לקראת יולי: שוק הנדל"ן ביו"ש תוסס

שיח הריבונות שולח יזמי נדל"ן וחברות לבחון לעומק את שוק הנדל"ן ביו"ש. חברות וקרנות שחששו מחרם משנים כיוון, מחירים מתחילים לעלות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ז בסיון תש"פ

לקראת יולי: שוק הנדל"ן ביו"ש תוסס-ערוץ 7
קרני שומרון. ארכיון
צילום: פלאש 90

בעקבות התגברות שיח הריבונות ביהודה ושומרון גוברת גם התעניינות המשקיעים בנדל"ן באזורים אלה. ניר שמול, בעלי חברת שניר לשיווק נדל"ן, מספר:

"משקיעים חכמים בשוק הישראלי מחשבים את המחיר העתידי של הדירה. שוק הנדל"ן הוא שוק של ציפיות, ולכן כשהתחילו לדבר על ריבונות כל מי שמשקיע ומבין בנדל"ן רוצה לקנות רגע לפני ולא רגע אחרי, כי רגע אחרי המחיר יהיה משוקלל".

"לכן רואים בחודשיים האחרונים, למרות הקורונה, יותר התעניינות של משקיעים שקונים ומצד שני רואים את מוכרי הדירות והבתים שמעלים את המחירים. חברות יזמיות מעלים מחירים בין אחוז לשלושה אחוזים וקני בתים יד שנייה העלו את המחיר בין חמישים למאה אלף שקלים".

שמול מדגיש כי "חודש יולי הוא קריטי מבחינת המפות ומבחינת האמריקאים ולכן צפוי שהתופעה הזו רק תלך ותעצים. דווקא מי שלא גר ביהודה ושומרון אלא חברות מאזור המרכז שלא הייתה להם וודאות לגבי מה שיקרה באזורים האלה, מבינים שכשמדברים על ריבונות מעמד הקרקע ישונה והחלת החוק הישראלי תשווה את קדומים לתל אביב ואת קרני שומרון לחיפה וזה יביא הרבה מאוד כסף של משקיעים כולל קבוצות וקרנות שעד היום לא פעלו באזורים הללו מחשש לחרמות".

על סוגיה זו של החרם מציין שמול כי אמנם האירופים אינם שותפים לתכנית המאה, אך מאחר ולארה"ב יש את עיקר הכוח בעסקים בינלאומיים הרי שלא ניתן יהיה להפעיל חרמות נגד המהלך האמריקאי על מנת שלא לפגוע בסיכוי לעשות עסקים עם השוק האמריקאי. להערכתו ההתנגדות האירופאית לא תסתיים ביותר מגינויים בלבד.

"כשהחוק הישראלי יוחל באזורים הללו הרבה גופים בינלאומיים ייכנסו ויעשו עסקים באזורים הללו, בעיקר בגושי ההתיישבויות, והרבה כסף זר ייכנס, מה שהיה עד לא מזמן רק חלום"

על שיקולי האדם הפרטי מציין שמול כי גם כאן ההשפעה צפויה להיות רבה שכן בעוד אדם רוכש דירה כיום וחושש מאפשרות של עקירה, מעבר או פינוי ולכן הוא משקיע פחות. לעומת זאת כשאי הוודאות נעלמת ההשקעה גוברת.

"באזורים האלה אפשר לקבל בית מפואר במחיר של דירה ישנה באזור נידח בתל אביב. לכן הרבה אנשים ישמחו לעבור כשהחוק הישראלי יוחל שם ולקבל במחיר הרבה יותר נמוך מוצר שאי אפשר לקבל לא בצפון ולא בדרום ומדובר במרחק של 30-40 דקות מתל אביב.

האם הדבר יוביל גם להוזלות מחירים גם בגוש דן, שכן ישנה פתאום תחרות נדל"ן עם ישובי מערב השומרון? שמול מביע תקווה שאכן כך יהיה, אם כי הוא מטיל ספק בכך לנוכח החוסר בהיצע שקיים כעת בגוש דן. "הבעיות של אזור המרכז שונות לחלוטין. יש בתל אביב 43 אחוזי התחלות בניה פחות מאשר בשנה הקודמת, והבעיה היא שבגלל תעסוקה אנשים רוצים לגור בין גדרה לחדרה ועד שלא יוסדרו נושאי התעסוקה והתחבורה נהיה בבעיה קשה ומחירי הדירות ימשיכו לעלות".

ובחזרה לאזורי ההתיישבות, האם ניתן לקבוע שבאזור מסויים כבר כעת הביקוש גובר? "בזהירות אומר שבגושי ההתיישבות כמו מעלה אדומים קרני שומרון קדומים וכו', שבטוח שיהיו בתוך המפה האמריקאית זו הזדמנות נהדרת להשקיע. בשאר 70 אחוז מהשטח בישובים הקטנים יותר שאולי יהפכו למבודדים יותר צריך לבדוק יותר לעומק, למרות שיתכן ודווקא שם תהיינה הזדמנויות טובות יותר כי המחיר משתקלל כבר בגושי ההתיישבויות. לא בטוח שהרווח וההשקעה הטובה יותר תהיה בגושים ולא במקומות המבודדים והמרוחקים יותר".