יוקם מכון כושר נפרד בתל אביב: "מוסלמיות סרבו להגיע במעורב"

יועמ"ש העירייה סיפר: "קומה אחת תהיה לקהל מעורב, והקומה השנייה תתחלק בין נשים לגברים לפי הסדר שעות".

תגיות: כושר תל אביב
ערוץ 7 , ט' בשבט תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

עיריית תל אביב תקים מכון כושר בהפרדה מגדרית המיועד לאוכלוסיות מוסלמיות ויהודיות דתיות.

היועץ המשפטי של עיריית תל אביב, עו"ד עוזי סלמן, סיפר בכנס שעסק בהפרדה מגדרית באוניברסיטת תל אביב כי העירייה פועלת לא להדיר אוכלוסיות שונות בעיר וכי גישה דוגמטית שאוסרת הפרדה בכל מקום פוגעת בציבורים נרחבים.

על פי הדיווח של כתב ״מקור ראשון״ ישי פרידמן, סילמן אמר "אנחנו פותחים מכון כושר חדש שהוא אמור לשרת את כל האוכלוסיות ביפו והמכון כושר זה לשמחתנו יש בו שתי קומות״.

לדברי סלמן נשים מוסלמיות טענו בפני העירייה כי הן לא מתכוונות להגיע למכון כושר מעורב. "נשים מוסלמיות אמרו שהן לא יבואו למקום הזה אם לא תהיה הפרדה בין נשים לגברים. נשים חרדיות או דתיות שגרות בסביבה הזו היו עם אותה גישה. אז מה שעשינו בשביל להנגיש את המקום הזה לכל האוכלסיות שנמצאות שם, אמרנו: קומה אחת תהיה לקהל מעורב. הקומה השניה תתחלק בין נשים לגברים לפי הסדר של שעות וכך אנחנו משיגים איזון נכון בחובה של העירייה לספק שירותים לכל הציבורים שנמצאים בסביבה מסוימת".

לטענת סלמן החוק מתיר לקיים מכוני כושר בהפרדה מגדרית כפי שקיימים חופי רחצה נפרדים. "אני כן חושב שתמיד צריך לחשוב איך אתה לא מדיר אוכלוסיות ולא לבוא בגישה טוטאלית או דוגמטית. צריך לזכור, כמו שהמחוקק קבע את החוף הנפרד בתל אביב שאפשר להפעיל אותו בשעות לגברים ונשים ובסופש הוא פתוח לציבור הרחב – התפיסה שעומדת מאחורי זה, גם יכולה לעמוד במקומות שהן לא מרחב ציבורי פתוח אלא מקומות סגורים, שאפשר לייצר בהן איזשהו איזון נכון. אנחנו רוצים לאפשר לכל אחד מהציבורים שחיים באותה סביבה של מתנ"ס לחוות וליהנות מהמתנ"ס".

מעירית תל אביב נמסר בתגובה: ״אמירתו של היועץ המשפטי לעירייה בכנס התייחסה להקמת מרכז ספורט לאוכלוסייה היפואית. במסגרת התכנון העלתה הקהילה המקומית רצונות וצרכים שונים, אשר היועץ המשפטי מצא כי הם עולים בקנה אחד עם החוק.

״יצוין כי חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה מוכרות לנו היטב, והעמדה המשפטית בעניין מרכז הספורט אינה סותרת את חוות הדעת של היועמ"ש לממשלה בנוגע להפרדה מגדרית במקומות ציבוריים. עם זאת, טרם התקבלה החלטה בנושא על ידי הנהלת העירייה״, לשון התגובה.