פיצויי פיטורין? אולי תקנה נדל"ן

מפוטרים רבים תוהים מה נכון לעשות בסכומי הפיצוי שקיבלו. הבנק לא מניב רווחים משמעותיים. מיזם חדש מתווך עבורם נכסים המחפשים השקעה.

תגיות: בנקים נדל"ן
שמעון כהן - ערוץ 7 , ב' בתמוז תש"פ

פיצויי פיטורין? אולי תקנה נדל"ן-ערוץ 7
אילוסטרציה
iStock

ניר שמול, מנכ"ל חברת הייעוץ הנדל"ני 'שניר', מספר בראיון לערוץ 7 על מיזם חדש, CALL CENTER, המבקש לתווך בין מפוטרים לנכסים המחפשים השקעה.

"אנחנו מנסים לפתור בעיה שעומדת לקרות במספרים גדלים והולכים בישראל", מסביר שמול. "יש הרבה אנשים בחל"ת או שפוטרו או שיפוטרו בזמן הקרוב וישנה נטיה של הרבה אנשים לקבל את כספי הפיצויים ואז לשאול מה לעשות איתם".

"אם שמים את כספי הפיצויים בבנק יש נטייה לאכול מהם, וכך אחרי כמה חודשים או יותר לא נשאר מהם הרבה, ולמי שלא מצא עבודה זו בעיה קשה. בנוסף, בבנקים הריביות נמוכות מאוד, כך שכמעט ולא רואים תועלת מהכסף שנכנס. הסכומים אחרי מיסים נשארים באותו גובה. לכן חשבנו לסייע לאותם מפוטרים להשקיע את הכסף שלהם בצורה חכמה מתוך כוונה שמההכנסה החודשית שיקבלו מנכס הם יוכלו לחיות ולכלכל את עצמם ובנוסף הכסף לא יילך לאיבוד".

שמול מבהיר כי גם אם לא מדובר בהכנסה בסדר גודל של משכורת הרי שמדובר בהכנסה שמאפשרת לחיות. "אדם שעבד 10-20 שנה במקום מסוים ופוטר בעקבות משבר הקורונה ויצא עם 300 עד 700 אלף שקלים פיצוי על אותן שנים וזה הכסף היחיד שיש לו, אם הוא מצא דירה בפריפריה או בפינוי בינוי, נכס ברמת סיכון נמוכה ולא משהו שמצריך משכנתא, ובאותה תקופה מהחודש הראשון מקבלים החזר של 3000-4000 שקלים שהם משמעותיים מאוד עבור משפחה והכסף לא הולך לאיבוד".

לזאת הוא מוסיף ומציין כי קיימת אפשרות שבה הרווח גדול בהרבה, במידה ומדובר בנכס שנמצא בשכונה מתפתחת ובסיכון נמוך, הרי שאם השכונה עומדת לעבור התפתחות עירונית אחרי הליך ההתפתחות העירונית ערכו של הנכס יוכפל.

באשר לקושי שממנו חוששים רבים, הקושי להפוך לבעל דירה שאליו מתנקזות תלונות וטענות על תפקוד הדירה ועל ליקויים בה, מזכיר שמולי את חברות הניהול הרבות המאפשרות טיפול בכל הבעיות תמורת סכום של כחודש שכירות בשנה.

סוגיה נוספת שעלולה להוות בעיה היא ההיכרות עם מצב הנדל"ן באזורים מרוחקים. על כך מציע שמול שלא לסמוך רק על היועצים והמתווכים למיניהם אלא גם להגיע לעיר שבה הנכס נמצא, לשאול מתווכים מהמקום עצמו, לבדוק באתרים שונים על עסקאות דומות שבוצעו שם באחרונה, וכך לאחר בדיקה רצינית להגיע למסקנות אישיות נכונות.