אולימפיאדת טוקיו תדחה שוב?

אחרי שכבר נדחתה בשנה, בכיר בארגון הבריאות העולמי אומר כי קיים סיכוי גבוה שאולימפיאדת טוקיו לא תתקיים גם בשנה הבאה

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ה בניסן תש"פ

אולימפיאדת טוקיו תדחה שוב?-ערוץ 7
אולימפיאדה בצל הקורונה. טוקיו, TOKYO
צילום: reuters

הכל תלוי בחיסון. לא מעט אירועי ספורט נדחו, בוטלו או הוקפאו בשל התפשטות נגיף הקורונה, אך מעל כולם אלו היו המשחקים האולימפיים - האולימפיאדה.

המשחקים שהינם האירוע הספורטיבי הגדול והנצפה ביותר בעולם, היו אמורים להתקיים בקיץ הקרוב בטוקיו שביפן, ולאחר לחצים רבים ממדינות, ספורטאים וענפים אולימפיים, החליטו בוועד האולימפי הבינלאומי ובממשלת יפן לדחות בשנה את קיומם ולקיימם ביולי 2021.

כעת נראה כי גם המועד החדש שנקבע, יום אחד לפני ושנה אחרי המועד המקורי, בספק גדול וכי ישנו סיכוי כי המשחקים האולימפיים לא יתקיימו גם בשנה הבאה בטוקיו שביפן.

פרופסור דבי סרידהאר מאוניברסיטת אדינבורו, בכיר בארגון הבריאות העולמי, אמר לרשת הטלוויזיה האנגלית ה-BBC כי "קיום האולימפיאדה ב-2021 לא יהיה אפשרי ללא חיסון לנגיף הקורונה".

לדברי סרידהאר, קיומם של המשחקים האולימפיים בטוקיו בעוד שנה, תלויים אך ורק במציאת החיסון לנגיף המבהיל במחיר שפוי וכזה שיאפשר לחסן בו את העולם כולו. "כל סיטואציה אחרת מבחינתי לא מתקבלת על הדעת ורק כך ניתן יהיה לקיים את האירוע היוקרתי ללא חשש לבריאות הספורטאים והקהל".

לדברי הבכיר בארגון הבריאות העולמי, יש גם אופטימיות באופק כשהסיכוי למצוא חיסון אפקטיבי במהרה גדל מיום ליום: "בתחילה אני חשבתי שחיסון יימצא תוך שנה או שנה וחצי, אך כעת עושה רושם שזה יכול לקחת מהר יותר".

לסיכום העריך פרופסור סרידהאר כי "אם כבר השנה יגיע חיסון, שיהיה במחיר שפוי, האולימפיאדה בהחלט תוכל להתקיים במועד שתוכנן. כל אפשרות אחרת וזו לא תתקיים גם בשנה הבאה".

ביטולה של האולימפיאדה בפעם השניה תהווה מכת מוות לכל ענפי הספורט, כאשר כולם הושפעו כתוצאה מדחייתה בשנה. גם הצפי בדבר חזרה אפשרית לשגרה של הספורט והאוהדים, עשוי להתרחק עוד יותר מכפי שהיה נראה, כתוצאה מהחלטות מרחיקות לכת אלו.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il