מפתח תקוה לעמק עכור!

אנחנו בדיוק ברגעים שבין מים עכורים למים צלולים. בדיוק ברגע בו צריך לעשות הכל כדי לשמור על עצמנו על ביטחון המדינה ועל ההתיישבות

אסף פאסי , ז' בסיון תש"פ

אסף פאסי
אסף פאסי
צילום: אודי זיטיאת

המצב המדיני שאנו נמצאים בו היום, בממשלה שניערה מעצמה את קולות ימינה, ואף בחרה בנציגי שמאל לביקורת באופוזיציה הוא בעיני הקשה ביותר שהיינו בו בשנים האחרונות.

ההזדמנות העצומה של "תוכנית המאה" של טראמפ בקונסטלציה הנוכחית עלולה להפוך פתח תקווה לעמק עכור.

אקדים ואומר שאני רואה בתוכניתו של טראמפ הזדמנות עצומה, וכבר כתבתי על כך כאן בעבר. הזדמנות שיכולה להחזיר באופן רשמי חבלי ארץ יקרים מאוד לעם ישראל. הזדמנות שאסור להחמיץ. אך מאידך, עלינו לפקוח היטב את העיניים הן בשל הנציגים החדשים בממשלה והן בשל הקולות החדשים הנשמעים בארה"ב.

במאמר "להוסיף אומץ" כותב הרב קוק על בני אדם שרוצים למצוא מים ומתחילים לחפור- יש את אלה המתייאשים בהתחלה ולאחר כמה מכות מקוש אומרים- "אין סיכוי, לעולם אני לא אצליח..."

לעומתם יש את אלה החופרים שבועות וחודשים ולאחר עבודה קשה מתחיל לצאת זרזיף של מים- כאשר הם מנסים לטעום מהמים הם מגלים שטעמם דלוח והם מלאים בחול וברפש. בשעה שרואים את המים העכורים מבקשים האחרונים לפרוש מהעבודה באמרם "כלום למים הללו פיללנו"?!

נזכרתי במאמר הזה במחשבות על העכירות שעלולה להתרגש על כולנו. רגע לפני הכרזת ריבונות שתביא שמחה צהלה ועליית רווחים אצל חלקים מההתיישבות, ישנם חלקים גדולים מאוד שעלולים להיעלם אט אט מהמפה. זה ייעשה בחכמה מרובה, של איש עסקים חכם שרוצה להשיג את שלו בערמומיות ובחכמה.

כמו בסיפור הבריכה- הוא לא יגיד לאף אחד לצאת מהבריכה, הוא פשוט ירוקן ממנה את המים... אם אחזור ללשון המשל שהביא הרב קוק, אנחנו נמצאים כעת במים עכורים. זו שמחה עצומה- כי הגענו למים. אבל אל לנו לשכוח שהם עכורים ורעים ואסור לנו לתת לאיש את התחושה כי הגענו למנוחה ולנחלה.

ידוע שאנחנו נמצאים כעת בזמן הגרוע ביותר למחאות. להתנגדויות. אפילו לאידיאולוגיה. כולנו עייפנו. מרגישים צורך לרפא את שברי הקורונה שייתכן שתתרגש עלינו בקרוב שוב. אבל אנחנו בדיוק ברגעים שבין מים עכורים למים צלולים במאמר הבאר. בדיוק ברגע בו צריך לעשות הכל - הכל – כדי לשמור על עצמנו על ביטחון המדינה ועל ההתיישבות.

ישנם חלקי ארץ עצומים שעלולים להתרוקן מיהודים באופן עצמאי. מדינת טרור שתהיה ליד 15 המובלעות תנתק ותכניס חלקי ארץ למצבים בלתי אפשריים. ובנוסף לכך- כל טרור שיגיע מהאזור ייענה בארץ ובעולם כתירוץ תורן לטרור לכל חלקי ישראל. בדיוק כמו שהיה בגזרת הר דב ובכל מובלעת שישראל ביקשה לשלוט בה.

שעת המבחן כעת היא של גורמי הימין בממשלה החדשה. זו שעתם הגדולה וכן בדיקתם הגדולה של אנשי ליכוד ואנשי ימין נוספים כמבחן האם נאמנותם להתיישבות הינה אמיתית או מס שפתיים בלבד. בידיהם להפוך את ההזדמנות לפתח תקוה לכולנו. או חלילה לעמק עכור שמשמעותו תהיה קשה מההתנתקות.