ליגות הכדורגל באירופה חוזרות

אחרי הליגה הגרמנית וליגת העל הישראלית שחזרה הערב, גם הספורט במדינות שספרו הרוגים רבים בשל הקורונה, אנגליה, איטליה וספרד יחזור

נרי וייס - ערוץ 7 , ז' בסיון תש"פ

כדורגל בעידן קורונה
כדורגל בעידן קורונה
iStock

מיגרו את הנגיף? אחרי ליגות הכדורגל בגרמניה, איי פארו, הונגריה, דנמרק וישראל, גם הליגות הבכירות באירופה חוזרות.

שבועיים אחרי שליגת העל בכדורגל בגרמניה, הבונדסליגה, חזרה, הודיעו ביומיים האחרונים אנגליה, איטליה וספרד על חזרת הספורט לפעילות.

למעשה נראה כי הליגות הגדולות חיכו לראות כיצד תשפיע חזרת הליגה הגרמנית לפעילות על השחקנים, אנשי הצוות המקצועי והתושבים במדינה הגרמנית בכלל, בכדי לפסוק האם ומתי לחזור. משראו כי אין עליה בתחלואה החליטו לשוב גם הם.

מי שנתנה ראשונה אישור לחזרת הספורט במדינתה אמש היא ממשלת אנגליה כשזו הודיעה כי אירועי הספורט ישובו לפעילות כמובן ללא אוהדים ובדלתיים סגורות החל מה-1 ביוני כשמי שיחזור ראשונה הוא ענף מירוצי הסוסים הנחשב לפופולארי בממלכה.

הפרמיירליג, ליגת העל האנגלית שהופסקה ב-13 במרץ תשוב ב-17 ביוני כשקבוצות הליגה כבר החלו להתאמן עם מגע מלא.

בהודעה של שר הספורט והתרבות הבריטי נכתב כי: "ההמתנה הגיעה לסיומה. הספורט הבריטי יחזור בקרוב בצורה בטוחה ותחת כל אמצעי הזהירות. ההנחיות מספקות את כל האמצעים כדי להחזיר את התחרויות בדלתיים סגורות. זה רגע חשוב מאוד לספורט שלנו".

על פי המתווה שהתקבל ואושר, הקבוצות ישחקו ויתאמנו תחת פרוטוקול רפואי קל יותר מאשר נדרש בתחילה והליגה תחזור ב-17 ביוני עם שני משחקי השלמה מהמחזור ה-29 - מנצ'סטר סיטי נגד ארסנל ואסטון וילה מול שפילד יונייטד. שלושה ימים לאחר מכן יתקיים המחזור ה-30.

עוד פורסם כי הליגה תסתיים עד ה-1 באוגוסט כשברוב המחזורים ישוחק משחק אחד בשבוע ולא כפי שנהוג בישראל.

לפי הפרוטוקול החדש, במידה ששחקן יימצא חיובי בבדיקה הוא ייכנס לתקופת הסגר של שבעה ימים ולא שבועיים ורק הוא ייאלץ לשהות בבידוד.

כזכור, עד להפסקת הליגה, ליברפול הובילה את הטבלה בבטחה בדרך לאליפות עם 82 נקודות ופער של 25 נקודות מהשנייה בטבלה, מנצ'סטר סיטי. מאבק האליפות אמנם סגור אבל לא פחות משבע קבוצות נמצאות עדיין במאבק על שלושת הכרטיסים הנותרים לליגת האלופות, כאשר גם התחתית האנגלית לוהטת כשכל שלושת הקבוצות שנמצאות מתחת לקו האדום נותרו עם סיכוי סביר להישרדות.

מי שתשוב עוד לפני הליגה האנגלית לפעילות, היא ליגת העל הספרדית, ה'לה-ליגה'. בהודעה רשמית מטעם הליגה הנחשבת לטובה ביותר באירופה נכתב כי "הקבוצות חוזרות לאימונים מלאים, כולל מגע, החל מ-1 ביוני, יום שני הקרוב, לאור ההקלות שפרסמה הממשלה. זהו השלב הרביעי באסטרטגיית היציאה, ובסיומו הליגה תחזור ב-11 ביוני".

על פי המתוכנן, הליגה הספרדית תשוב עם לו"ז צפוף במיוחד של שני משחקים בשבוע, כשמועד הסיום הרצוי הוא ה-19 ביולי. בשל עומס החום במדינה, הוחלט כי המשחקים לא יחלו לפני 20:30 בערב.

גם באיטליה, המדינה האירופית שספרה הכי הרבה קורבנות שמתו כתוצאה מהנגיף, החליטו לחזור ולשחק כדורגל כשמשחקי הליגה יתחדשו ב-20 ביוני, יותר משלושה חודשים מאז נעצרו ב-9 במרץ. מהדיווחים עולה כי עוד לפני משחקי הליגה, יחזרו משחקי הגביע האיטלקי לפעילות עם משחקי חצי הגמר והגמר עד לחידושה של העונה.

על פי המתווה שהוגש על ידי ראשי הכדורגל האיטלקי לממשלה, אם במהלך בדיקות הקורונה יאובחן שחקן או איש צוות במועדון חיובי לנגיף, עליו יהיה להיכנס לבידוד במשך שבועיים ואילו כל חבריו לקבוצה יוכלו להמשיך להתאמן יחד, אולם תהיה עליהם חובת בידוד במשך שבועיים - מתווה הדומה בדיוק לזה הנהוג בליגת העל הישראלית שלנו.

משמעות הדבר היא כי הקבוצה תוכל להמשיך בשגרה, אבל יהיה עליה להסתגר יחד למשך שבועיים או שעל השחקנים יהיה איסור מפורש לצאת מהבית למעט למסגרות הקבוצה בלבד. בין כך ובין כך - הכדורגל חוזר וזה הכי חשוב.

למעשה, בכל הליגות הבכירות באירופה שבים לפעילות בהדרגה, למעט ליגת העל הצרפתית כשהנהלתה וממשלתה עומדות במוקד הביקורות הן מבית והן מחוץ.

לאחר שכותרות העיתונים הגדולים כתשו את מקבלי ההחלטות בצרפת בצורה קשה לאור החלטתם לפני חודש וחצי לסיים את העונה בצורה לא ספורטיבית ומוקדם מהצפוי, גם ראשי מדינות וראשי הספורט באירופה תוקפים בחריפות את החלטת צרפת שלא להמתין ולהכריז על סיום העונה.

חאבייר טבאס, נשיא ליגת העל הספרדית, ביקר את החלטת הנשיא הצרפתי עמנואל מקרון כשאמר: "הצעד שלו לסגור את הכדורגל היה נמהר מדי. אנחנו עבדנו בצורה שאפשרה לנו לקבל החלטות באופן שקול ומדוד. הדבר החשוב ביותר היה להחיות את הכלכלה של הכדורגל והספורט".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il