דיני נפשות - גם בברית מילה

אמא לילד שנדבק ב'הרפס' במהלך ברית מילה עונה לרב דורון לודווין שיצא להגנת מנהג המציצה במהלך הברית כאן בערוץ 7.

תגיות: ברית מילה
אנונימית , ט"ו בתמוז תש"פ

ברית מילה
ברית מילה
צילום: istock

כאשר עוסקים בדיני נפשות, חשוב מאוד להציג את התמונה במלואה גם אם היא לא תואמת את השקפת העולם הפרטית.

לכן, כאמא לילד שנדבק בהרפס במהלך ברית מילה וחקרה את הנושא לעומקו, לא פחות מנדהמתי לקרוא את כתב ההגנה של הרב דורון לדווין לנושא מציצה ישירה בברית.

ראשית חשוב לציין שהרב דורון אולי דוקטור, אך אינו דוקטור לרפואה וחשוב לציין את הדברים כדי שלא יווצר רושם מוטעה שמדובר בעמדה של רופא. שנית, על אף האמור בכתבה, דורון אינו מוהל מוסמך ואינו מופיע ברשימת המוהלים המוסמכים המפורסמת באתר של הרבנות הראשית-מחלקת בריתות.

דורון טוען בכתבה שלרוב תינוקות לוקים בהרפס כתוצאה מחוסר היגיינה של המטפל ושילוב של תפרחת חיתולים. מה נראה לכם יותר סביר? שתינוק יידבק בהרפס כתוצאה ממגע ישיר לפצע כתוצאה ממציצה במהלך הברית, או שיידבק ממגע עקיף של מטפל אחר בעת החתלה?

ואם הסיבה להרפס הוא חוסר היגיינה של המטפל בשילוב עם תפרחת חיתולים, מדוע אנו לא רואים הרבה יותר מקרי הרפס באזור הישבן ואיבר המין? איך יכול להיות שהתפרצות כזו תמיד סמוכה לברית?

דורון מביא את דעתו של ד"ר דניאל ברמן כהוכחה הניצחת כנגד העליהום על המציצה. בידי נמצאת חוות דעת של ד"ר אפרים שגיא, מומחה למחלות ילדים ולמחלות העור והמין, הטוען הפוך. להלן ציטוט מתוך חוות הדעת: "סקירת הספרות הרפואית העולמית מגלה ממצא מדהים! כל המקרים של זיהום בזן זה, ובמיקום הנ"ל, בתינוקות בחודש הראשון לחייהם, דווחו בתינוקות יהודיים שעברו ברית מילה. במאות מיליוני המוסלמים העוברים אף הם, על פי דתם, ברית מילה ( מגיל יום עד גיל 13 שנה), ובמיליונים רבים נוספים העוברים פרוצדורה דומה שאינה קשורה לפולחן, לא תואר ולו מקרה אחד. המסקנה שלא חיתוך העורלה הוא הסיבה להידבקות בנגיף, אלא המגע הישיר בין שפתי המוהל לאיבר מין הנימול (מציצה ללא חציצ ) גם כאשר אין תופעות הרפס על שפתיו".

ד"ר ברמן כותב שלא נפגש באופן אישי בהעברת הרפס ע"י מציצה. האם זו עדות למשהו מלבד העובדה שהוא לא פגש במישהו כזה? (ולכן אולי עדיף שהיה מפנה לעצמו זמן כדי לשוחח עם מומחים אחרים שכן פגשו במקרים כאלו טרם כתיבת חוות דעת שכזו)

איך בדיוק התיאוריה של דורון מסבירה את זה שלא נמצא הרפס אצל מוסלמים שעוברים ברית? (ללא מציצה כמובן).

לגבי הטענה של מיקום התפרצות דווקא בישבן אין בה כלום, וכל אדם עם מעט ידע בפיזיולוגיה ידע להגיד שהישבן ואיבר המין מעוצבבים ע"י אזורים דומים וכאשר ה-DNA של נגיף ההרפס חודר לאיזור הזה, סביר שנראה התפרצות בכל האיזור.

אני לא מתווכחת לגבי הסכנה בדימום יתר בברית, אבל אין זה נכון לנטרל סכנה זו על ידי נקיטת אמצעים מסוכנים אחרים.