצעות משתלת 'בית חי' השוכן בסמוך לכפר כנא שבצפון.

ברבנות הראשית מספרים כי בחודשים האחרונים התקבלו פניות רבות מאזרחים שומרי כשרות אשר ביקשו לברר מה טיב ההשגחה במסעדת "פלאפל המשתלה" ו"גלידה איטלקית במתחם" לאחר שלא נמצאה תעודת כשרות מטעם רבנות מוסמכת.

הפשיטה בוצעה בליווי משטרת ישראל על מנת שזו תפעיל את סמכותה לנטרול כל ניסיון להתנגדות במקום.

מביקורת מקדימה שנערכה במקום נתפס בעל החברה כשהוא מציג את בתי האוכל כ"כשר למהדרין" על גבי שלטים כאשר בתוך המסעדה הוא תולה תעודות פיקוח מטעם "איגוד הרבנים בישראל" בניהולו של מאיר רפאל חי ביטון מנהריה.

במהלך הביקורת התגלה כי החברה מפעילה מסעדה טרפה בשם "שווארמת המשתלה" בסמוך לפלאפל תחת אותה בעלות.

כמו כן נמצאו ממצאים חמורים בתחום הכשרות של שימוש בעלי ירק לא מפוקח, שמן לא כשר, פיתות ממאפיה לא כשרה, חשד לפעילות בשבת, היעדר נוכחות של משגיח הכשרות המצביע על הכשלה חמורה של הציבור אשר נכשל באכילת טרפות תוך הצגת מצגי כשרות במקום.

בחסות צו בית משפט נתפסו כל מצגי הכשרות שהיו תלויים במקום והוסרו מן המקום, תוך הטלת קנסות מינהליים ונקיטת אמצעים כנגד כל המסייעים במצג השקרי והכשלת הציבור.

הרבנות הראשית לישראל קוראת לציבור לשים לב למכשלות הכשרותיות החמורות היכולות לצאת במקומות המכשילים את הציבור בהצגת מצגי כשרות בניגוד לחוק וללא שיש בידם תעודת כשרות בתוקף מטעם רבנות מוסמכת. תודתנו לכל צוות האכיפה ורבני אגף הכשרות הארצי אשר סייעו להצלחת המבצע להסרת מכשול מהרבים.

תגובת בעל העסק של הפלאפל במתחם משתלה בית חי: "לפני שלושה שבועות באו אלי מהרבנות הראשית לישראל בחור בשם אלי דהן והציע לי את הכשרות שלהם במחיר מוזל והעיקר להוריד את הכשרות של איגוד הרבנים בישראל. לא הסכמתי והמשכתי להיות תחת הפיקוח של איגוד הרבנים בישראל, הסרנו היום את המילה כשר ואנו נמשיך להיות בפיקוח של איגוד הרבנים בישראל, ההשמצות של הרבנות בניגוד לחוק. אנו פועלים בימים הקרובים לבחון את האפשרות ולהגיש תביעה כנגד אותם גורמים שהפיצו שקרים כנגד החברה שלנו".

תגובת איגוד הרבנים בישראל: "במסגרת פעילות של הרבנות הראשית כנגד בעל עסק של דוכן פלאפל (פרווה בלבד) ולא כפי שפקיד ברבנות מר רפאל יוחאי הטעה את הציבור על כך שאנחנו נותנים פיקוח גם לשווארמה הנמצאת במתחם משתלת בית חי, בעל העסק הציג את המקום שלו "ככשר" וזאת לאחר שהודענו לו להסיר את המילה כשר, הרבנות ביקשה מבית המשפט צו אשר יתן להם את האפשרות להוריד את המילה כשר ואת התעודה מבית העסק. בית המשפט אישר לרבנות למחוק כל מצג של המילה כשר בלבד ולא לגבי התעודה המוצגת במקום. השווארמה הנמצאת במתחם מעולם לא הייתה תחת הפיקוח שלנו ושל אף גורם אחר, הודענו לבעלי המקום לפני פתיחת השווארמה כי יש לבצע את הדברים הבאים על מנת להמשיך את ההתקשרות עם הארגון: 1. יש להוציא שלטי אזהרה אשר מודיעים לציבור כי השווארמה אינה נמצאת בכשרות כלל. 2. כמו כן יש להתקין דלת מפרידה עם מנעול שנקנה ונשאר אך ורק אצל מפקח הארגון".

"לסיכום אנו שמחים להודיע שבית המשפט נתן החלטה דרמטית לרבנות ולציבור כי התעודה שלנו אינה הבעיה אלא המילה "כשר" בלבד. בנוסף בעלי המקום שוקל הגשת תביעת נזיקין של מאות אלפי שקלים כנגד אותם גורמים שהגיעו למקום ולא פעלו ע"פ הנחיית בית המשפט שברו והשחיתו רכוש שלא כחוק. אנו מודים לבית המשפט על התקדים שנעשה היום ונמשיך לתת פיקוח לבעלי עסקים ע"פ פסיקת בית המשפט העליון וכפי שגופים אחרים נותנים".