Ultimate Frisbee
Ultimate Frisbee צילום: ISTOCK

הארבעה ביולי שחל בשבת האחרונה הוא כמובן חג אמריקאי, אבל זה לא מונע מישראל, חברתה הטובה של ארה"ב במזרח התיכון, ויש שיגידו בעולם כולו, לחגוג עם חברתה את היום החשוב ביותר עבורה.

לרגל החג, רצינו להזכיר לכם כמה ענפי ספורט אשר התפתחו בארה"ב ועשו עלייה לישראל והשתלבו לא רע בנוף הישראלי, כמו פירסבי, סקי מים ועוד.

אולטימייט פריסבי

אולטימייט פריסבי הינו ענף ספורט תחרותי-קבוצתי אותו משחקים עם צלחת מעופפת (פריסבי(. מטרת כל קבוצה, המורכבת מ- 7 שחקנים, היא להתמסר ולהעביר את הצלחת לאיזור ההבקעה , Zone-End זאת תוך כדי שהקבוצה השנייה מנסה לחטוף את הצלחת באויר או מהקרקע ולהתקיף לכיוון הנגדי - אל עבר איזור ההבקעה הנגדי.

אולטימייט הינו ספורט ללא-מגע, והמשמעות היא שלשחקן הגנה אסור לחטוף צלחת מידיו של המתקיף, אסור לדחוף ואפילו לבצע חסימות מכל סוג. בנוסף, המשחק משוחק בשיפוט עצמי, אפילו באליפות העולם. משמעות הדבר היא שהשיפוט על המגרש ומחוצה לו נתון בידי השחקנים עצמם, דבר אשר מוסיף נדבך מיוחד וייחודי לענף. דבר נוסף המיוחד לענף הוא משחק המיקס המשלב נשים וגברים באותה קבוצה המשחקים יחד על אותו מגרש.

המשחק ׳פריסבי׳ הומצא לראשונה כתחביב מהנה עוד בשנות ה - 40 של המאה הקודמת, כאשר צעירים וסטודנטים אמריקאים גילו שצלחות המתכת שעליהם מגישים את הפשטידות של ׳מאפיית פריסביס׳ יכולות לעוף רחוק ובאופן מדוייק מאדם לאדם. התחביב התפשט לו כמשחק מהנה אט אט במספר תיכונים, עד שבשנת 1967 מספר חברים בתיכון קולומביה שבמייפלווד, ניו ג׳רסי פיתחו חוקים למשחק קבוצתי חדש אשר שאב את השראתו מענפי ספורט קבוצתיים שונים.

המשחק נקרא ״אולטימייט״ מכיוון שבראייתם של אותם הצעירים היה זה המשחק האולטימטיבי - ענף חדש, המשוחק ללא שופט וללא מגע תוך שהוא משלב המון ריצה, דיוק, וטקטיקה. בשנת 1968 התקיים משחק האולטימייט הראשון בין שתי קבוצות, ומשם הענף החל להתפשט ונכנס גם לקולג׳ים שונים.

במהלך שנות ה-70 הענף תפס תאוצה והתפשט בכל רחבי ארה״ב, תוך שחברת O-Wham היא שראתה את הפוטנציאל והחלה לייצר את ה׳פריסבי׳ הרשמי מפלסטיק שאותו אנו מכירים גם היום. במהלך שנות ה-70 וה-80 הוקמו יותר ויותר ליגות בכל רחבי המדינה וארגון שחקנים רשמי הוקם. סטודנטים ושחקנים ממדינות שונות אשר ביקרו או למדו בארה״ב החלו לייצא את הענף למדינות שונות ברחבי העולם והענף המשיך להתפשט. בשנת 1981 התקיימה תחרות אירופאית ראשונה.

הענף הגיע לישראל לראשונה בצורה זו במהלך שנות ה-80 ,ומשחקים חופשיים לא-תחרותיים החלו להתקיים לראשונה במכון ויצמן ולאחר מכן במוקדים נוספים. לאורך שנות ה-90 יהודים אמריקאים אשר בילו את זמנם בישראל הביאו איתם ידע ונסיון ועזרו לייצר קהילה הולכת וגדלה של שחקנים במקומות שונים בארץ. במקביל, יותר ויותר ישראלים החלו להפיץ את הבשורה והחלו ללמד את הענף בבתי ספר ואף במכון וינגייט, זאת לצד ענפי פריסבי נוספים פריסטייל, דיסק גולף, DDC ו- MTA . בולט במיוחד בהיבט זה הוא דורי יניב, אשר השקיע את כל זמנו בנושא, ודאג לייבא ארצה צלחות מקצועיות ולימים, הקים את התאחדות הפריסבי יחד עם קומץ של שחקנים חלוצים בשנת 2003.

כיום הענף נמצא תחת התאחדות אילת – התאחדות לענפי ספורט תחורתיים שאינם אולימפיים, והמשחק משוחק בכל רחבי הארץ בצורה מקצועית וחובבנית וקהילת הפריסבי מונה כמה מאות שחקנים הנפגשים על הדשא או בחוף היום בפעילויות יזומות של ההתאחדות או בפעילויות עצמאיות המאור גנות על ידי השחקנים עצמם. כמו כן, ההתאחדות מפעילה במהלך השנה את ליגות הבוגרים והנוער, בהתאם לנהלי ודרישות מנהל התרבות והספורט, ומקיימת קורסי הכשרות מדריכים על מנת להעניק ידע ולהגדיל את מערך המדריכים בענפי הפריסבי.

ההתאחדות גם מעבירה תכניות אימונים שנתיות לנבחרות השונות בגילאי נערים/ות )מתחת לגיל 17 , עתודה מתחת לגיל 20 , ובוגרים/ות המייצגות את ישראל באליפויות אירופה ועולם. לאחרונה החלו גם קבוצות להשתתף בטורנירים בינלאומיים ולייצג את ישראל בסצנת הפריסבי העולמית.

סקי מים
צילום: ISTOCK

סקי מים

רבים גורסים כי סקי המים הומצא באגם פפין, בלייק סיטי, מינסוטה, ארה"ב, בשנת 1922 על ידי נער בן 18 בשם ראלף סמואלסון. סמואלסון הגיע למסקנה שאם הוא יכול לגלוש על שלג בעזרת מגלשיים, אזי הוא יכול להשתמש בהם גם לגלישה על פני המים. ביום 28 ביוני 1922 ניסה סמואלסון לראשונה להיגרר מאחורי סירה בה נהג אחיו כשהוא משתמש בלוחות שלקח מחבית עץ, הוא גלש רק מטרים ספורים ונפל למים.

בניסיון השני השתמש במגלשי סקי שלג וגם אז הצלחתו לא הייתה רבה יותר. ביום 2 ביולי, יום אחד לפני יום הולדתו ה-19, הוא רכש שני לוחות עץ אותם קשר לרגליו ברצועות עור. הפעם הצליח בניסיונו לאחר שנשען לאחור והעלה את חרטום המגלשיים כלפי מעלה. לאחר מכן הופיע סמואלסון בתערוכות שונות במינסוטה, כשהוא מדגים לצופים את פלא סקי המים ומפיץ את הספורט ברחבי המדינה.

סקי מים בישראל: באופן מסורתי קיימים בארץ שני מוקדים לפעילות סקי מים. האחד באגם הכנרת והשני במפרץ אילת. החל משנת 1989 פועל בפארק מנחם בגין, בדרום תל אביב, אתר סקי מים בכבלים, שבו הגולשים נגררים על ידי כבלים המונעים במנוע נייח, בניגוד לשיטה המסורתית של גרירה על ידי סירה. לצורך בניית האתר נחפר במקום אגם מלאכותי בשטח 50 דונם.

מאז פתיחת האתר נערכו במקום כל שנה אליפויות ישראל ובמשך השנים האתר אירח אליפויות אירופה ועולם בסקי מים ובוויקבורד בכבלים.

עם הקמת האתר לסקי מים בכבלים בשנת 1989 הוקמה מחדש עמותת סקי המים בישראל . האיגוד הוא זה שמטפל בכל הפעילות התחרותית במועדון במסגרת הארצית ובמסגרות הבינלאומיות ,דהיינו, נבחרות ישראל בכל הגילאים מארגון האימונים ועד אליפויות אירופה ועולם .

המעבר לסקי מים בכבלים שהחל בעולם בשנת 1960 בספרד וגדל במיוחד בתחילת שנות ה 80 בגרמניה שם יש כיום מעל 250 מתקנים. אין ספק שהיתרון הישראלי בענף סקי מים בכבלים הינו בזכות האקלים הסורר במחוזותינו לעומת מדינות אירופאיות. האתר מאפשר לגולשים פעילות כמעט לאורך שנה שלמה לעומת אתרים באירופה אשר פעילותם מסתכמת בלא יותר מ 4-5 חודשים.

אומנם קיים כעת מתקן סקי מים בכבלים אחד בלבד בת"א ואנו מקווים שבשנה הבאה יקומו מתקנים נוספים באילת ובטבריה, אך מתקן זה הצמיח ב 30 השנים בו הוא קיים, אלופי אירופה ועולם בזכות רמתו הגבוהה והאפשרות להתאמן משך כל השנה דבר שמושך אליו גם גולשים מכל העולם.

בכלל ישראל ידועה כמדינת ספורט המים בזכות הים, אגם כנרת, מפרץ אילת ובעשורים האחרונים גם בזכות האגם בתל אביב, בו מתנסים בסקי מים כ 20 אלף איש.

ענף סקי המים נמצא תחת התאחדות אילת – התאחדות לענפי ספורט תחורתיים שאינם אולימפיים.

גמר אליפות ליגת הפוטבול הישראלית
צילום: יוני קמפינסקי

פוטבול-

פוטבול אמריקאי מאורגן ומסודר התחיל בישראל די במקרה. ב 1988 שני חברים: סטיב לייבוביץ ודני גבירץ הקימו מועדון ספורט אמריקאי בבית אגרון. על גג אותו בניין הייתה צלחת שקלטה שידורים של צבא ארה"ב כדי לשרת כתבי חוץ שעבדו בבית אגרון. עד מהרה אותו מועדון ספורט שהקימו הפך למקום היחיד בישראל לצפייה ישירה של ליגות הפוטבול, כדורסל ובייסבול מארה"ב.

רבים באו לצפות במשחקים – עולים חדשים, בני ישיבות מארה"ב שבאו ללמוד לשנה, סטודנטים וכו' ועד מהרה היה ברור שיש ביקוש להקמה של ליגת פוטבול מקומית לשרת את רצונם של באי המקום. כך נולד ה (AFI (AMERICAN FOOTBALL IN ISRAEL – התאחדות הפוטבול האמריקאי בישראל. בתחילה היו 8 קבוצות אך הרעיון נולד ועם הזמן היה ברור שיתפתח. תוך עשור הליגה צמחה ל 30 קבוצות. הבעיה העיקרית הייתה השגת מגרשים לשחק בירושלים. בזמנו היו מעט מגרשים בירושלים עוד פחות עם תאורה והשיג שעות מגרש למול הכדורגל היה כמעט בלתי אפשרי.

פה נכנס עניין המזל – בשנת 1999 קונסיירז' במלון המלך דוד שגם שיחק בליגת הפוטבול זיהה את רוברט קראפט במלון – בעל הבית של הניו אינגלנד פטריוטס מליגת הפוטבול בארה"ב. הוא ניגש למר קראפט ושאל אם ידע שיש פוטבול בישראל. הוא לא ידע וביקש שהבחור שאחראי על הליגה ייצור איתו קשר.

עוד לפני יצירת הקשר עם קרפאט, לייבוביץ פנה לראש עיריית ירושלים דאז, אהוד אולמרט לגבי שימוש במגרש ליד בית ברלין בגן סאקר. אולמרט הסכים וכך קיבלה הליגה בית ונוצר "אצטדיון משפחת קראפט". הליגה המשיכה לצמוח, בנוסף הוקמו גם ליגת נשים וליגת נוער וכך הגענו למעל 70 קבוצות סה"כ.

ב-2007 פנו להתאחדות קבוצה של אנשים ששיחקו תאקל פוטבול ללא ציוד מגן. היו 3 קבוצות מתל אביב וחיפה. כך נוצרה ליגת התאקל ע"ש משפחת קראפט. ב - 2008 נוספה גם ליגת תאקל לנוער. תוך שנים ספורות בשתי הליגות משחקים כ - 20 קבוצות מחיפה עד באר שבע.

כיום, התאחדות הפוטבול האמריקאי בישראל מונה כ - 1500 שחקנים פעילים מכל קצוות הארץ. יש שלוש נבחרות לאומיות המשחקות במפעלים אירופיים ועולמיים. ההישגים הבולטים הם זכיה במקום השני באליפות אירופה ומקום חמישי באליפות עולם.

ב 2019 ההתאחדות אירחה את אליפות אירופה בפלאג פוטבול. אירחנו 22 נבחרות שחקנים מ 12 מדינות (נשים וגברים) מעל 500 שחקנים נטלו חלק באירוע של ההתאחדות. האליפות נערכה בסיוע של מנהל הספורט והתאחדות "אילת".

ענף הפוטבול פועל תחת התאחדות "אילת" – התאחדות לענפי ספורט התחרותיים שאינם אולימפיים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו